Shrnutí minulého týdne: Český HDP v druhém čtvrtletí překvapil směrem nahoru

22.08.2016 | 08:26 | fa ra | Diskuze

Data z reálné ekonomiky minulý týden výrazně překvapila, když HDP za druhé čtvrtletní vykázal růst o 0,9 % q/q, a tak kurz koruny pokračoval v těsném pohybu u hladiny 27,02 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

Ani ostatní regionální měny se tento týden zásadně nepohnuly. Větších pohybů se nedočkáme ani tento týden. Nejsou na pořadu žádná zásadní ekonomická data. Ani kalendář v zahraničí neslibuje zásadní vliv na region.

Trhy tento týden opět ve velkém ovládne prázdninová nálada. Impulsy totiž z dat přijdou minimální. Konec měsíce je totiž tradičně chudší. V Česku a Maďarsku budou zveřejněny indikátory důvěry. V Polsku to pak budou výsledky rozpočtového hospodaření za červenec. Zápis z měnového jednání tamní centrální banky by také neměl vzbudit velký ohlas. Komunikace centrální banky je už několik měsíců konzistentní v tom, že nechce snižovat sazby ani zavádět nekonvenční nástroje ač spotřebitelská inflace zůstává hluboce v záporu.

Minulý týden byl v Česku zveřejněn HDP za druhé čtvrtletí tohoto roku, který všeobecně překvapil. Mezičtvrtletní růst totiž dosáhl 0,9 %, tedy stejně jako v Polsku a na Slovensku. Český statistický úřad k tomu uvedl, že za tímto pozitivním vývojem stojí především zpracovatelský průmysl a sektor služeb. Výdajová strana HDP pak profitovala z dobré spotřeby domácností a zahraniční poptávky. Přebytek zahraničního obchodu těží z poptávky v Evropě po automobilech. Proto i zpracovatelský průmysl je silný. Spotřeba domácností zase svou růstovou podporu nachází na trhu práce. Ten stále potvrzuje dobré podmínky i vyhlídky. Zároveň byly zveřejněny červencové statistiky z primárních cenových okruhů. Ceny průmyslových výrobců v červnu meziměsíčně nerostly. Dovozní ceny zase zmírnily svůj meziroční pokles stejně jako vývozní.

Kurz koruny na tyto události nereagoval, protože už v podstatě od počátku srpna je těsně přimknut k technické hranici kurzového závazku 27,02 CZK/EUR. V pátek opět po delší době se centrální banka ústy více guvernéra Hampla ozvala, že prostřednictvím intervencí na devizovém trhu plní centrální banka svůj inflační cíl. Hampl dokonce přisadil, že z tohoto kroku centrální banky mají přímý užitek i lidé, protože by jinak zaměstnanost v Česku byla nižší.

Ostatní měny v regionu se minulý týden také nacházely v prázdninovém módu. Maďarský forint osciloval kolem 310 HUF/EUR a polský zlotý ztratil asi 0,8 %; relativně malá ztráta na to, jak data z minulého týdne zaostala za očekáváním trhů. Mimo trh práce nelze najít mnoho pozitivního na výkonu polské ekonomiky za první prázdninový měsíc. Polská měna tedy kromě prázdninové nálady těží z dobrého výsledku HDP za druhé čtvrtletí, který byl publikován minulý pátek.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
ekonomika, kurzy měn, česká republika, eur/czk

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.

Prezidentka FEDu, Janet Yellenová dnes naznačila pomalejší tempo zvyšování úrokových sazeb

Překvapivě pomalé tempo ekonomického zotavení v USA je důvodem opatrnosti FEDu v otázce zvyšování úrokových sazeb, uvedla dnes prezidentka FEDu, Janet Yellenová.Čti více

Hospodářské výsledky Philips nenaplnily očekávání analytiků

Nizozemská společnost Philips ve třetím čtvrtletí zvýšila zisk před úroky, zdaněním a odpisy o 14 procent na 649 milionů eur (17,5 miliardy Kč).

Největší americká pojišťovna AIG se stahuje z České republiky

Prodej českého byznysu je součástí dohod s kanadským finančním gigantem Fairfax.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.