Řecký problém je zpátky na stole

17.05.2016 08:30 | Swissquote Ltd | Diskuze

Ministři financí eurozóny debatovali minulý týden v Bruselu o schválení masivní pomoci 86 miliard euro, zatímco řecký parlament schvaloval na začátku května penzijní a daňovou reformu. Text byl přijatý těsnou většinou 153 ku 146 hlasům. Je důležité zmínit, že text podpořil ministerský předseda Alexis Tsipras, zvolený za platformu proti úsporným opatřením, který, v rozporu s přáním veřejnosti, začal s eurozónou vyjednávat o finanční pomoci. Toto hlasování bylo pro Řecko velice důležité, protože v červenci má splatit 3,5 miliardy euro.

Foto: Public Domain

 

Výsledkem hlasování v parlamentu je zvýšení minimální daně z přidané hodnoty z 13% na 14%, zdanitelný příjem se snížil o 500 euro na 8600 euro a daň pro malé firmy stoupla z 26% na 29%. Během hlasování se konaly mohutné protesty proti úsporným opatřením. Mimochodem, je dobré zmínit významný paradox, že většina Řeků chce zůstat v eurozóně, ale nesouhlasí s úspornými opatřeními. Protesty ještě zdaleka nekončí, zvlášť v situaci, kdy řecký dluh nelze splatiti. Cenou za každou novou finanční pomoc je méně svobody a nezávislosti pro Řecko.

Málokdy se zmiňuje, že celkový řecký dluh je dlouhodobě neudržitelný. Evropští stratégové se snaží, aby situace byla schůdná. Zatím ale není pravděpodobné, že by se nominální výše dluhu snížila a je jasné, že řecký dluh bude třeba neustále restrukturalizovat. Řecké příjmy nestačí ani na splácení úroků z dluhu. Poslední hodnoty HDP klesly v prvním čtvrtletí mezičtvrtletně o 0,4%. Meziroční výkon je také negativní. Příjmy by měly být daleko vyšší. Řecká budoucnost nevypadá nijak růžově a myslíme si, že tato země představuje jen vrcholek ledovce a ohroženy jsou i další evropské státy.

 

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
řecko, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Rozvojové trhy čeká volební volatilita

Poslední předvolební debata skončila a do voleb 8. listopadu se neplánují žádné další akce s oběma kandidáty. Na první pohled se může zdát, že pro finanční trhy to bude klidná plavba.

Bez překvapení: Kanadská banka drží sazby beze změny

Minulý týden to finanční trhy pochopily správně. Kanadská banka si vybrala status quo zachováním sazeb na 0,50%. To ale neznamená, že centrální banka se vrátila na jestřábí stranu.

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlilČti více

Ruský stát prodal čtvrtinový podíl ve své největší ropné společnosti Kataru a Glencore

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů (264 miliard Kč), sdělil dnes Kreml.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.