Ruská ekonomika se zadrhla. Ruský prezident hledá kouzelnou hůlku, která by mu pomohla zázračně nastartovat ekonomiku

02.08.2016 10:08 | V Z | Diskuze

Ekonomika putinovského Ruska již rok a půl padá a Vladimir Putin nemá plán, jak obnovit ekonomický růst, píše agentura Bloomberg.

Foto: Jedimentat44

 

Od začátku roku 2014 se ruský prezident soustředí prakticky výhradně na zahraniční politiku. Nutnost znovu nastartovat ekonomiku největší země světa jej však staví před bolestivou volbu: podvolit se silám a zákonům trhu nebo ochránit kremelský systém prebend pro věrné.

„Putin je silný v přijímání politických a geopolitických rozhodnutí, avšak ekonomická oddaluje, protože jsou pro něj složitější,“ říká někdejší ministr hospodářství Jevgenij Jasin. K tomu, aby se ruská ekonomika vymanila ze současné stagnace, je podle Jasina zapotřebí „vážných a rozhodných opatření.“ Jasin se však domnívá, že taková opatření Putin není připraven přijmout.

Zdá se, že nejhorší a nejdelší období ekonomické propadu za Putinovy šestnáctileté vlády již skončilo. Dokonce i představitelé Kremlu však přiznávají, že šance na obnovu ekonomického růstu v dohledné době je prakticky nulová, pokud neporostou ceny ropy, což prakticky nikdo z analytiků nepředpokládá.

 

Putin potřebuje poradit

Nízká cena ropy sráží příjmy ruského státu. Sankce ze strany USA a EU omezují přístup k zahraničnímu kapitálu a znemožňují ruské vládě stimulovat ekonomiku tak, jak se to podařilo po předchozí recesi v roce 2009. Centrální banka uvádí, že vzhledem k sedmiprocentní inflaci není možné poskytnout podnikům vyšší půjčky. Firmy i spotřebitelé tak musejí snižovat výdaje.

V uplynulých měsících prezident Putin svolal několik diskusních panelů. Pření ekonomové a další odborníci dostali za úkol přijít s nápady, jak akcelerovat růst ruské ekonomiky. Putin si klade za cíl dosáhnout ekonomického růstu ve výši 4 %, zatímco pro letošek ekonomové odhadují míru růstu na 1,2 %. I Putinem proklamovaná čtyři procenta by však byla pod úrovní růstu během jeho prvních dvou prezidentských období v letech 2000 až 2008, kdy ekonomiku hnala vpřed vysoká cena ropy. Pokračující stagnace rovněž ohrožuje Putinovy geopolitické ambice, protože mu zbývá méně peněz na armádu.

 

Čtěte více: Vladimir Putin je největším nepřítelem ruské ekonomiky

 

Mezi ekonomy a specialisty svolanými Putinem k oživení ruské ekonomiky se již podle zdrojů z Kremlu začaly objevovat značné názorové rozdíly. V tom se současná situace liší od způsobu, jakým Putin řeší konflikty na Ukrajině a v Sýrii, kde spoléhá na rady úzkého kruhu věrných.

Nejprominentnějším členem poradenského týmu je Alexej Kudrin, k jehož zásluhám patří položení základů fiskální stability v letech 2000 až 2011, kdy byl ruským ministrem financí. Kudrinovo jmenování do čela jednoho z ekonomických panelů vyvolalo naděje, že by Putin mohl vyslyšet Kudrinovo volání po snížení státní kontroly nad ekonomikou, podpoře pro soukromé podniky, snížení rozpočtového deficitu a snížení inflace. Tento recept ve své roční zprávě o ruské ekonomické politice vydané v červenci podpořil i Mezinárodní měnový fond.

 

Putinova kouzelná hůlka

Zatím to však vypadá, že ruský prezident hledá spíše kouzelnou hůlku, která by mu pomohla zázračně nastartovat ekonomiku, podobně jako ji podpořil v polovině první dekády třetího tisíciletí růst ceny ropy, uvádějí zdroje blízké jednáním. Úsporné kroky navrhované Kudrinem by mohly ohrozit Putinovy vztahy s mocnými šéfy státních podniků, které by popudily zásahy do jejich moci a omezování státních subvencí v případě, že by vláda provedla škrty ve výdajích. Oba tyto kroky by pro Putina před nadcházejícími volbami v roce 2018 byly velmi riskantní.

„Poradci a ekonomové mohou napsat radikální program, který ale bude politicky neprůchodný. Putin si z něho vybere jen to, co mu bude vyhovovat,“ tvrdí Oleg Vjugin, někdejší vysoký představitel centrální banky a ministerstva financí, který je rovněž členem jednoho z poradenských týmů. „Kudrin dostal mandát, ale v současnosti jeho rady stejně nemají žádnou reálnou cenu.“

Ve své nejnovější pozici Alexej Kudrin prozatím dostal za úkol vytvořit program pro prezidenta Putina na nadcházející volební období. Kudrinova snaha o rozšíření mandátu i na současnou politiku byla prozatím zablokována, uvádějí vysocí ruští představitelé. Vloni Kudrin s Putinem jednal o angažmá na vysoké pozici v Kremlu či ve vládě, ale nedokázal se dohodnout na dostatečných kompetencích.

Role Kudrinova panelu je tak „především teoretická“, říká podnikatel a lobbyista Alexej Repik, který je členem dvou poradenských skupin.

Puti požádal skupinu ekonomů, kteří navrhli tzv. „kvantitativní uvolňování v ruském stylu“, aby připravili podrobný plán k navrhovaným stimulacím ve výši 1,5 bilionu rublů (22,5 miliardy dolarů). Tento státní investiční plán je opakem Kudrinem navrhovaných úsporných opatření a spoléhání na investice soukromého sektoru.

