Rakovina, výnosný obchod se strachem

11.01.2017 06:01 | wa pe | Diskuze

Rakovina je těžkou životní zkouškou pro každého, který jí onemocnění, zároveň je však pro farmaceutické společnosti výnosným byznysem. Strach a vysoké zisky jsou pevně svázány především v USA, kde je cesta mnoha lidí ke kvalitní zdravotní péči a drahým lékům mnohdy složitá.

Foto: Public Domain

Eric Winer, ředitel Centra rakoviny prsu v Dana Farber Cancer Institute v Bostonu je jedním z nejuznávanějších odborníků na onkologická onemocnění v USA. Ještě předtím, než se však stal respektovaným lékařem, celá léta přesvědčoval lékárníky, aby mu z finančních důvodů ponechali prošlé léky určené na poruchu srážlivosti krve, kterou trpí. Ty si často uchovávají svou účinnost ještě nějakou dobu po uplynutí své doby exspirace. Nízký strop výdajů zdravotního pojištění nebo odmítnutí soukromé pojišťovny pojistit nemocného jsou příklady důvodů, proč miliony Američanů nedosáhnou navzdory zavedení takzvané Obamacare na kvalitní lékařskou péči. Osobní zkušenosti s finanční nedostupností nutné léčby jsou také důvodem jeho kritiky rostoucích cen především nových léků proti rakovině v USA. „Na rakovinu se v USA nahlíží jinak, než na ostatní nemoci, vzbuzuje větší strach. Myslím si, že výrobci léků tohoto faktu zneužívají, aby nastavili vyšší ceny,“ uvedl Winer. 

Rostoucí ceny onkologických léků v posledních letech dosáhly nové mety. Celosvětové výdaje na léky činí letos podle odhadů 519 miliard USD, přitom největší podíl na tomto trhu budou mít právě přípravky určené pro léčbu rakoviny. Roční užívání nejnovějších léků proti rakovině může v USA přijít až na 200 000 USD (5 100 000 korun), přičemž výdaje na onkologická onemocnění v celosvětovém srovnání již předčily výdaje na léčbu kardiovaskulárních a metabolických onemocnění, které měly v tomto ohledu dlouhá léta prvenství. Farmaceutické společnosti se hájí potřebou hradit finančně a časově nákladný výzkum a vývoj, vyšší ceny prý navíc urychlí inovace, které v budoucnu zachrání ještě více životů.

zdroj: Bloomberg

Agresivní oceňování léků před lékaře staví těžká morální dilemata, kdy musí zvažovat poměr nákladů a prospěšnosti medikamentů u každého jednotlivého pacienta. Pro pacienty, kteří z různých důvodů nedosáhnou na plnění pojišťovnou, jsou poté vhodné léky zcela nedostupné. Na jednu stranu jsou tak lékaři dnes schopni pomocí lidem s dříve zcela neléčitelnou diagnózou, zároveň však dochází k omezování finanční dostupnosti léčby. Příkladem může být imunoonkologický lék společnosti Bristol-Myers Squibb Co., Opdivo, které se dnes navíc kombinuje s dalším přípravkem Yervoy u pacientů trpících melanomem.  Roční terapie touto kombinací stojí podle vlastních odhadů společnosti mezi 145 000 a 256 000 USD, v některých případech je však schopná až dvojnásobně prodloužit délku života pacientů.  

Podle analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg bude cena onkologických léků letos růst o 12 % a poprvé dosáhne hranice 100 miliard USD. V dalších letech se tento trend ještě umocní a v roce 2020 budou již celosvětové výdaje na rakovinu dosahovat ročně 150 miliard USD. Růst výdajů nelze přičíst čistě na vrub nákladným novým lékům. Zvyšující se úspěšnost léčby znamená, že pacienti žijí v průměru déle a po delší dobu jsou tak hrazeny jejich léky.

Vytrvale bohužel roste i cena starších léků, například Gleevec společnosti Novartis by jen v roce 2015 zdražen o 19 % předtím, než generický lék konkurence cenu znovu srazil dolů. Obdobné zvýšení ceny zaznamenal také lék Revlimid společnost Celgene. Zatímco Gleevec získal povolení FDA již v roce 2003, Revlimid o dva roky později. Celgene uvedla, že její principy oceňování léků jsou navrženy tak, aby byl udržen vývoj špičkových nových léčiv, ceny však přizpůsobuje finančním podmínkám na jednotlivých trzích. Novartis se hájí obdobně potřebou hradit náročný výzkum a další inovace.

Vysoké ceny léčiv se již dočkaly odporu ze strany některých provozovatelů lékáren a poskytovatelů zdravotního pojištění v USA. V srpnu oznámila CVS Health Corp, že přestává hradit lék Tasigna společnosti Novartis na léčbu leukémie a také Xtandi společnosti Medivation Inc. určený pro pacienty trpící rakovinou prostaty. Tyto léky bude společnost hradit teprve v případech, kdy si to vyžádá specifický zdravotní stav nemocného, uvedli představitelé CVS Health Group. 

