Ropa je krví džihádu. Ropný průmysl Islámského státu pod lupou

22.03.2016 11:45 | wa pe | Diskuze

Po více jak roce a půl spojeneckých náletů na vojenská i hospodářská centra ISIS se stále nepodařilo připravit tuto teroristickou organizaci o jádro jejího financování, příjmy z ropy. Podívejme se společně jakým způsobem ropný byznys ISIS funguje a proč je tak obtížné jej narušit.

Foto: The U.S. Army

 

I přes vytrvalou leteckou kampaň se stále nepodařilo dostat ropný byznys Islámského státu na kolena, naopak se zdá, že celý proces těžby, rafinace a transportu ropy v rukou islamistů vyzrál do podoby úspěšné státní ropné společnosti, schopné nejenom úspěšně financovat jejich válečnou mašinérii, ale také držet v šachu nepřátele v regionu, ať už jsou to Kurdové, Asadův syrský režim či západní letecké síly. Zatímco první dvě zmíněné skupiny jsou nuceny ropu ISIS nakupovat, Západ se obává, že zničení těžební infrastruktury by rozvrátilo ekonomiku v celé oblasti. Ropa je na Blízkém východě krví nejen války, nemocnice, školy, obchody, těžká mechanizace k odklízení trosek, to vše je závislé na ropě, 10 milionů lidí pod přímou kontrolou Islámského státu a další miliony v přilehlých regionech se tak mimoděk staly rukojmími a živými štíty islamistů. Z minulých vojenských operací v Kuvajtu v roce 1991, následně v Iráku či Afghánistánu navíc vyplývá, že místní vitální infrastruktura byla mnohdy zničena z vojenského hlediska naprosto bezdůvodně a její obnova často trvá celé roky. Také poměrně rychlé posuny fronty mohou koaliční velitele odrazovat od jistě lákavé možnosti totální destrukce území.

 

zdroj: Financial Times

 

Islamistická státní ropná společnost

Výzvy na připojení se k džihádu nejsou mířeny pouze na muže ochotné zapojit se přímo do boje, ale také na kvalifikované lékaře, inženýry, finanční specialisty a mnohé další profese. Podle dostupných informací, pracuje v řadách správního a hospodářského aparátu Islámského státu celá řada odborníků s profesními zkušenostmi například ve Skandinávii i jinde v Evropě.

Poté co se islamisté zmocnili iráckého Mosulu, rychle obsadili ropná pole Ajil a Allas v provincii Kirkúk. Podle svědectví místních obyvatel byla těžba na obou polích zprovozněna v ten samý den, kdy došlo k jejich obsazení. Veškerý potřebný technický personál a zařízení bylo přivezeno stovkami nákladních vozidel. Ještě předtím, než došlo po deseti měsících  k vytlačení islamistů z těchto oblastí, stačili z obou polí vytěžit ropu za přibližně 450 milionů USD. Efektivita ropných operací je podepřena desítkami odborníků, kteří za atraktivní platy pracují pro teroristickou organizaci přímo na ropných polích. Mnozí z nich přešli do služeb islamistů z veřejného i soukromého sektoru s desítkami let zkušeností a praxe.

Důležitost ropy pro celou organizaci se odráží i ve struktuře řízení těžebních a závislých operací. Zatímco správa samozvaného chalífátu je poměrně decentralizovaná, kdy moc je v rukou jednotlivých regionálních guvernérů (walis), tak byznys s ropou je stejně jako vojenské operace a propaganda pevně v rukou centrální autority kolem chalífy Abú Bakra al-Bagdádího. Na těžbu ropy a distribuci zisků z ní dohlíží Amniyat, obdoba tajné policie ISIS.

Až donedávna byl jakýmsi ministrem pro ropu v Islámském státu Tunisan Abu Sayyaf, původním jménem Fathi Ben Awn Ben Jildi Murad al-Tunisi, ten však byl zabit americkými speciálnimi silami minulý rok v květnu. Spolu s jeho tělem byly nalezeny stovky dokumentů detailně popisující veškeré záležitosti spjaté s ropným průmyslem islamistů. Mimo nebývalé technické vyspělosti ropného byznysu vypovídají také o pragmatickém přístupu, který organizace uplatňovala v rámci prodeje ropy. Chytře využívala například regionální nerovnováhy v nabídce a poptávce, tak aby dosáhla co nejvyššího zisku.

Ještě před začátkem leteckých úderů na mobilní rafinérie a těžební zařízení ISIS v Sýrii a Iráku dosahovaly denní zisky z ropy této teroristické organizace asi 50 milionů USD měsíčně. Dnes můžeme odhadovat, že tato částka byla zredukována asi o 30 % a účetní bilanci ISIS patrně nepomáhá ani současná nízká cena ropy.

