Průběh americké inflace a zvyšování sazeb Fedu

19.01.2016 | 15:30 | Swissquote Ltd | Diskuze

Máme za sebou první zvýšení sazeb Fedu a investoři se nyní soustředí na další potenciální taktiku. Podle oficiálního výhledu Fedu očekává americká ekonomika v roce 2016 plnou zaměstnanost. Obecně platí, že plná zaměstnanost v USA znamená hodnoty mezi 4,75 až 5,25 procent, v polovině roku je vzhledem k současnému tempu vzniku nových míst pravděpodobnější nižší z hodnot. S plnou zaměstnaností by se měl zvýšit růst mezd.

Foto: Swissquote

 


Zlepšení, ale utlumená inflace

Nedostatek pracovních sil představuje sílu pro zvýšení platů, což vyvolá rychlejší růst inflace mezd. Z širšího pohledu to bude výhodné pro americké spotřebitele. Zdravější spotřebitelé s nízkými dluhy a vyššími úsporami by mohli vnímat růst mezd jako jako poslední vklad ke zlepšení ekonomické nálady. Sebevědomý spotřebitel přispěje ke zklidnění rozbouřeného hospodářského cyklu, ačkoli není jisté přelití do inflace. Za normálního průběhu cyklu by tak pevný pracovní trh už způsobil vyšší mzdy (prolomení Phillipsovy křivky). 

 

Proč mzdy nerostou? 

Ohledně stagnace růstu mezd existují dvě primární teorie. Podle té první zůstává produktivita práce nízká. Nedostatek růstu produktivity naznačuje, že se nezvednou zisky a proto se nemohou zvednout ani mzdy zaměstnanců. Podle druhé teorie propad v podílu zkresluje vnímání pevného pracovního trhu. Ve skutečnosti ale nízký podíl práce ukazuje, že v pozadí čeká řada dalších uchazečů připravených vyřešit nedostatek pracovních sil. Tradiční dynamika inflace se už probírala během recese v letech 2007 a 2009. Dnešním problémem je trvání této svízelné situace. Problém současných odhadů a představ Fedu je očekávání normálního mechanismu přenosu. Nepřetržité posilování dolaru sníží dovozní ceny stěžejního zboží a naopak naznačí vyšší propad hlavního CPI a hlavní inflace PCE. 

 

Silný USD a nízké ceny ropy

Jenže s utlumeným růstem mezd a širším tlakem poklesu míry inflace od silného amerického dolaru se slabou celkovou poptávkou a nižšími cenami energií není pravděpodobné, že by se Fed dostal do blízkosti cílové inflace 2%. S inflačním výhledem pod cílovou hodnotou jsou obavy Yellenové šlápnout na brzdy diskutabilní. Proto je i smělá snaha o zvýšení sazeb o 25 zb poněkud přehnaná. Očekáváme mělčí cestu pro sazby, která v roce 2016 skončí na 1%.

 

Zdroj:Swissquote

Podobná témata
fed, cyklus úrokové míry, ekonomika usa, inflace, úrokové sazby, eur/usd

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Co se stalo na zasedání ECB?

Na zasedání ECB minulý čtvrtek investoři očekávali, že Mario Draghi oznámí rozsah kvantitativního uvolňování po březnu 2017. Draghi ale nenabídl jasný pohled, jen naznačil rozsah nákupu dluhopisů.

Německé a francouzské indikátory podnikatelské důvěry se dále zlepší

Analytici KB očekávají, že dnešní čísla německého Ifo indexu podnikatelské důvěry a obdobného francouzského ukazatele potvrdí i ve světle včerejších PMI příznivý vsup eurozóny do závěrečného čtvrtletí.

Bez překvapení: Kanadská banka drží sazby beze změny

Minulý týden to finanční trhy pochopily správně. Kanadská banka si vybrala status quo zachováním sazeb na 0,50%. To ale neznamená, že centrální banka se vrátila na jestřábí stranu.Čti více

Česká pobočka Google zvýšila během deseti let na trhu počet služeb ze čtyř na 140 a připravuje další

Počet zaměstnanců stoupl z původních tří zhruba desetkrát. Firma to dnes uvedla v tiskové zprávě. Google je v Česku výrazně aktivnější než v jiných podobně velkých zemích, důvodem je silný lokální hráč Seznam.cz.

Ani Pokémon GO neodvrátil ztrátu Nintenda, firma navíc snižuje výhled pro celý rok

Japonský výrobce herních konzolí a videoher Nintendo se navzdory celosvětovému úspěchu hry Pokémon GO propadl do ztráty a výrazně zhoršil celoroční výhled.

Automobilka PSA svými čtvrtletními výsledky příliš neoslnila

Tržby francouzské automobilky PSA ve třetím čtvrtletí klesly o více než pět procent na 11,4 miliardy eur (208 miliard Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.