Rakovina, výnosný obchod se strachem

11.01.2017 06:01 | wa pe | Diskuze

Rakovina je těžkou životní zkouškou pro každého, který jí onemocnění, zároveň je však pro farmaceutické společnosti výnosným byznysem. Strach a vysoké zisky jsou pevně svázány především v USA, kde je cesta mnoha lidí ke kvalitní zdravotní péči a drahým lékům mnohdy složitá.

Foto: Public Domain

Eric Winer, ředitel Centra rakoviny prsu v Dana Farber Cancer Institute v Bostonu je jedním z nejuznávanějších odborníků na onkologická onemocnění v USA. Ještě předtím, než se však stal respektovaným lékařem, celá léta přesvědčoval lékárníky, aby mu z finančních důvodů ponechali prošlé léky určené na poruchu srážlivosti krve, kterou trpí. Ty si často uchovávají svou účinnost ještě nějakou dobu po uplynutí své doby exspirace. Nízký strop výdajů zdravotního pojištění nebo odmítnutí soukromé pojišťovny pojistit nemocného jsou příklady důvodů, proč miliony Američanů nedosáhnou navzdory zavedení takzvané Obamacare na kvalitní lékařskou péči. Osobní zkušenosti s finanční nedostupností nutné léčby jsou také důvodem jeho kritiky rostoucích cen především nových léků proti rakovině v USA. „Na rakovinu se v USA nahlíží jinak, než na ostatní nemoci, vzbuzuje větší strach. Myslím si, že výrobci léků tohoto faktu zneužívají, aby nastavili vyšší ceny,“ uvedl Winer. 

Rostoucí ceny onkologických léků v posledních letech dosáhly nové mety. Celosvětové výdaje na léky činí letos podle odhadů 519 miliard USD, přitom největší podíl na tomto trhu budou mít právě přípravky určené pro léčbu rakoviny. Roční užívání nejnovějších léků proti rakovině může v USA přijít až na 200 000 USD (5 100 000 korun), přičemž výdaje na onkologická onemocnění v celosvětovém srovnání již předčily výdaje na léčbu kardiovaskulárních a metabolických onemocnění, které měly v tomto ohledu dlouhá léta prvenství. Farmaceutické společnosti se hájí potřebou hradit finančně a časově nákladný výzkum a vývoj, vyšší ceny prý navíc urychlí inovace, které v budoucnu zachrání ještě více životů.

zdroj: Bloomberg

Agresivní oceňování léků před lékaře staví těžká morální dilemata, kdy musí zvažovat poměr nákladů a prospěšnosti medikamentů u každého jednotlivého pacienta. Pro pacienty, kteří z různých důvodů nedosáhnou na plnění pojišťovnou, jsou poté vhodné léky zcela nedostupné. Na jednu stranu jsou tak lékaři dnes schopni pomocí lidem s dříve zcela neléčitelnou diagnózou, zároveň však dochází k omezování finanční dostupnosti léčby. Příkladem může být imunoonkologický lék společnosti Bristol-Myers Squibb Co., Opdivo, které se dnes navíc kombinuje s dalším přípravkem Yervoy u pacientů trpících melanomem.  Roční terapie touto kombinací stojí podle vlastních odhadů společnosti mezi 145 000 a 256 000 USD, v některých případech je však schopná až dvojnásobně prodloužit délku života pacientů.  

Podle analytiků dotazovaných agenturou Bloomberg bude cena onkologických léků letos růst o 12 % a poprvé dosáhne hranice 100 miliard USD. V dalších letech se tento trend ještě umocní a v roce 2020 budou již celosvětové výdaje na rakovinu dosahovat ročně 150 miliard USD. Růst výdajů nelze přičíst čistě na vrub nákladným novým lékům. Zvyšující se úspěšnost léčby znamená, že pacienti žijí v průměru déle a po delší dobu jsou tak hrazeny jejich léky.

Vytrvale bohužel roste i cena starších léků, například Gleevec společnosti Novartis by jen v roce 2015 zdražen o 19 % předtím, než generický lék konkurence cenu znovu srazil dolů. Obdobné zvýšení ceny zaznamenal také lék Revlimid společnost Celgene. Zatímco Gleevec získal povolení FDA již v roce 2003, Revlimid o dva roky později. Celgene uvedla, že její principy oceňování léků jsou navrženy tak, aby byl udržen vývoj špičkových nových léčiv, ceny však přizpůsobuje finančním podmínkám na jednotlivých trzích. Novartis se hájí obdobně potřebou hradit náročný výzkum a další inovace.