Jádro těžby ropy ISIS leží v Sýrii v provincii Deir Ezzor, kde se v říjnu podle odhadů denně vytěžilo něco mezi 34 000 až 40 000 barely. V severním Iráku jsou to poté ropná pole blízko dvoumilionového města Mosul, kde se denně vytěží asi 8 000 barelů těžké ropy. Odhadnout celkovou ropnou produkci organizace na jí ovládaných územích je velmi obtížné, dá se však počítat se značným poklesem oproti stavu před obsazením nalezišť. Na vině je především stárnoucí těžební infrastruktura a nedostatek odborníků v řadách ISIS, kteří by ji udržovali v dobré kondici. Ačkoli organizace zaměstnává velké množství lidí, které převzala ze syrského či iráckého státního aparátu i soukromé sféry, stále se jí nedaří personální mezery na vysoce kvalifikovaných pozicích zcela zaplnit.

zdroj: Financial Times

 

Ropné pole

Produkce (bpd)

Cena ($/barel)

al-Tanak

15 000-17 000

$40

al-Omar

9 000-13 000

$45

al-Jabseh

2 500-3 000

$30

al-Tabqa

1 500-1 800

$20

al-Kharata

1

$30

al-Shoula

650-800

$30

Deiro

600-1 000

$30

al-Taim

400-600

$40

al-Rashid

200-300

$25

Letecká kampaň spojenecké koalice pod názvem Tidal Wave II od loňského října značně omezila produkci ropy Islámského státu a své ovoce přinesly také ruské letecké útoky, které však budou s ohledem na ohlášené částečné stažení Ruské federace z oblasti omezeny. Stejně tak se údery letecké koalice zaměřily i na stávající finanční rezervy Islámského státu. Podle mluvčího koaličních leteckých sil plukovníka Stevea Warrena přišel ISIS v důsledku lednových leteckých útoků na jím držené banky v Mosulu o desítky milionů až jednu miliardu amerických dolarů v hotovosti, přičemž další takto cílené útoky probíhaly i v únoru. I přes veškeré úspěchy leteckého bombardování a ztrátu kontroly nad prvními ropnými poli však příjmy z ropy tvoří vedle daní vybíraných na obsazených územích i nadále páteř ekonomiky samozvaného chalífátu. 

Zdroj:Financial Times, Oil Price, New Security Beat, redakce
Líbil se vám tento článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,37 % na 19732,40 bodech

Index S&P -0,36 % na 2263,69 bodech. Index Nasdaq -0,28 % na 5540,08 bodech.

Venezuela: Globální nabídka ropy převyšuje poptávku o 10 %

Globální nabídka ropy, která v současnosti dosahuje 94 milionů barelů denně, by měla spadnout asi o 10 %, aby odpovídala spotřebě, prohlásil v pondělí venezuelský ministr ropy Eulogio Del Pino pro agenturu Reuters.

Cena ropy roste o více než tři procenta

Ceny ropy se dnes výrazně zvyšují a podle analytiků k jejich růstu přispívá více faktorů. Jednak Čína učinila další kroky na podporu ekonomického růstu, jednak Saúdská Arábie slíbila spolupráci s dalšími producenty ropy na omezení nestability na trhu. V neposlední řadě průzkum agentury Reuters ukázal, že těžba ropného kartelu OPEC v únoru klesla z lednového rekordu.

Cena ropy dnes v Asii prolomila svá dvanáctiletá minima

Cena ropy dnes na asijských trzích klesla pod své dvanáctileté minimum 28 USD za barel a ztráty zaznamenávají i další komoditní burzy.

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,03 % na 19885,73 bodech

Index S&P +0,18 % na 2274,64 bodech. Index Nasdaq +0,48 % na 5574,12 bodech.

Cena ropy roste kvůli přerušení dodávek z Libye a pravděpodobnému prodloužení závazku OPEC

Cena ropy ve středu nadále rostla, ačkoliv podle oficiálních statistik vzrostly zásoby americké ropy, protože cenu ropy hnalo vzhůru přerušení dodávek z Libye a spekulace, že OPEC pravděpodobně prodlouží závazek ke zmrazení produkce ropy.Čti více

Samsung představila svůj nový chytrý telefon Galaxy S8

Měl by jí pomoci získat vedoucí pozici na trhu, o kterou ji po problémech s přístroje/apple/m Note 7 připravil konkurenční americký výrobce Apple.

Cena ropy na světových trzích dnes dále posiluje. Investoři doufají v prodloužení dohody OPEC

Cena ropy dnes na světových trzích dál posiluje, severomořský Brent se vrátil nad 52 dolarů za barel.

Hedge fondy nekupují akcie Snap, jelikož nechtějí příliš riskovat, tvrdí analytička Odeon Capital Group LLC

Jahanara Nissar, analytička Odeon Capital Group LLC v rámci svého výzkumu zpovídala investiční manažery hedge fondů ohledně jejich názoru na akcie Snap Inc.

Americký dolar dnes posiluje v reakci na příznivé údaje z ekonomiky

Americký dolar dnes na devizových trzích zpevňuje, podpořily ho zejména příznivé statistické údaje ze Spojených států.

Alibaba a China Construction Bank uzavírají strategické partnerství

Společnost Alibaba oznámila, že prohloubí finanční spolupráci s China Construction Bank ve snaze dále expandovat a inovovat v oblasti maloobchodu, technologie a výroby.

Automobilky Mercedes a Audi v Číně svolají do servisů skoro milion svých vozů

Německé automobilky Audi a Mercedes v Číně svolají do opravy téměř milion vozů. Důvodem jsou hrozící problémy s přehříváním a bezpečnostní problémy s airbagy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.