Šest maloobchodních řetězců, které se musejí zkonsolidovat, aby přežily

22.08.2016 11:24 | V Z | Diskuze

Velké americké maloobchodní řetězce v mnoha různých sektorech se potýkají se závažnými problémy.

Foto: Public Domain

Řetězec Macy’s, který prodává oblečení, módní zboží, hodinky či vybavení pro domácnosti, uzavřel nedávno další obchody. Totéž se týká skupiny Sears Holdings, která vlastní značky Sears a Kmart. Pobočky zavírá i textilní řetězec Gap. Největší americká síť knihkupectví Barnes & Noble odvolala ředitele méně než po roce od jmenování. Obtížím čelí prakticky všechny řetězce s kamennými pobočkami. Nákupní centra jsou zavírána nebo zmenšována. Středně velké e-shopy nedokáží držet krok s giganty, jako jsou Wal-Mart Stores či leader trhu Amazon.com. Podle analytiků se bude muset zkonsolidovat nejméně šest maloobchodních řetězců, přičemž pro spojení přicházejí v úvahu různé kombinace. Píše to server server 247wallst.com.

  1. Barnes & Noble již prakticky nemá šanci na přežití. Tato tradiční síť byla prvním cílem, na který se zaměřil nový žralok na trhu e-commerce, Amazon. Cena akcií Barnes & Noble za posledních deset let poklesla o 50 %, zatímco index S&P 500 ve stejném období vzrostl o 63 %. Barnes & Noble chce nabídnout i občerstvení a další služby ke zpříjemnění zážitků nakupujících. Ve skutečnosti však pravděpodobně nemůže překonat skutečnost, že dnes již téměř nikdo nenakupuje knihy v knihkupectvích.
  2. Nedávno uzavřené obchody a propad tržeb naznačují, že řetězec Macy’s se již nedokáže udržet v segmentu středně velkých společností, a možná to v současnosti nedokáže ani žádná jiná firma. Těžko říct, kam se zákazníci tohoto segmentu poděli. Možná odešli k Targetu nebo jiné velké společnosti. Rozhodně se však již nikdy nevrátí k Macy’s. Akcie Macy’s za uplynulou dekádu vzrostly o 15 %, zatímco index S&P 500 stoupl mnohem výrazněji.
  3. Řetězce Kmart a Sears utrpěly prakticky největší šrámy ze všech tradičních obchodních domů. Mateřská společnost uzavírá obchody prakticky každý pořád. Vybavení i interiér obchodů jsou zastaralé a firma nemá kapitál na jejich inovaci. Akcie Kmartu za uplynulých deset let spadly o 88 %.
  4. Kromě Barnes & Noble největší ztráty utrpěl řetězec s elektronikou Best Buy. Jeho akcie se v uplynulé dekádě propadly o 28 %. Amazon se přitom v poslední době výrazně zaměřuje na spotřební elektroniku. Best Buy nedokáže nabídnout stejný rozsah produktů jako Amazon ani stejně rychlé dodání zboží.
  5. Textilní řetězec Gap čelí jinému problému. Diverzifikace portfolia na dvě další značky kromě hlavní značky Gap — Banana Republic a Old Navy — přitom firmě nepomohla. Gap zavřel nejvíce obchodů ze všech řetězců, avšak ani tyto kroky nezastavily jeho krvácení. Přesto je Gap jediným řetězem na tomto seznamu, jehož akcie v uplynulých deseti letech výrazně vzrostly – o 52 %. Poslední dva roky však akcie Gapu dramaticky padají.
  6. Řetězec J.C. Penney, který má více než 1 000 obchodů po celých Spojených státech a více než stoletou historii, v poslední době zaznamenal mírný nárůst prodejů. Tržby však stále významně zaostávají za někdejším vrcholem. Odvolaný ředitel Ron Johnson navíc firmu málem potopil. Její akcie se v uplynulé dekádě propadly o 82 %.

Některým řetězcům se však daří dobře. Akcie Wal-Martu za deset let vzrostly o 48 %, což je stále méně než průměr indexu S&P 500. Akcie Costco Wholesale stouply o 23 8 %. Wal-Mart využil své velikosti, značky i tržní síly i v segmentu e-commerce (i když zde byl úspěšný jen částečně, jak ukazuje odkup společnosti Jet.com za 3,3 miliardy dolarů). Společnost Costco vybudovala unikátní síť obchodů přístupných jen pro členy. Pokud by podobný krok chtěl podniknout jiný řetězec, Costco jej navždy připravil o prvenství.

Analytici často uvádějí, že uzavírání obchodů je velmi komplikované. Je zapotřebí vypořádat nájemní smlouvy i odstupné zaměstnancům. S těmito potížemi se však řetězce uzavírající obchody potýkají již dlouhá léta.

Pro některé z amerických maloobchodních řetězců je prostě již příliš pozdě na jakoukoli změnu.

Zdroj:24/7 WS

Podobná témata
hospodářské výsledky, amazon, kmart, barnes & noble, macy's inc, wal-mart stores

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

NN Investment snížila podíl v Unipetrolu zpět pod procento

Investiční skupina NN Investment Partners, která spadá do nizozemské pojišťovací skupiny NN Group, snížila v první polovině ledna podíl ve společnosti Unipetrol.

Halliburton překonal očekávání trhu v EPS, tržby zklamaly

Společnost Halliburton (NYSE:HAL) vykázala výnos na akcii za čtvrté čtvrtletí minulého roku v hodnotě 0,04 dolaru a překonala tak očekávání analytiků o dva centy.

Verizon zveřejní své výsledky v úterý

Verizon Communications Inc. zveřejní své výsledky za čtvrté čtvrtletí minulého roku před úterním otevřením trhů.

Yahoo zveřejní své výsledky, ale nikoho už vlastně nezajímají

Internetová společnost Yahoo Inc. dnes zveřejní své výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku a celoroční výsledky, ale nikdo se o ně už vlastně ani nezajímá.

Analytici očekávají, že McDonald’s vykáže slabé prodeje, ale v dlouhodobém pohledu jsou optimističtí

Firma McDonald’s by měla zveřejnit své výsledky za čtvrté čtvrtletí minulého roku ještě před pondělním otevřením burzy.

United Microelectronics zveřejnil výsledky za poslední čtvrtletí minulého roku

Firma United Microelectronics (NYSE:UMC) vykázala ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku výnosy na akcii v hodnotě 0,033 USD.Čti více

V Praze odstartuje výsledkovou sezónu rafinérská společnost Unipetrol

Firemní výsledky pro tento týden: Yahoo!, Boeing, eBay, AT&T, Biogen, Ford, Intel, Microsoft…

Ilustrační foto

O necelé dva měsíce posunul ČEZ začátek odstávky prvního bloku jaderné elektrárny Temelín

Odstávka měla kvůli výměně paliva původně začít 4. listopadu, bude to ale až 30. prosince. Délka odstávky se nemění, potrvá necelé tři měsíce.

Ilustrační foto

Generali má lukrativní nápadníky, zájem má i Allianz

O největší italskou pojišťovnu Assicurazioni Generali se zajímá přední italská banka Intesa Sanpaolo spolu s německou pojišťovnou Allianz. O víkendu to napsal italský list La Stampa.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.