Rekordy tu s námi byly a budou

29.07.2016 | 19:01 | Redakce Web4Trader | Diskuze

V posledních týdnech zaujal na finančních trzích americký akciový index S&P 500, který několikrát překonal své historické maximum. Je rekordní úroveň předzvěstí blížícího se pádu?

 

V historii najdeme několik příkladů, kdy burzy ze svých rekordů prudce klesly a pak se šplhaly vzhůru mnoho let. Například opětovné dosažení maxima z roku 2000 trvalo přes sedm let, na návrat k rekordu z roku 2007 se pak čekalo pět a půl roku. Takové situace často doprovází extrémní nadhodnocení. Současné ocenění amerických akcií už rovněž není atraktivní, když je desítky procent nad dlouhodobým průměrem. Třeba ve zmiňovaném roce 2000 ale bylo ještě podstatně vyšší. Současné vysoké ceny akcií navíc částečně ospravedlňuje jejich relativní atraktivita vůči dluhopisům.

Ve většině případů nové maximum akciových trhů znamenalo jen rutinní zdolání další mety na jejich přirozené cestě vzhůru. Stává se to mnohem častěji, než si myslíme. Jen pro ilustraci: za posledních sto let vytvořil index S&P 500 nové maximum více než tisíckrát. Není divu, když zisky amerických firem spolehlivě rostou. Za poslední dekádu například stouply asi o čtvrtinu, finanční krizi navzdory.

Hospodářský růst, inflace nebo zvyšující se produktivita dlouhodobě zajistí další růst firemních zisků. A ruku v ruce s ním porostou i ceny akcií. Rekordy prostě k burzám neodmyslitelně patří a v budoucnu se dočkáme mnoha nových.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
index s&p 500

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Americké akcie na vlně optimismu, výsledková sezóna prozatím investory těší

Americké akciové trhy během včerejšího obchodování posílily a jejich širší index vykázal nejvýraznější přírůstek od počátku měsíce. Co bylo příčinou?

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily, energetické podniky se dostaly pod tlak v důsledku nižších cen ropy.

Předpověď vývoje hodnoty indexu S&P 500 do konce roku 2016

Analytická předpověď vývoje hodnot indexu S&P 500 do konce roku 2016.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.