Šest maloobchodních řetězců, které se musejí zkonsolidovat, aby přežily

22.08.2016 11:24 | V Z | Diskuze

Velké americké maloobchodní řetězce v mnoha různých sektorech se potýkají se závažnými problémy.

Foto: Public Domain

Řetězec Macy’s, který prodává oblečení, módní zboží, hodinky či vybavení pro domácnosti, uzavřel nedávno další obchody. Totéž se týká skupiny Sears Holdings, která vlastní značky Sears a Kmart. Pobočky zavírá i textilní řetězec Gap. Největší americká síť knihkupectví Barnes & Noble odvolala ředitele méně než po roce od jmenování. Obtížím čelí prakticky všechny řetězce s kamennými pobočkami. Nákupní centra jsou zavírána nebo zmenšována. Středně velké e-shopy nedokáží držet krok s giganty, jako jsou Wal-Mart Stores či leader trhu Amazon.com. Podle analytiků se bude muset zkonsolidovat nejméně šest maloobchodních řetězců, přičemž pro spojení přicházejí v úvahu různé kombinace. Píše to server server 247wallst.com.

  1. Barnes & Noble již prakticky nemá šanci na přežití. Tato tradiční síť byla prvním cílem, na který se zaměřil nový žralok na trhu e-commerce, Amazon. Cena akcií Barnes & Noble za posledních deset let poklesla o 50 %, zatímco index S&P 500 ve stejném období vzrostl o 63 %. Barnes & Noble chce nabídnout i občerstvení a další služby ke zpříjemnění zážitků nakupujících. Ve skutečnosti však pravděpodobně nemůže překonat skutečnost, že dnes již téměř nikdo nenakupuje knihy v knihkupectvích.
  2. Nedávno uzavřené obchody a propad tržeb naznačují, že řetězec Macy’s se již nedokáže udržet v segmentu středně velkých společností, a možná to v současnosti nedokáže ani žádná jiná firma. Těžko říct, kam se zákazníci tohoto segmentu poděli. Možná odešli k Targetu nebo jiné velké společnosti. Rozhodně se však již nikdy nevrátí k Macy’s. Akcie Macy’s za uplynulou dekádu vzrostly o 15 %, zatímco index S&P 500 stoupl mnohem výrazněji.
  3. Řetězce Kmart a Sears utrpěly prakticky největší šrámy ze všech tradičních obchodních domů. Mateřská společnost uzavírá obchody prakticky každý pořád. Vybavení i interiér obchodů jsou zastaralé a firma nemá kapitál na jejich inovaci. Akcie Kmartu za uplynulých deset let spadly o 88 %.
  4. Kromě Barnes & Noble největší ztráty utrpěl řetězec s elektronikou Best Buy. Jeho akcie se v uplynulé dekádě propadly o 28 %. Amazon se přitom v poslední době výrazně zaměřuje na spotřební elektroniku. Best Buy nedokáže nabídnout stejný rozsah produktů jako Amazon ani stejně rychlé dodání zboží.
  5. Textilní řetězec Gap čelí jinému problému. Diverzifikace portfolia na dvě další značky kromě hlavní značky Gap — Banana Republic a Old Navy — přitom firmě nepomohla. Gap zavřel nejvíce obchodů ze všech řetězců, avšak ani tyto kroky nezastavily jeho krvácení. Přesto je Gap jediným řetězem na tomto seznamu, jehož akcie v uplynulých deseti letech výrazně vzrostly – o 52 %. Poslední dva roky však akcie Gapu dramaticky padají.
  6. Řetězec J.C. Penney, který má více než 1 000 obchodů po celých Spojených státech a více než stoletou historii, v poslední době zaznamenal mírný nárůst prodejů. Tržby však stále významně zaostávají za někdejším vrcholem. Odvolaný ředitel Ron Johnson navíc firmu málem potopil. Její akcie se v uplynulé dekádě propadly o 82 %.

Některým řetězcům se však daří dobře. Akcie Wal-Martu za deset let vzrostly o 48 %, což je stále méně než průměr indexu S&P 500. Akcie Costco Wholesale stouply o 23 8 %. Wal-Mart využil své velikosti, značky i tržní síly i v segmentu e-commerce (i když zde byl úspěšný jen částečně, jak ukazuje odkup společnosti Jet.com za 3,3 miliardy dolarů). Společnost Costco vybudovala unikátní síť obchodů přístupných jen pro členy. Pokud by podobný krok chtěl podniknout jiný řetězec, Costco jej navždy připravil o prvenství.

Analytici často uvádějí, že uzavírání obchodů je velmi komplikované. Je zapotřebí vypořádat nájemní smlouvy i odstupné zaměstnancům. S těmito potížemi se však řetězce uzavírající obchody potýkají již dlouhá léta.

Pro některé z amerických maloobchodních řetězců je prostě již příliš pozdě na jakoukoli změnu.

Zdroj:24/7 WS
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

Hrubý zisk státního distributora paliv Čepro se loni snížil

Hrubý zisk státního distributora paliv Čepro se loni snížil z 1,2 miliardy v roce 2015 na 1,090 miliardy korun. Jde o druhý nejvyšší zisk v historii firmy.

Gogo zveřejnil výsledky za 4Q

Společnost Gogo (NASDAQ:GOGO) vykázala za čtvrté čtvrtletí minulého roku EPS v hodnotě -0,34 USD a překonala tak očekávání analytiků o 12 centů.

Shutterstock svými výsledky zklamal analytiky

Společnost Shutterstock (NYSE:SSTK) vykázala za čtvrté čtvrtletí minulého roku EPS v hodnotě 0,42 USD a nedostála tak očekáváním analytiků o tři centy.

Pojišťovna Admiral varuje, že její zisk bude ovlivněn poklesem úrokové sazby ve Velké Británii

Pojišťovna Admiral Group PLC (ADM.LN) v pondělí oznámila, že změna v diskontní sazbě používané britskými soudy k výpočtu kompenzací za úrazy by měla snížit zisk společnosti za rok 2016 o 70 milionů liber na 100 milionů.

Bunzl zvýšil zisk díky akvizicím, zvyšuje celoroční dividendu

Dodavatel jednorázových produktů Bunzl PLC v pondělí oznámil růst celoročního zisku před zdaněním.

AB Foods předpokládá nárůst tržeb v Primarku

Společnost Associated British Foods PLC (ABF.LN) v pondělí oznámila, že za první pololetí fiskálního roku 2017 očekává skvělý vývoj upraveného provozního zisku a upravených výnosů na akcii.Čti více

Buffet nakoupil další akcie Apple

Během interview pro televizní stanici CNBC po zveřejnění výroční správy společnosti Berkshire Hathaway (BRK.A, BRK.B) se Warren Buffet zmínil, že od začátku roku více než zdvojnásobil počet akcií Apple v držení fondu, a to včetně 120 milionů akcií, které Buffet koupil na svůj vlastní účet.

Ilustrační obrázek

Objem bankovních půjček domácnostem v eurozóně výrazně zrychlil

Objem bankovních půjček domácnostem v eurozóně vzrostl v lednu nejrychlejším tempem za téměř šest let.

Ilustrační obrázek

Pro Čechy je důležitá zejména rychlost vyřízení úvěru

Pro Čechy je důležitá zejména rychlost vyřízení úvěru, akceptovatelná úroková sazba nebo RPSN (roční procentní sazba nákladů) a výše splátek.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.