Vysoké ceny léčiv se již dočkaly odporu ze strany některých provozovatelů lékáren a poskytovatelů zdravotního pojištění v USA. V srpnu oznámila CVS Health Corp, že přestává hradit lék Tasigna společnosti Novartis na léčbu leukémie a také Xtandi společnosti Medivation Inc. určený pro pacienty trpící rakovinou prostaty. Tyto léky bude společnost hradit teprve v případech, kdy si to vyžádá specifický zdravotní stav nemocného, uvedli představitelé CVS Health Group. 

Další ze zprostředkovatelů zdravotní péče v USA, společnost Express Scripts hodlá zavést program, který umožní rozdílné ocenění léků podle jejich efektivity a umožní vrácení peněz v případě, že léčba skončí předčasně. Cílem programu má být podle Express Scripts pokrytí výdajů onkologické léčby spravované společností z 25 % a ne pouze z 5 %, jak je tomu doposud. Zatímco v evropských zemích existují panely odborníků, které posuzují účinnost léků, ze které se poté odvíjí jejich cena, v případě USA by bylo zavedení tohoto systému obtížné. Složité struktury státních, federálních a soukromých pojišťoven se řídí odlišnými sazbami náhrad, prohlásil mluvčí společnosti Roche, Nicolas Dunant.

Do čela boje za nižší cenu léků v USA se nedávno postavil také nově zvolený prezident, Donald Trump, který je údajně připraven prosadit dovoz levnějších léků ze zámoří v případě, že farmaceutické společnosti nebudou připraveny k ústupkům. Dokud nedojde k hluboké reformě oceňování a proplácení léků v USA, budou se tamní pacienti trpící rakovinou kromě smrtelné nemoci potýkat také s těžko řešitelnými finančními těžkostmi. Vzhledem k tomu, že zvolený prezident Donald Trump ve své předvolební kampani slíbil zrušit, či výrazně pozměnit zákon o dostupné zdravotní péči (Obamacare), nezbývá než čekat, co v tomto ohledu přinesou následující roky.

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
farmaceutický průmysl, zdravotní péče, rakovina, fda, barack obama, farmaceutické akcie, roche holding, celgene corporation, usa, věda a výzkum, donald trump, express scripts holding, bristol-myers squibb company, novartis ag, medivation inc, cvs health corp.

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

FDA schválil přípravek společnosti AbbVie pro léčbu MZL

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil přípravek IMBRUVICA (ibrutinib) společnosti AbbVie pro léčbu lymfomů marginální zóny (MZL).

BioLineRx zahajuje fázi 2a studie přípravku pro léčbu rakoviny slinivky – akcie na premarketu stoupají

Farmaceutická společnost BioLineRx zahájila druhé šetření v rámci fáze 2a klinického hodnocení zaměřeného na pacienty s metastazujícím karcinomem slinivky.

Pluristem Therapeutics může v Německu zahájit fázi 3 studie zaměřené na léčbu CLI

Německý zdravotnický regulátor povolil společnosti Pluristem Therapeutics zahájení fáze 3 studie zaměřené na posouzení použití buněčné terapie v rámci PLX-PAD při léčbě kritické končetinové ischemie (CLI).Čti více

Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků. Akcie prudce klesají

Společnost Bristol-Myers Squibb oznámila, že nebude usilovat o zrychlené schválení kombinace léků Opdivo a Yervoy na rakovinu plic.

Podle Goldman Sachs ještě není kombinace léků Opdivo/Yervoy pro léčbu rakoviny plic mrtvá, akcie Bristol-Myers klesly o 7%

Akcie Bristol-Myers Squibb (NYSE:BMY) před obchodováním klesly o 7% kvůli včerejšímu oznámení firmy, že nepožádá o zrychlený souhlas s užitím kombinace léků Opdivo (nivolumab) a Yervoy (ipilimumab) pro léčbu rakoviny plic.

Akcie American Express odepisují před trhem 2%

American Express ve 4Q zklamala analytiky, zejména kvůli vyšším výdajům. Výsledky byla prezentovány už včera po trhu.

Akcie IBM před otevřením trhu ztrácejí 1,4%

Technologická legenda IBM včera večer prezentovala výsledky hospodaření.

Ilustrační foto

Operátoři O2 a Vodafone naštvali ČTÚ, ten jim pohrozil odejmutím licencí na LTE

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) znovu vyzval operátory O2 a Vodafone, aby do měsíce snížili velkoobchodní ceny datových služeb v sítích LTE. Pohrozil jim odebráním licencí.

Ilustrační foto

Americké akcie ztratily pátý den v řadě, čeká se na Trumpa

Americké akcie ve čtvrtek znovu mírně oslabily a jejich hlavní indexy ztratily pátý den za sebou. Investoři jsou těsně před pátečním nástupem Donalda Trumpa do prezidentské funkce opatrní a nepouštějí do nových sázek.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.