RBNZ chce oslabit kiwi

14.06.2016 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Minulý týden se očekávalo rozhodnutí některých centrálních bank. Mezi nimi Novozélandská rezervní banka oznámila minulý čtvrtek rozhodnutí o úrokové sazbě. Sazby zůstanou zatím beze změny na 2,25%. V současnosti jsou novozélandské sazby nejvyšší v zemích G10, mezi nimiž mají dva státy (Švýcarsko a Japonsko) sazby záporné.

Foto: Public Domain

Na březnovém zasedání centrální banka zaskočila finanční trhy snížením sazeb na 2,25% (rekordní minimum). RBNZ v obavách z globálního ekonomického výhledu raději oslabila měnu. Po několika měsících nelze říci, jestli se globální podmínky do konce roku zlepší. Index Baltic Dry, ekonomický ukazatel naznačující odhad ceny dopravy surovin po moři, se blíží rekordním minimům, kterých dosáhl v únoru. V současnosti je hodnota tohoto indexu 610, zatímco před čtyřmi měsíci to bylo 290. Odráží to oslabení globální ekonomiky a především slabší průmyslovou poptávku. Myslíme si, že odraz komodit není dostatečný a jsme přesvědčeni, že tyto globální ekonomické podmínky letos zatíží výnosy Nového Zélandu.

Základní ekonomické ukazatele novozélandské ekonomiky míří na slabou stranu. Inflace je střednědobě pod cílovým pásmem 1% až 3% a meziročně se pohybuje na 0,4%. Nemyslíme si, že přes odraz cen komodit by inflace během příštího roku stoupla, ačkoli tento odraz poskytuje zemi alespoň částečnou úlevu v oblasti výnosů. Kiwi (NZD) by díky zvýšeným ziskům mohl posílit a přidat negativní tlak na inflaci. To by jistě vedlo RBNZ letos k dalšímu snižování sazeb.

Klíčový problém, s nímž se RBNZ bude muset vypořádat, je bublina spojená s bydlením, kterou nechce proti vlastní vůli přiživovat, což je patrné především v Auklandu. Bohužel ale pokračuje globální měnová válka (umírněný postoj je nyní běžný) a Nový Zéland se na ní bohužel musí podílet. Je nutné oslabit kiwi a RBNZ má zatím prostor to provést bez přílišného dopadu na důvěryhodnost této instituce.

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
nový zéland, kiwi, nzd/usd, aud/nzd, nzd - novozélandský dolar

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Čti více

Apple prohrál v USA patentový spor se Samsung Electronics

Americký nejvyšší soud se v mnohaletém patentovém sporu mezi výrobci chytrých telefonů Apple a Samsung Electronics postavil na stranu jihokorejské společnosti.

Na trh s ropou se dnes vrátila opatrnost. Cena ropy klesá o více jak 2 %

Ceny ropy dnes klesají, děje se tak poprvé od dohody členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) o snížení těžby z minulé středy.

Ilustrační foto

Čínská platební platforma Alipay upevňuje svou pozici v Evropě

Největší čínská platební platforma Alipay ze skupiny Alibaba uzavřela smlouvy se čtyřmi evropskými finančními institucemi. Cílem je usnadnit Číňanům cestujícím do zahraničí placení po Evropě, uvedla dnes agentura Reuters.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.