Řecký problém je zpátky na stole

17.05.2016 | 08:30 | Swissquote Ltd | Diskuze

Ministři financí eurozóny debatovali minulý týden v Bruselu o schválení masivní pomoci 86 miliard euro, zatímco řecký parlament schvaloval na začátku května penzijní a daňovou reformu. Text byl přijatý těsnou většinou 153 ku 146 hlasům. Je důležité zmínit, že text podpořil ministerský předseda Alexis Tsipras, zvolený za platformu proti úsporným opatřením, který, v rozporu s přáním veřejnosti, začal s eurozónou vyjednávat o finanční pomoci. Toto hlasování bylo pro Řecko velice důležité, protože v červenci má splatit 3,5 miliardy euro.

Foto: Public Domain

 

Výsledkem hlasování v parlamentu je zvýšení minimální daně z přidané hodnoty z 13% na 14%, zdanitelný příjem se snížil o 500 euro na 8600 euro a daň pro malé firmy stoupla z 26% na 29%. Během hlasování se konaly mohutné protesty proti úsporným opatřením. Mimochodem, je dobré zmínit významný paradox, že většina Řeků chce zůstat v eurozóně, ale nesouhlasí s úspornými opatřeními. Protesty ještě zdaleka nekončí, zvlášť v situaci, kdy řecký dluh nelze splatiti. Cenou za každou novou finanční pomoc je méně svobody a nezávislosti pro Řecko.

Málokdy se zmiňuje, že celkový řecký dluh je dlouhodobě neudržitelný. Evropští stratégové se snaží, aby situace byla schůdná. Zatím ale není pravděpodobné, že by se nominální výše dluhu snížila a je jasné, že řecký dluh bude třeba neustále restrukturalizovat. Řecké příjmy nestačí ani na splácení úroků z dluhu. Poslední hodnoty HDP klesly v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,4%. Meziroční výkon je také negativní. Příjmy by měly být daleko vyšší. Řecká budoucnost nevypadá nijak růžově a myslíme si, že tato země představuje jen vrcholek ledovce a ohroženy jsou i další evropské státy.

 

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
řecko, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Bez překvapení: Kanadská banka drží sazby beze změny

Minulý týden to finanční trhy pochopily správně. Kanadská banka si vybrala status quo zachováním sazeb na 0,50%. To ale neznamená, že centrální banka se vrátila na jestřábí stranu.

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlil

Vzestup kurzu amerického dolaru téměř u konce

Tradeři s USD se od posledního zasedání soustředí na tahouny mimo americké hospodářské ukazatele a politiku Fedu (DB, brexit).Čti více

Výkonný ředitel Netflix slíbil, že podmínečně podpoří sloučení AT&T s Time Warner

Výkonný ředitel společnosti Netflix Inc., Reed Hastings, nabídl svou kvalifikovanou podporu ve věci obchodu společnosti AT&T, která hodlá koupit Time Warner Inc. za 85,4 miliard USD, ovšem pod jednou podmínkou.

Cena ropy klesá, protože Irák nechce omezit těžbu

Cena ropy v pondělí klesla poté, co Írán oznámil, že požaduje výjimku z omezení těžby, na které se dohodly země vyvážející ropu OPEC. Poté cena našla podporu z růstu akcií a z údajů o počtu zásob r ropném terminálu Cushing v Oklahomě.

Mediální skupina CETV oznámila výsledky, které překonaly očekávání

Mediální skupina CETV vlastnící i televizi Nova dnes před otevřením trhů oznámila výsledky za 3Q 2016, které překonaly očekávání analytiků. Čistá ztráta se snížila, zatímco se zvýšil provozní zisk OIBDA nad očekávání.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.