Pyrrhovo vítězství pro japonský jen

15.07.2016 12:55 | fa ra | Diskuze

Rozhodnutí Britů opustit EU bylo šokem pro finanční trhy, ten devizový nevyjímaje. Není překvapením, že měnou, která na výsledek referenda nejvíce doplatila, byla britská libra. Ta se vůči dolaru dokonce propadla na nejslabší úroveň za posledních 35 let. Která měna ale naopak ze situace profitovala?

Foto: Japanexperterna.se

 

V dobách zvýšené nejistoty se investoři uchylují k měnám takzvaného bezpečného přístavu. Mezi ně tradičně patří švýcarský frank, americký dolar či japonský jen. Švýcarská i americká měna v pobrexitové době zhodnocují, ne však dramaticky. Zatímco dolarový index od zveřejnění výsledku britského referenda posílil o zhruba tři procenta, švýcarský frank si vůči dolaru za stejné období připsal jen dvě procenta. Pokud ovšem zhodnotíme celkovou letošní výkonnost obou měn, pohybujeme se v červených číslech.

Jednoznačným vítězem je tedy japonský jen. Přestože se analytici na přelomu roku shodovali, že jen letos oslabí v průměru o tři procenta, ve skutečnosti si už připsal více než 15 procent. Japonci z toho ovšem radost nemají. Jejich na exportu závislá ekonomika v posledních čtvrtletích výrazně zpomaluje a silná měna pozici japonských producentů dále zhoršuje. Po víkendových volbách, ve kterých uspěl premiér Abe, lze opět čekat významný fiskální i měnový stimul s jednoznačným cílem – japonský jen oslabit.

Zdroj:Komerční banka
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.