Revoluce v dodávkach zemního plynu: Irán chce zvýšit vývoz energie. Znamená to, že půjde cena komodity dolů?

06.04.2016 06:01 | V Z | Diskuze

Írán, který vlastní druhé nejvyšší zásoby zemního plynu na světě, nedávno oznámil úmysl dramaticky zvýšit svou energetickou produkci. Íránská vláda rovněž usiluje v rámci svého ekonomického programu o zvýšení energetických exportů po zrušení západních sankcí, píše server Oilprice.

Foto: shell

 

V lednu 2016 íránský prezident Hassan Rouhani oznámil, že íránská část naleziště zemního plynu Jižní Pars v Perském zálivu, které Írán sdílí s Katarem, bude plně rozvinuta a těžba spuštěna do března 2018. Projekt sestává z celkově 24 fází s tím, že v současnosti probíhají práce na fázích 15 a 16, které zvýší kapacitu o 50 milionů m3 plynu za den (MMcm/d) a 80 000 barelů kondenzátu. V loňském roce celková produkce plynového pole Jižná Pars vzrostla o 15 % na 130 miliard m3. Produkce z plynového naleziště by mohla iránské vládě vynést až 4,5 miliardy dolarů. Plné zprovoznění Jižního Parsu je pro Írán nejvyšší prioritou.

Íránská část Jižního Parsu má velikost asi 3 700 km 2 a je největším dostupným novým zdrojem zemního plynu. Velká část tohoto plynu je určena na vývoz v kapalné formě: není žádným tajemstvím, že Írán doufá, že bude konkurovat Kataru jakožto významný vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG). Na konci roku 2015 Írán oznámil, že v následujících třech letech plánuje spustit pět významných exportních projektů pro LNG. Jak však nedávno objevily Spojené státy i Austrálie, investice do LNG nejsou v současnosti bez rizika. Trh i nadále zůstává měkký, ceny energií jsou nízké a stále navyšování dodávek vede k přebytku nabídky nad poptávkou. Tato situace se pravděpodobně v blízké budoucnosti změní, avšak investice do LNG jsou velmi vysoké a Írán již nyní čelí velkým výzvám. Modernizace jeho ropné a plynové infrastruktury podle odhadů bude stát 200 miliard dolarů.

Experti íránské plány na zvýšení produkce zpochybňují. Nedávno představené plány íránské vlády, která chce začít vyvážet LNG do Evropy a Asie během dvou let, se setkaly se skeptickou reakcí. Írán sám o sobě nemá žádnou kapacitu pro vývoz LNG. Sousední Sultanát Omán však disponuje nadbytečnou kapacitou pro vývoz LNG: asi 1,5 milionu tun za rok, z celkové kapacity dosahující 10,4 milionu tun. Plány na výstavbu plynovodu z Íránu do Ománu začaly vznikat již v roce 2014 a smlouva byla podepsána v prosinci 2015.

Na konci března íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne uvedl, že jednání o podrobnostech projektu nadále probíhají. Plynovod o celkové délce 400 km by měl podle plánů vést z íránské provincie Hormuzegan do ománského Soharu. Plyn přivedený novým potrubím by měl sloužit jak pro domácí spotřebu v Ománu, tak pro export. Írán v roce 2014 podepsal smlouvu na 25 let v hodnotě 60 miliard dolarů, která jej zavazuje dodávat do Ománu zemní plyn. Po dokončení dosáhne kapacita nového plynovodu miliardu kubických stop, tj. asi 28,3 milionu m3, plynu za den. Ministr Zangáne odhaduje hodnotu této smlouvy na 1,5-2 miliardy dolarů. Oman se zavázal zkapalnit 1,5 milionů tun íránského plynu na vývoz. Stavitelem plynovodu bude korejská společnost Korea Gas Corporation (KOGAS). Zprávy z trhu naznačují, že by KOGAS mohl podepsat memorandum o porozumění na výstavbu plynovodu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů s Íránem a Ománem nejpozději v červnu 2016.

Tento projekt by umožnil Íránu zvýšit produkci zemního plynu a vstoupit na trh s LNG již před dokončením svých vlastních nákladních vlaků pro přepravu LNG. Cílem plánu je rovněž v dlouhodobém horizontu zvýšit vliv Teheránu v Perském zálivu. Vazby mezi oběma sousedy se pravděpodobně prohloubí. Nejmenovaný íránský vládní představitel odhaduje, že bilaterální obchod mezi Íránem a Ománem dosáhne do pěti let 4 miliard dolarů.

Současný neklid na trhu vytváří jedinečné příležitosti pro chytré investory. Zatímco mainstreamová média dramaticky popisují propad cen ropy, chytří investoři již pokládají základy budoucích výhodných investic.

Dlouho zvažovaný ropovod mezi ropnými poli na jihu Íránu a Pákistánem se rovněž blíží realizaci. Projekt, jehož plánování začalo již v devadesátých letech a kterému se občas přezdívá „mírový ropovod“, prošel několika koly jednání s tím, že obě strany se zdráhaly nést náklady výstavby potrubí v celkové délce téměř 2 000 km.

