Revoluce v dodávkach zemního plynu: Irán chce zvýšit vývoz energie. Znamená to, že půjde cena komodity dolů?

06.04.2016 06:01 | V Z | Diskuze

Írán, který vlastní druhé nejvyšší zásoby zemního plynu na světě, nedávno oznámil úmysl dramaticky zvýšit svou energetickou produkci. Íránská vláda rovněž usiluje v rámci svého ekonomického programu o zvýšení energetických exportů po zrušení západních sankcí, píše server Oilprice.

Foto: shell

 

V lednu 2016 íránský prezident Hassan Rouhani oznámil, že íránská část naleziště zemního plynu Jižní Pars v Perském zálivu, které Írán sdílí s Katarem, bude plně rozvinuta a těžba spuštěna do března 2018. Projekt sestává z celkově 24 fází s tím, že v současnosti probíhají práce na fázích 15 a 16, které zvýší kapacitu o 50 milionů m3 plynu za den (MMcm/d) a 80 000 barelů kondenzátu. V loňském roce celková produkce plynového pole Jižná Pars vzrostla o 15 % na 130 miliard m3. Produkce z plynového naleziště by mohla iránské vládě vynést až 4,5 miliardy dolarů. Plné zprovoznění Jižního Parsu je pro Írán nejvyšší prioritou.

Íránská část Jižního Parsu má velikost asi 3 700 km 2 a je největším dostupným novým zdrojem zemního plynu. Velká část tohoto plynu je určena na vývoz v kapalné formě: není žádným tajemstvím, že Írán doufá, že bude konkurovat Kataru jakožto významný vývozce zkapalněného zemního plynu (LNG). Na konci roku 2015 Írán oznámil, že v následujících třech letech plánuje spustit pět významných exportních projektů pro LNG. Jak však nedávno objevily Spojené státy i Austrálie, investice do LNG nejsou v současnosti bez rizika. Trh i nadále zůstává měkký, ceny energií jsou nízké a stále navyšování dodávek vede k přebytku nabídky nad poptávkou. Tato situace se pravděpodobně v blízké budoucnosti změní, avšak investice do LNG jsou velmi vysoké a Írán již nyní čelí velkým výzvám. Modernizace jeho ropné a plynové infrastruktury podle odhadů bude stát 200 miliard dolarů.

Experti íránské plány na zvýšení produkce zpochybňují. Nedávno představené plány íránské vlády, která chce začít vyvážet LNG do Evropy a Asie během dvou let, se setkaly se skeptickou reakcí. Írán sám o sobě nemá žádnou kapacitu pro vývoz LNG. Sousední Sultanát Omán však disponuje nadbytečnou kapacitou pro vývoz LNG: asi 1,5 milionu tun za rok, z celkové kapacity dosahující 10,4 milionu tun. Plány na výstavbu plynovodu z Íránu do Ománu začaly vznikat již v roce 2014 a smlouva byla podepsána v prosinci 2015.

Na konci března íránský ministr ropného průmyslu Bížan Zangáne uvedl, že jednání o podrobnostech projektu nadále probíhají. Plynovod o celkové délce 400 km by měl podle plánů vést z íránské provincie Hormuzegan do ománského Soharu. Plyn přivedený novým potrubím by měl sloužit jak pro domácí spotřebu v Ománu, tak pro export. Írán v roce 2014 podepsal smlouvu na 25 let v hodnotě 60 miliard dolarů, která jej zavazuje dodávat do Ománu zemní plyn. Po dokončení dosáhne kapacita nového plynovodu miliardu kubických stop, tj. asi 28,3 milionu m3, plynu za den. Ministr Zangáne odhaduje hodnotu této smlouvy na 1,5-2 miliardy dolarů. Oman se zavázal zkapalnit 1,5 milionů tun íránského plynu na vývoz. Stavitelem plynovodu bude korejská společnost Korea Gas Corporation (KOGAS). Zprávy z trhu naznačují, že by KOGAS mohl podepsat memorandum o porozumění na výstavbu plynovodu v hodnotě 1,5 miliardy dolarů s Íránem a Ománem nejpozději v červnu 2016.

Tento projekt by umožnil Íránu zvýšit produkci zemního plynu a vstoupit na trh s LNG již před dokončením svých vlastních nákladních vlaků pro přepravu LNG. Cílem plánu je rovněž v dlouhodobém horizontu zvýšit vliv Teheránu v Perském zálivu. Vazby mezi oběma sousedy se pravděpodobně prohloubí. Nejmenovaný íránský vládní představitel odhaduje, že bilaterální obchod mezi Íránem a Ománem dosáhne do pěti let 4 miliard dolarů.

Současný neklid na trhu vytváří jedinečné příležitosti pro chytré investory. Zatímco mainstreamová média dramaticky popisují propad cen ropy, chytří investoři již pokládají základy budoucích výhodných investic.

Dlouho zvažovaný ropovod mezi ropnými poli na jihu Íránu a Pákistánem se rovněž blíží realizaci. Projekt, jehož plánování začalo již v devadesátých letech a kterému se občas přezdívá „mírový ropovod“, prošel několika koly jednání s tím, že obě strany se zdráhaly nést náklady výstavby potrubí v celkové délce téměř 2 000 km.

