Průmyslová výroba v Rusku roste poprvé za jedenáct měsíců

02.11.2015 16:47 | wa pe | Diskuze

Podle výsledků indexu ekonomické aktivity PMI (Purchasing Managers' Index), uveřejněného společností Markit v pondělí, došlo v ruském výrobním sektoru k prvním nárůstu za posledních jedenáct měsíců. Rostly především ukazatele objemu zakázek a celkové výroby.

Index PMI pro výrobní sektor zaznamenal v říjnu vzrůst na 50,2 bodu oproti září, kdy činil 49,1 bodu . Stežejní informací je v případě tohoto indexu zvýšení hodnoty nad hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.

„Zásadní index tak v říjnu konečně překonal hranici 50 bodů označujících stagnaci, a představuje tak důležitý krok v procesu pokračujícího hospodářského zotavení výrobního sektoru po dramatickém vývoji na počátku roku,“ uvedl Paul Smith, hlavní ekonom společnosti Markit v doprovodné zprávě PMI.

Smith dále poukazuje na pozitivní vývoj cen v souvisloti s nízkou mírou inflace jak v případě vstupních nákladů, tak výroby ve srovnání se zářím.

Za předpokladu, že míra inflace zůstane nízká, může výrobní sektor již v prosinci očekávat levnější půjčky, jelikož Centrální banka Ruské federace se zavázala snížit úrokovou sazbu v případě zpomalení inflace dle očekávání.

Výsledky průzkumu PMI potvrzují vládní odhady ekonomického vývoje v Rusku. Údaje z posledního měsíce zachycují snížení tempa poklesu průmyslové produkce, což oficiálním místům zavdalo důvod ohlásit brzký návrat ekonomického růstu.

Spotřebitelská poptávka však nicméně stále upadá, což vzbuzuje pochybnosti, zdali za této situace může ruská ekonomika jako celek vykázat v roce 2016 opětovně růst, poté co v tomto roce poklesla o 4%.

Zdroj:MW

Podobná témata
průmyslová výroba, ruská ekonomika, rusko, pmi index

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Největší ruská ropná společnost Rosněfť zůstala v zisku i přes tvrdý propad čísel

Čistý zisk největšího ruského těžaře ropy Rosněfť se ve třetím čtvrtletí meziročně propadl o 77 procent na 26 miliard rublů (9,9 miliardy Kč).

Bude Rosněfť zachraňovat ruský státní rozpočet?

Ruská státní ropná společnost Rosněfť by v případě nedostatečného zájmu ze strany jiných kupců mohla od vlády koupit své vlastní akcie určené k privatizaci, aby tak podpořila ruský rozpočet.Čti více

Podle BMO CM urychlí nová dohoda OPEC návrat do rovnováhy trhu

Podle hlavního ekonoma BMO Capital Markets Earla Sweeta se OPEC dohodl na omezení produkce ropy na 32,5 milionu barelů za den, což je dolní hranice rozmezí diskutovaného na jednání v Alžírsku.

Ilustrační foto

Italské referendum poslalo kurz eura k dvacetiměsíčnímu minimu

Euro se během dnešního obchodování propadlo na dvacetiměsíční minimum vůči americkému dolaru. Reagovalo tak na rozhodnutí italského premiéra Mattea Renziho odstoupit z funkce po neúspěchu referenda o reformě ústavy.

Ilustrační foto

ECB se připravuje na omezování kvantitativního uvolňování

Středobodem tohoto týdne bude čtvrteční zasedání rady guvernérů ECB, od kterého očekáváme prodloužení programu kvantitativního uvolňování. Dohoda ohledně jeho další výše, ale může být složitá či oznámená až později.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.