Slabé výsledky pracovního trhu ukončují naděje Fedu

10.05.2016 | 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Minulé úterý znamenalo počátek zveřejnění údajů o americkém pracovním trhu, ADP bylo zveřejněno před pátečními daty NFP. Dubnové ADP změny zaměstnanosti, očekávalo se 195 tisíc nových míst oproti 200 tisícům v březnu, dosáhlo pouze 156 tisíc nově vytvořených pracovních míst. Jsme přesvědčeni, že americké slabé výsledky se nějakým způsobem projevují na pracovním trhu a nižší údaj byl jasně na stole.

Foto: Web4Trader

Změna NFP zveřejněná minulý pátek, kde se očekávalo 200 tisíc nových pracovních míst oproti březnovým 2015 tisícům, přinesla jen velmi slabých 160 tisíc míst. Naše zkoumání nás vede k přesvědčení, že přestože současné momentum pracovního trhu vypadá pozitivně, zdraví americké ekonomiky, především pracovního trhu, se přeceňuje.

Finanční trhy stále hledají potvrzení, že Fed letos zvedne sazby, a nijak se netrápí jeho umírněným postojem, protože volná monetární politika svědčí akciovým trhům. Nicméně z dlouhodobého hlediska může tato bublina kdykoli prasknout. Pracovní trh si vede z hlavních hospodářských ukazatelů s mírou nezaměstnanosti 5% nejlépe (možná jako jediný). Jenomže ani se zlepšováním pracovního trhu inflace neoživila, březnový výsledek je meziročně na 0,9%. Růst maloobchodního prodeje měsíc po měsíci zpomaluje a poslední výsledky z března byly meziročně pod 2%.

Současné výsledky jsou bezesporu spíš na slabší straně. Připadá nám rozporuplné, že podmínky pracovního trhu se zlepšují, zatímco spotřeba skoro nestoupá. Páteční nižší NFP, než se očekávalo, definitivně ukončilo možnost, že by Fed zvedl podruhé sazby. Zdá se, že trhy už rezignovaly na možnost červnového zvýšení, protože pravděpodobnost zpřísnění se nedostala nad 10%. Snad jen členové Fedu ještě věří, že na červnovém zasedání by mohli sazby zvýšit.

USA nyní potřebuje inflaci více než kdy předtím, minimálně k likvidaci mohutného dluhu (18 trilionů dolarů), ale Fed ji nedokáže pobídnout a nepodnikne žádné kroky, které by mohly zvýšit deflační tlaky. To je také důvod, proč je potřeba pečlivě sledovat růst mezd, který se od začátku roku mírně zvedl. Z našeho pohledu to není podstatný indikátor, protože příliš velký počet volných pracovních sil čeká na práci, neboť průměrná týdenní pracovní doba na pracovníka je stále 35 hodin. Vykládáme si to tak, že američtí pracující mají práci na menší úvazek. V souvislosti s měnou by měl EUR/USD střednědobě pokračovat výš k hodnotě 1,2000.

 

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
fed, nezaměstnanost, eur/usd, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

EUR / USD Týdenní výhled; Předpověď je stále medvědí

Pár EUR / USD byl minulý týden agresivně rozprodáván, otevřel dveře k dalšímu oslabení následující po rozhodném zlomu pod klíčovou úrovní podpory na 1.0950. Euro oproti dolaru předposlední říjnový týden vytvořilo tři po sobě jdoucí negativní týdny, což značí měsíční výkon až -3.34%.

Evropská data, která budou tomuto týdnu dominovat, podpoří euro proti dolaru

Tento týden opanují data z Evropy. Inflace ve Francii a Německu by měla zrychlit. HDP ve Francii a Španělsku ukáže solidní tempo růstu, tak jako předstihové indikátory, které by už pro probíhající čtvrté čtvrtletí mělo indikovat růst HDP v eurozóně o 0,3 % q/q.

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.