Od roku 2010 Pákistán čelí silnému tlaku ze strany USA a Saudské Arábie, aby nedošlo k realizaci tohoto projektu. Pákistánská vláda ratifikovala smlouvu o vybudování ropovodu v roce 2013, a od té doby trh spekuluje, zda by tento projekt byl schopen oživit energetický trh v této zemi. Pákistán trpí pravidelnými výpadky dodávek energie a potřebou většího dovozu energií. Pákistánská vláda má rovněž zájem na oživení obchodu s Íránem, který poklesl z 1,32 miliardy dolarů v roce 2009 na 432 milionů dolarů v roce 2011. Pokud bude ropovod dokončen, poskytne asi 3 000 MW elektrické energie. Pákistán nyní získává z Íránu jen asi 75 MW energií.

Po zrušení sankcí proti Íránu v lednu 2016 jednání o projektu pokračovala. Na konci března íránský prezident Rouhani navštívil Pákistán, kde deklaroval, že Írán dokončil svou část masivního ropovodu a vyzval Pákistán k dokončení jeho části. Pákistánská a íránská vláda podepsaly dohodu zavazující obě země ke zvýšení bilaterálního obchodu do roku 2021 na 5 miliard dolarů. Pákistán má zájem o íránskou energii a chce vyvážet textil a zemědělské výrobky. Práce na ropovodu na pákistánské straně byly pozastaveny kvůli obavám ze sankcí vůči Íránu, ale od začátku března byly obnoveny v plném rozsahu. Indie, která od projektu odstoupila v roce 2009 kvůli vysokým nákladům a obavám z bezpečnostních rizik, rovněž s Íránem jedná: obě země plánují vybudovat podmořský ropovod v hodnotě 4,5 miliardy dolarů.

Podobně jako v případě ománského plynovodu by dokončení dlouho očekávaného „mírového ropovodu“ do Pákistánu mohlo podpořit roli Íránu v regionu a potvrdit plnění závazku ke zvýšení produkce energie a obnovení někdejší pozice významného exportéra energií.

Zdroj:Oilprice, Redakce

Podobná témata
komodity, zemní plyn, írán, ropa, pákistán

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Rostoucí poptávka po ropě si podle šéfa Aramca vyžádá biliony dolarů investovaných do těžby

K uspokojení rostoucí poptávky po ropě bude ve světě během příštích 25 let zapotřebí investovat do nových těžebních kapacit 25 bilionů dolarů (přes 630 bilionů Kč).

Gazprom hlásí rekordní vývoz zemního plynu do Německa

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila loni vývoz zemního plynu do Německa o deset procent na nový rekord 49,8 miliardy krychlových metrů a překonala dosavadní maximum více než 45 miliard kubíků z roku 2015.

Cena ropy dnes klesá. Přetrvávají pochybnosti o redukci těžby v zemích OPEC i obavy ze zvýšení produkce v USA

Světové ceny ropy zůstávají na počátku týdne pod tlakem a odpoledne mírně ztrácely. Na ropném trhu přetrvávají pochybnosti, zda velké těžařské země dodrží sliby snižování těžby. Ceny oslabují i kvůli očekávání, že těžba ropy ve Spojených státech letos obnoví růst.

Ilustrační foto

Šéf IEA: Letos by se měla vrátit na trh s ropou rovnováha, mám ale strach z...

Ceny ropy budou v letošním roce procházet mnohem výraznějšími výkyvy, ačkoliv by se na trhu mohla v prvním pololetí obnovit rovnováha mezi nabídkou a poptávkou. V rozhovoru s Reuters Television to řekl generální ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol.

Cena ropy stoupá díky zprávám o rekordních dovozech do Číny

Cena ropy v pátek vzrostla díky podrobnostem o omezení těžby zeměmi OPEC, ačkoliv na trhu stále přetrvává obava o dodržení limitů nastavených touto organizací.

Cena ropy roste po zprávách o snížení produkce v Saudské Arábii

Cena ropy ve středu vzrostla poté, co se na trhu objevily zprávy o snížení dodávek ze Saudské Arábie do Asie.Čti více

Trump získal od společností Bayer a Monsanto příslib nových pracovních míst a miliardových investic v USA

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer a americká biotechnologická společnost Monsanto dnes slíbily, že po vzájemném spojení utratí nejméně polovinu rozpočtu na výzkum a vývoj v příštích šesti letech ve Spojených státech.

Exxon Mobil uskuteční v Permské pánvi akvizici za 6,6 miliardy USD

Americká ropná jednička Exxon Mobil koupí za 6,6 miliardy dolarů (167 miliard Kč) těžařské firmy, které vlastní rodina Bassů a které působí v Permské pánvi v západním Texasu. Exxon to uvedl v dnešním sdělení.

Cena ropy byla dnes podpořena oslabujícím americkým dolarem

Světové ceny ropy dnes mírně rostou, z denních maxim ale sestoupily.

Americké akcie a dolar oslabují, povolební optimismus se z trhů rychle vytrácí, varují analytici Citigroup

Indikátor sentimentu novinových zpráv agentury Bloomberg a banky Citigroup již ztratil takřka veškeré zisky, které vykázal po překvapivém vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách v USA.

Rio Tinto očekává v roce 2017 zvýšené dodávky železné rudy

Akcie Rio Tinto dnes posilují o 1,9 % v naději, že vyšší cena železné rudy by mohla zvýšit výplatu dividend a podpořit vyhlášení zpětného odkupu akcií příští měsíc.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.