Další ze zprostředkovatelů zdravotní péče v USA, společnost Express Scripts hodlá zavést program, který umožní rozdílné ocenění léků podle jejich efektivity a umožní vrácení peněz v případě, že léčba skončí předčasně. Cílem programu má být podle Express Scripts pokrytí výdajů onkologické léčby spravované společností z 25 % a ne pouze z 5 %, jak je tomu doposud. Zatímco v evropských zemích existují panely odborníků, které posuzují účinnost léků, ze které se poté odvíjí jejich cena, v případě USA by bylo zavedení tohoto systému obtížné. Složité struktury státních, federálních a soukromých pojišťoven se řídí odlišnými sazbami náhrad, prohlásil mluvčí společnosti Roche, Nicolas Dunant.

Do čela boje za nižší cenu léků v USA se nedávno postavil také nově zvolený prezident, Donald Trump, který je údajně připraven prosadit dovoz levnějších léků ze zámoří v případě, že farmaceutické společnosti nebudou připraveny k ústupkům. Dokud nedojde k hluboké reformě oceňování a proplácení léků v USA, budou se tamní pacienti trpící rakovinou kromě smrtelné nemoci potýkat také s těžko řešitelnými finančními těžkostmi. Vzhledem k tomu, že zvolený prezident Donald Trump ve své předvolební kampani slíbil zrušit, či výrazně pozměnit zákon o dostupné zdravotní péči (Obamacare), nezbývá než čekat, co v tomto ohledu přinesou následující roky.

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Ministerstvo vypsalo výběrové řízení na leteckou záchranku

Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo nové výběrové řízení na provozovatele letecké záchranné služby ze základny v Ústí nad Labem.

FDA povolil generikum od Medicure

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) udělil souhlas novému generiku, které vyvinula farmaceutická společnost Apicor, jejímž většinovým vlastníkem je Medicure (MCUJF).

Ilustrační obrázek

3 biotechnologické společnosti se slibnými novými léky. Které akcie kupovat?

Počty nově schválených inovativních léků v biotechnologickém sektoru v minulém roce výrazně poklesly, je tak výrazně obtížnější najít akcie společností, které nabízejí potenciál růstu.

Společnost BioLineRx koupila britského výrobce léčiv Agalimmune

Izraelská farmaceutická společnost BioLineRx (NASDAQ:BLRX) získala britského výrobce léčiv Agalimmune Ltd. za šest milionů dolarů.

Nejzajímavější akcie pro dnešní den, Nike, FedEx, Novartis, Snap, Avon a další...

Které akcie dnes budou na trzích v USA přitahovat investice a od kterých se raději držet dál?

Akcie provozovatelů nemocnic v USA oslabují v reakci na Trumpovy pokroky ve zrušení Obamacare

Podle předsedy Sněmovny reprezentantů, Paula Ryana, prezident Trump uspěl ve snaze přesvědčit republikánské reprezentanty o potřebě zrušení zákona o dostupné zdravotní péči jinak známého jako Obamacare.Čti více
Ilustrační foto

Apple slaví velké vítězství, čínský trh zůstane pro jeho iPhone 6 otevřený

Čínský soud zrušil rozhodnutí pekingského úřadu pro ochranu duševního vlastnictví, podle kterého telefony iPhone 6 a iPhone 6 Plus amerického výrobce Apple porušují patent jednoho z čínských konkurentů a nesmějí se na čínském trhu prodávat. Informovala o tom agentura Nová Čína.

Ilustrační foto

Tesco by mohlo dostat v Británii rekordní pokutu za účetní skandál

Největší britská maloobchodní společnost Tesco by v brzké době mohla s britským Úřadem pro vyšetřování závažných podvodů (SFO) uzavřít dohodu ohledně svého účetního skandálu, v jejímž rámci by zaplatila značnou pokutu. S odvoláním na zdroje z právnických kruhů to dnes uvedla televize Sky News.

Ilustrační obrázek

Americký vynálezce: Za deset let bude běžné transplantovat lidem orgány vypěstované z jejich vlastních buněk

Za deset let bude běžné transplantovat lidem orgány vypěstované z jejich vlastních buněk, je přesvědčen americký vynálezce, spisovatel a futurolog Ray Kurzweil.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: Trump neuspěl se zrušením tzv. Obamacare, výsledky na pražské burze, terorismus

Akciové trhy prošly v polovině týdne mírnou korekcí, ač o žádný výrazný pohyb nešlo, i tak americké indexy v úterý poprvé po půlroce zaznamenaly denní poklesy přes 1 %. Za poklesem nestala žádná zpráva, větší roli sehrál technický vývoj, kdy trh dlouho neprošel žádným poklesem a chyběl podnět k dalšímu  růstu.

Ilustrační foto

Donald Trump nepochodil v Kongresu a index Dow Jones zažil nejhorší týden od jeho zvolení

Americké akcie zakončily páteční obchodování s mírnou ztrátou poté, co prošly značnými výkyvy v reakci na průběh projednávání reformy zdravotní péče v Kongresu.

USA: Pro schválení zákona o zdravotní péči není dostatek hlasů

Mluvčí Sněmovny reprezentantů USA, Paul Ryan, jde informovat prezidenta do Bílého domu.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.