Od roku 2010 Pákistán čelí silnému tlaku ze strany USA a Saudské Arábie, aby nedošlo k realizaci tohoto projektu. Pákistánská vláda ratifikovala smlouvu o vybudování ropovodu v roce 2013, a od té doby trh spekuluje, zda by tento projekt byl schopen oživit energetický trh v této zemi. Pákistán trpí pravidelnými výpadky dodávek energie a potřebou většího dovozu energií. Pákistánská vláda má rovněž zájem na oživení obchodu s Íránem, který poklesl z 1,32 miliardy dolarů v roce 2009 na 432 milionů dolarů v roce 2011. Pokud bude ropovod dokončen, poskytne asi 3 000 MW elektrické energie. Pákistán nyní získává z Íránu jen asi 75 MW energií.

Po zrušení sankcí proti Íránu v lednu 2016 jednání o projektu pokračovala. Na konci března íránský prezident Rouhani navštívil Pákistán, kde deklaroval, že Írán dokončil svou část masivního ropovodu a vyzval Pákistán k dokončení jeho části. Pákistánská a íránská vláda podepsaly dohodu zavazující obě země ke zvýšení bilaterálního obchodu do roku 2021 na 5 miliard dolarů. Pákistán má zájem o íránskou energii a chce vyvážet textil a zemědělské výrobky. Práce na ropovodu na pákistánské straně byly pozastaveny kvůli obavám ze sankcí vůči Íránu, ale od začátku března byly obnoveny v plném rozsahu. Indie, která od projektu odstoupila v roce 2009 kvůli vysokým nákladům a obavám z bezpečnostních rizik, rovněž s Íránem jedná: obě země plánují vybudovat podmořský ropovod v hodnotě 4,5 miliardy dolarů.

Podobně jako v případě ománského plynovodu by dokončení dlouho očekávaného „mírového ropovodu“ do Pákistánu mohlo podpořit roli Íránu v regionu a potvrdit plnění závazku ke zvýšení produkce energie a obnovení někdejší pozice významného exportéra energií.

Zdroj:Oilprice, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

M. Barkindo: Míra plnění dohody OPEC dosáhla v únoru 94 %

Generální tajemník Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) Mohammed Barkindo uvedl, že členské i nečlenské země organizace plnily listopadovou dohodu o omezení těžby ropy v únoru na 94 %, tzn. o 8 % více než v lednu.

Cena ropy opět oslabuje vlivem sílících obav z těžby v USA

Světové ceny ropy se dnes odpoledne vrátily k poklesu, a ztratily tak počáteční přírůstky dosažené v očekávání, že členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) prodlouží se svými partnery dohodu o omezení těžby do konce roku.

Spekulanti věří, že cena ropy dále poroste

Podle agentury Bloomberg zaznamenal v minulém týdnu VelocityShares 3x Long Crude Oil ETN (NYSEARCA:UWT) navázaný na cenu ropy příliv nového kapitálu ve výši 45,3 milionu USD.

Ilustrační foto

Libyjská centrální banka hlásí příjmy z ropy 4,8 miliardy dolarů, před pěti lety to bylo 53,3 miliard dolarů

Libyjské příjmy z prodeje ropy se v uplynulých čtyřech letech propadly o 90 procent v důsledku vnitřních konfliktů a nízkých cen suroviny.

OPEC výbor podpořil prodloužení stávající dohody o těžbě

Společný technický výbor Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a několika nečlenských zemí dnes doporučil prodloužit dohodu o omezení produkce i na druhé pololetí tohoto roku.

Počet aktivních vrtů v USA v uplynulém týdnu rostl

Počet aktivních vrtů ve Spojených státech rostl již 14. týdnem v řadě.Čti více

Cena ropy dnes dále oslabuje. OPEC nedokáže snížit přesycenost trhu, obávají se obchodníci

Ceny ropy na světových trzích dál klesají, za posledních sedm dní už pošesté. Dolů je tlačí hlavně pochybnosti, zda Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) bude schopna zajistit snížení zásob suroviny.

Ilustrační foto

Gazprom počítá s růstem trhu s plynem v EU, konkurence z USA a Blízkého východu se neobává

Ruský plynárenský gigant Gazprom počítá s růstem svého podílu na trhu v Evropské unii, a to navzdory konkurenci ze Spojených států a Blízkého východu. Agentuře Reuters to dnes řekl generální ředitel podniku Alexej Miller.

Ilustrační foto

ČNB vydává pamětní stříbrnou minci k letošnímu 300. výročí narození panovnice Marie Terezie

Česká národní banka (ČNB) vydává pamětní stříbrnou minci k letošnímu 300. výročí narození panovnice Marie Terezie. Mince v nominální hodnotě 200 korun bude v prodeji od 26. dubna, uvedl mluvčí České národní banky (ČNB) Marek Zeman.

Ilustrační foto

Norsko: Zásoby ropy a plynu v Barentsově moři jsou dvojnásobné

Norsko zdvojnásobilo odhad svých zásob ropy a plynu v arktickém Barentsově moři. Poprvé do něj zahrnulo dříve spornou oblast na hranici s Ruskem. Dnes to oznámil norský ropný regulátor NPD.

Ukrajina přerušila dodávky elektřiny do separatistického regionu

Ukrajinská státní energetická společnost Ukrenergo dnes oznámila, že přerušila dodávky elektrické energie do některých východních částí země kontrolovaných proruskými separatisty kvůli jejich vysokému zadlužení.

Irácká produkce ropy v březnu rostla

Podle analýzy dat shromážděných Iraq Oil Report vzrostla produkce ropy v Iráku v březnu o 4 % na 4,586 milionů barelů denně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.