Rozšířená realita se díky Pokémon Go masového rozšíření nedočká

28.07.2016 | 16:28 | wa pe | Diskuze

Revoluce se zatím nekoná. Pokémon Go nebude aplikací, která uvede rozšířenou realitu do mainstreamu, myslí si Jurica Dujmovic z portálu MarketWatch.

Foto: Kentaro IEMOTO


Miliony lidí narážejících do sebe na veřejných prostranstvích měst s pohledy přikovanými k displejům svých chytrých telefonů. Co více musí technologie takzvané rozšířené reality  ještě splnit, aby pronikla do hlavního proudu (angl. mainstream)?

Nová hra pro mobilní telefony na motivy slavné japonské videohry Pokémon dobývá srdce a pozornost milionů hráčů. Ti s pomocí svých chytrých telefonů loví a trénují Pokémony, které nachází na skutečných lokacích v reálném světě. Stovky trenérů zaplnily parky, okolí pamětihodností i civilizaci vzdálená místa ve Spojených státech, v Austrálii či na Novém Zélandu a další země přibývají. Hra využívá konceptu takzvané rozšířené reality, která je schopna doplnit pomocí digitální technologie realitu třeba právě o japonské Pokémony. Celosvětový úspěch, který Nintendo se svou novou hrou slaví, už přiměl některé technologické nadšence i analytiky prohlásit, že Pokémon Go je takzvanou killer aplikaci, která rozšířenou realitu učiní běžnou součástí života pro většinu společnosti. Nepropadejme však bezbřehému nadšení, nejnovějšímu počinu od Nintenda a hernímu studiu Niantic do „aplikace zabijáka“ přeci jen něco chybí.  

Je třeba uznat, že svět Pokémon je pro rané užití rozšířené reality jako stvořený. V předcházejících hrách Pokémon od Nintenda hráč ovládal svého digitálního hrdinu, trenéra, který cestoval po uměle vytvořeném světě, kde na různých lokacích chytal a trénoval Pokémony s nimiž se poté utkával v soubojích s ostatními hráči. Současný technologický vývoj zkrátka jen umožnil stát se trenérem Pokémonů bezprostředně, je to hráč sám, který cestuje po skutečném světě pouze doplněném o japonské kapesní příšerky.

I pro člověka, který počítačovým hrám nepropadl je dobře pochopitelné, proč je Pokémon Go tak návykovou záležitostí. Vstup rozšířené reality do Pokémon her je nenásilný a dá se označit za jakési jejich přirozené vyústění. Uživatelské rozhraní je jednoduché a intuitivní a i naprostý začátečník ve světě mobilních her nemá potíže se hru rychle naučit. To vše jsou důvody masového rozšíření hry jako takové, to však ještě nemusí nutně znamenat, že rozšířená realita bude z jejího úspěchu těžit stejnou měrou.

Podmínkou proniknutí technologie do mainstreamu není jen její používání nebo znalost většinou populace, ale také míra její bezproblémové integrace do každodenního života. Aplikace, která by toto chtěla splňovat, by měla bez problémů běžet na průměrném chytrém telefonu, měla by být nevtíravá a uživatelé by měli mít možnost přepínat mezi rozšířenou realitou a skutečným světem bez vynaložení času a námahy. Podmínkou, kterou snad není třeba ani zmiňovat, že takováto aplikace či rovnou celé zařízení by mělo být cenově dostupné, aby oslovilo co největší okruh uživatelů. 

Pokémon Go tato kritéria prozatím nesplňuje. Stačí se jen namátkou začíst do zpráv o dopravních nehodách způsobených nepozornými hráči, kteří místo toho aby dávali pozor na přechodech pro chodce, tak chytali na svém malém displeji blízkého Pikachu. Pohybovat se několik hodin po městě s očima upřenýma na malou obrazovku iPhonu je na míle daleko od bezproblémového používání aplikace.

Zdroj:MW, Redakce

Podobná témata
virtuální realita, chytré telefony, chytré brýle, microsoft, reklama, windows, nintendo, pokémon

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Google kupuje další startup zaměřený na rozšířenou a virtuální realitu

Společnost Google (GOOG, GOOGL) se v poslední době intenzivně zaměřuje na know-how v oblasti virtuální a rozšířené reality.

Dopady brexitu: Microsoft zdraží své produkty britským spotřebitelům

Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl zvýšit ceny softwaru a služeb pro britské podniky až o 22 procent.

Akcie, které dnes přitahují pozornost investorů: 3M, Boeing, LinkedIn, Amazon.com a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?Čti více

Pokud nepřijmete uprchlíky, přestaneme posílat peníze do rozpočtu EU, vzkazuje italský premiér

Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomůžou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP.

Aktuální technické úrovně pro měnový pár USD/JPY

Na které technické úrovně na páru USD/JPY měli dát forex obchodníci dobrý pozor?

Těžba lithia na Cínovci může začít, společnost Karla Janečka dostala povolení

Společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ miliardáře Karla Janečka, dostala od báňského úřadu poslední povolení k těžbě lithia z odkaliště v krušnohorském Cínovci. Separace lithných slíd by mohla začít za dva až tři roky.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.