Proč stále více lidí přestává stíhat splácet autopůjčky?

18.08.2016 | 10:07 | Ne Ro | Diskuze

Jsou prodlevy při splácení autopůjček a slabší úvěrová data důvodem k obavám?

Foto: Public Domain

 

Není tomu tak dávno, co se v základech zjevně nekonečně rostoucího automobilového trhu v USA začaly objevovat trhliny. V tomto roce se začaly stahovat mraky okolo kvality automobilových půjček a jejich neplatičství. Uvažujeme-li procento těchto případů vůči celku, nemuselo by se nám to zdát až tak závažné. Ovšem, je třeba podotknout, že za poslední roky prodejům automobilů pomáhají či alespoň by měly pomáhat právě jak nízké či téměř žádné úrokové sazby, tak i natahování půjček na delší dobu. Tak co tedy stále větší procento lidí nutí nedodržovat termíny splátek? A proč narůstá i procento opětovného převzetí automobilu do vlastnictví prodávajícího z důvodu neplacení úvěru dlužníkem?

S&P/Experian Auto Default Index se opět začal zvedat, a to poté, co ještě před nedávnem klesal. Jeho hodnoty za uplynulé měsíce byly: únor 1,05, březen 1,02, duben 0,97, květen 0,92, červen 0,91, červenec 0,93. Podle pondělního hlášení ratingové agentury Moody's dne 15. srpna vykazují kryté cenné papíry autopůjček v USA za druhé čtvrtletí letošního roku slabší úvěrové metriky, a to poté, co věřitelé zmírnili standardy pro povolení půjčky. Nepatrně slabší výkon není problémem, pokud to takto ovšem nebude pokračovat i nadále a nová auta pak budou ležet ladem, což bude nutit poskytovatele půjček zvolit agresivnější chování, aby svůj kýžený objem půjček realizovali.

Ratingová agentura Fitch Ratings dne 8. srpna sdělila, že cenné papíry autopůjček v USA jsou připraveny vzdorovat zvyšujícím se konkurenčním výzvám. Předpokládá se pokles velkoobchodní hodnoty vozidel. Podle agentury Fitch budou velkoobchodní trhy oslabovat, což nevyhnutelně povede k poklesu metriky výkonnosti ABS.

Za dobrou zprávu lze považovat, že jsme v tuto chvíli daleko od děsivých čísel, co se neplatičství půjček či prodlev při splácení autopůjček týče. Špatnou zprávou nicméně zůstává, že jejich rostoucí trend rozhodně nesmíme podceňovat. Zvláště pokud by tato čísla prudce narůstala. Indexy Dow Jones Industrial Average a S&P 500 Index jsou letos v rekordních výškách. Závěrem uveďme několik čísel zisků a ztrát největších hráčů na automobilovém trhu (hodnoty od počátku roku):

Ford -7 %;

Fiat Chrysler -50 %;

General Motors -4 %;

AutoNation -17 %;

CarMax +12 %;

Ally Financial +3 %.

Zdroj:247wallst, Redakce

Podobná témata
automobilový průmysl, půjčky, leasing, ford motor company, fiat chrysler automobiles n.v., general motors company

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Nissan dosadí do správní rady Mitsubishi svého šéfa

Novým předsedou správní rady japonské automobilky Mitsubishi Motors se stane šéf konkurenční společnosti Nissan Motor Carlos Ghosn.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.