Putin pravděpodobně „vyzobe“ to nejzajímavější z návrhů od obou konkurenčních táborů ve snaze minimalizovat nespokojenost veřejnosti a uklidnit elity místo toho, aby se zaměřil na přijetí dlouhodobější strategie, uvádějí zdroje obeznámené s celý procesem. Výsledky takových kroků jsou někdy velmi rozporuplné. Například na letošní rok ruská vláda naplánovala několik velkých privatizací, jejichž cílem je snížit roli státu v ekonomiky. Mezi uchazeči o prodávané společnosti však figuruje i několik státem vlastněných firem a fondů.

Druhý panel ustanovený Putinem, speciální komise pro „prioritní projekty“, jejímž cílem je podpořit krátkodobý růst, mnohem více využívá model řízení shora, kterým Putinův Kreml proslul.

„Prioritou jsou národní projekty, pro něž je zapotřebí najít zdroje,“ uvádí Sergej Dubinám, někdejší šéf centrální banky, který je nyní členem představenstva VTB Bank. „Priority tohoto druhu vyžadují ‘manuální’ řízení,“ dodá s poukazem na centralizované státní řízení, které je podle protržních ekonomů, k nimž patří např. Kudrin, významnou překážkou růstu.

Podle ekonomů dotazovaných agenturou Bloomberg by Kreml k politicky bolestivým změnám přimělo teprve dlouhodobé setrvání ceny ropy pod úrovní 40 dolarů za barel.

Když jej Putin na jaře jmenoval poradcem, uváděl Kudrin, že se bude zasazovat o radikální změny. „Mým cílem je ukázat, že bez reformy institucí není ekonomický růst možný,“ uvedl Kudrin v květnu. Putinova reakce na Kudrinovy návrhy byla chladná, uvádějí svědci kremelského jednání. Prezident Putin odmítl návrhy na ústupky Západu ve snaze zmírnit napětí a uvolnit ekonomický tlak.

„Putin má spoustu jiných starostí,“ říká Boris Titov, který je šéfem lobbyistické skupiny a v květnu se zúčastnil jednání panelu s Kudrinem. „Dokonce i na této schůzce Putin mluvil převážně o zahraniční politice.“

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+2 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Státní pojišťovna EGAP pojistí výstavbu závodu na výrobu plastů v ruském Ivanovu

Dodavatelem je český Unistav Construction. Hodnota smlouvy o vývozu činí přibližně 3,5 miliardy korun. Pro EGAP jde o největší pojištěný obchodní případ do Ruska za poslední roky.

Ruská centrální banka vidí prostor k dalšímu snížení úroků

Ruská centrální banka vidí prostor k dalšímu snížení úroků i ve druhém čtvrtletí letošního roku, pokud budou v ekonomice přetrvávat pozitivní trendy. Uvedla to guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová.

Ilustrační foto

Exxon Mobil údajně lobbuje za možnost obejít protiruské sankce

Americká ropná společnost Exxon Mobil se snaží od americké vlády získat povolení k obnově těžby u Černého moře se svým ruským partnerem, státní firmou Rosněfť.

Ilustrační foto

Šéf CIA přisoudil WikiLeaks statut nepřátelské zpravodajské agentury

Šéf americké Ústřední zpravodajské služby (CIA) Mike Pompeo označil server WikiLeaks za nestátní nepřátelskou zpravodajskou agenturu, kterou často podporují země jako je Rusko.

Ilustrační foto

Zkrácený týden přál zlatu, v USA začala výsledková sezóna a v Praze proběhly dividendové žně

Zkrácený obchodní týden před Velikonocemi patřil defenzivní obchodní strategii pod tíhou zhoršení vztahů mezi USA a Ruskem kvůli situaci v Sýrii.

Ilustrační foto

Finanční podvody stály Rusko jen loni 200 miliard rublů

Škody způsobené finančními podvody v Rusku dosáhly v roce 2016 rekordní částky až 200 miliard rublů (asi 88 miliard Kč).Čti více

Francouzský index CAC 40 - Technický výhled; Ovlivněn prvním kolem francouzských prezidentských voleb – Gap nahoru

První kolo francouzských voleb skončilo s tím, že se Emmanuel Macron a Marine Le Pen utkají 7. května v druhém kole, jak se očekávalo, s 23,9% a 21,4%. Volby měly významný dopad na francouzský index CAC 40, který zahájil dnešní zasedání se zřetelným gapem.

EUR / USD - Technický výhled; Pár pronikl nad střednědobou sestupnou linii

Trhy byly v pátek stabilní, obchodníci čekali na nedělní francouzské prezidentské volby. Jednotná měna vzrostla na pětiměsíční high vůči dolaru, otevřela s mezerou na úrovni 1,0920. Pár EUR / USD vzrostl o více než 1,3%, ale nyní dokončuje druhý červený den za sebou a snaží se zotavit.

Hasbro je po zveřejnění výsledků za první čtvrtletí na pozitivní vlně

Společnost Hasbro (HAS) zvýšila v prvním čtvrtletí tohoto roku tržby o 2,2% hlavně díky růstu v divizích Franchise Brands, Hasbro Gaming a Emerging Brands.

KB: odhady výsledků CETV za Q1 17

CETV uveřejní své hospodářské výsledky ve středu 26. dubna 2017. Analytici Komerční banky vidí výsledky takto:

Tesla si pro Model 3 vybrala rizikovou strategii výroby

Tesla při honbě za termíny pro spuštění výroby svého Modelu 3 objednala pro svou továrnu stálé výrobní zařízení a přeskočila tak krok, kdy výrobci automobilů před faktickou výrobou testují relativně levné prototypy výrobních strojů tak, aby dosáhli parametrů vhodných pro výrobu.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.