Průmyslová výroba v Rusku roste poprvé za jedenáct měsíců

02.11.2015 | 16:47 | wa pe | Diskuze

Podle výsledků indexu ekonomické aktivity PMI (Purchasing Managers' Index), uveřejněného společností Markit v pondělí, došlo v ruském výrobním sektoru k prvním nárůstu za posledních jedenáct měsíců. Rostly především ukazatele objemu zakázek a celkové výroby.

Index PMI pro výrobní sektor zaznamenal v říjnu vzrůst na 50,2 bodu oproti září, kdy činil 49,1 bodu . Stežejní informací je v případě tohoto indexu zvýšení hodnoty nad hranici 50 bodů, která odděluje růst od poklesu.

„Zásadní index tak v říjnu konečně překonal hranici 50 bodů označujících stagnaci, a představuje tak důležitý krok v procesu pokračujícího hospodářského zotavení výrobního sektoru po dramatickém vývoji na počátku roku,“ uvedl Paul Smith, hlavní ekonom společnosti Markit v doprovodné zprávě PMI.

Smith dále poukazuje na pozitivní vývoj cen v souvisloti s nízkou mírou inflace jak v případě vstupních nákladů, tak výroby ve srovnání se zářím.

Za předpokladu, že míra inflace zůstane nízká, může výrobní sektor již v prosinci očekávat levnější půjčky, jelikož Centrální banka Ruské federace se zavázala snížit úrokovou sazbu v případě zpomalení inflace dle očekávání.

Výsledky průzkumu PMI potvrzují vládní odhady ekonomického vývoje v Rusku. Údaje z posledního měsíce zachycují snížení tempa poklesu průmyslové produkce, což oficiálním místům zavdalo důvod ohlásit brzký návrat ekonomického růstu.

Spotřebitelská poptávka však nicméně stále upadá, což vzbuzuje pochybnosti, zdali za této situace může ruská ekonomika jako celek vykázat v roce 2016 opětovně růst, poté co v tomto roce poklesla o 4%.

Zdroj:MW

Podobná témata
průmyslová výroba, ruská ekonomika, rusko, pmi

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Bude Rosněfť zachraňovat ruský státní rozpočet?

Ruská státní ropná společnost Rosněfť by v případě nedostatečného zájmu ze strany jiných kupců mohla od vlády koupit své vlastní akcie určené k privatizaci, aby tak podpořila ruský rozpočet.

Prodej Bašněfti je u konce. Většinový podíl koupil ruský státní ropný gigant Rosněfť

Ruská vláda dnes dokončila prodej většinového podílu ve středně velké ropné společnosti Bašněfť do rukou mnohem většího domácího konkurenta Rosněfť.

Renault výrazně posílí svou pozici v ruské automobilce AvtoVAZ

Francouzská automobilka Renault se chystá výrazně posílit pozici ve ztrátové ruské automobilce AvtoVAZ.Čti více

Zaměřeno na: Podnikatelská důvěra v Německu na mnohaletých maximech

Jaké jsou důvody zveřejněných výsledků insitutu Ifo?

Cena ropy klesá, protože Irák nechce omezit těžbu

Cena ropy v pondělí klesla poté, co Írán oznámil, že požaduje výjimku z omezení těžby, na které se dohodly země vyvážející ropu OPEC. Poté cena našla podporu z růstu akcií a z údajů o počtu zásob r ropném terminálu Cushing v Oklahomě.

Německé a francouzské indikátory podnikatelské důvěry se dále zlepší

Analytici KB očekávají, že dnešní čísla německého Ifo indexu podnikatelské důvěry a obdobného francouzského ukazatele potvrdí i ve světle včerejších PMI příznivý vsup eurozóny do závěrečného čtvrtletí.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.