Šest pádných důvodů podporujících tvrzení, že současný býčí trh stojí na vratkých základech

18.08.2016 | 06:05 | Ne Ro | Diskuze

Současný akciový trh USA je dokonce snad nadhodnocenější, než jakýkoli z vrcholů býčích trhů za posledních sto let.

Foto: Tambako The Jaguar

 

A toto je podstatné si uvědomit, jelikož to může vzít vítr z plachet některým investorům, kteří se momentálně pokouší nepřiznat si, že se vlastně jedná o negativní zprávu. Obvykle budou tito investoři zřejmě protiargumentovat tím, že přípustí, že současné hodnoty sice vysoké skutečně jsou. Nicméně jedním dechem zřejmě dodají, že to je pouze logickým důsledkem toho, že se teď trh nachází na historických maximech.

Mnohem pravdivější obraz stávající situace však obdržíme, srovnáme-li současný trh nikoli s historickými průměry, nýbrž pouze s těmi body v historii, kdy byly akcie na vrcholu býčího trhu. Po provedené analýze rázem vyčteme, že současný akciový trh je více nadhodnocen, než byl v 79 % a že se nachází na 95 % maxim býčího trhu za posledních sto let.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

  

Takovéto vyhodnocení se zdá být o to věrohodnější, vezmeme-li v potaz, že hodnoty srovnáváme šesti různými způsoby. Tak snad následující přehled konečně vezme býkům vítr z plachet:

1. Poměr cena/účetní hodnota (price/book ratio) je 2,8 ku 1. Soubor dat, který se podařilo získat, obsahuje účetní hodnoty od 20. let 20. století. Ve 23 z celkem 29 významnějších maxim na trhu během této doby, byl uvažovaný poměr nižší, než je dnes.

2. Poměr cena/tržby (price/sales ratio) je 1,9 ku 1. Data tržeb na akcii jsou k dispozici od poloviny 50. let 20. století. V 18 z celkem 19 maxim na trhu během této doby, byl uvažovaný poměr nižší, než je dnes.

3. Dividendový výnos. V 31 z celkem 36 maxim býčích trhů od roku 1900 byl dividendový výnos vyšší, než je dnes.

4. Cyklicky upravený poměr cena/zisk (CAPE ratio, jindy zvané též Shillerovo P/E) je 27,2. Jedná se o poměr prosazovaný Robertem Shillerem z Yale University. V 31 z celkem 36 maxim býčích trhů od roku 1990 byl uvažovaný poměr nižší, než je dnes.

5. Tzv. Q-poměr (q-ratio, jindy zvaný též Tobinův koeficient q či Tobinovo q). Poměr zavedl již zesnulý laureát Nobelovy ceny za ekonomii na rok 1981, James Tobin. Jeho koeficient představuje poměr mezi tržní hodnotou společností na akciovém trhu a hodnotou jejich nákladů na reprodukci aktiv. Podle dat shromážděných Stephenem Wrightem, profesorem ekonomie z University of London, a Andrewem Smithersem, zakladatelem britské ekonomicko-poradenské společnosti Smithers & Co., je současný trh více nadhodnocen, než byl v 30 z celkem 36 případů maxim býčích trhů v minulosti, uvažováno od roku 1900.

6. Poměr P/E (poměr cena/zisk) je 25,2 ku 1. Jedná se o pravděpodobně nejčastěji citovaný ukazatel finančního zpravodajství. Poměr byl spočítán na základě dat nashromážděných Shillerem z Yale University (viz výše) a na základě očekávání S&P za druhé čtvrtletí. Hodnota je vyšší než v 89 % maxim býčích trhů v uvažované historii.

Výše tržní ceny akcií není  spolehlivým vodítkem pro to, kudy se trh v krátkodobém horizontu bude ubírat. Nadhodnocené trhy mohou zůstat nadhodnocené po nějakou dobu, či dokonce v nadhodnocování pokračovat. Ale skutečná hodnota stejně nakonec zvítězí. Kupříkladu v prosinci 1996 výše citovaný profesor Shiller z Yale University měl tehdy neznámou, dnes již známou přednášku k Fedu. Jeho analýza zaútočila na mnohé jako na blázny. A trh tehdy ještě další tři roky letěl nahoru. Když pak praskla bublina zvaná dot-com, rázem vypadal jako génius. Koneckonců získal také Nobelovu cenu. Příhodnou podobnost lze nalézt u Bena Inkera, z bostonské společnosti pro investiční management GMO, který přirovnává trh k listu v hurikánu, kdy nikdo neví, kde se list bude nacházet za minutu, natož za hodinu; nakonec však zvítězí gravitace a list dopadne na zem.

Nuže, těšme se ze síly trhu, dokud ještě trvá.

 

Zdroj:MW, Redakce

Podobná témata
americké akcie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Americké akcie před zasedáním ECB posílily, dařilo se akciím Morgan Stanley díky dobrý výsledkům

Americké akcie podruhé za sebou posílily. Komu se dařilo a kdo naopak prodělal?

Americké akcie na vlně optimismu, výsledková sezóna prozatím investory těší

Americké akciové trhy během včerejšího obchodování posílily a jejich širší index vykázal nejvýraznější přírůstek od počátku měsíce. Co bylo příčinou?

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily, energetické podniky se dostaly pod tlak v důsledku nižších cen ropy.Čti více

Zlaté mince ČR, část pátá: Královský hrad Bezděz

Česká národní banka (ČNB) vydala zlatou pamětní minci s motivem královského hradu Bezděz. Je druhou z desetidílného cyklu, který je věnovaný významným českým a moravským hradům.

Nigerijská vláda bude jednat s povstalci o ukončení útoků na ropnou infrastrukturu

Ukončit útoky povstalců na ropnou infrastrukturu bude cílem dalšího jednání, které začne 31. října mezi nigerijskou vládou a představiteli komunit a ozbrojenců z oblasti delty Nigeru.

Rozvojové trhy čeká volební volatilita

Poslední předvolební debata skončila a do voleb 8. listopadu se neplánují žádné další akce s oběma kandidáty. Na první pohled se může zdát, že pro finanční trhy to bude klidná plavba.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.