Slabší data z reálné ekonomiky z počátku roku zmírní tlaky na kurzový závazek ČNB

14.03.2016 | 07:42 | fa ra | Diskuze

Zasedání ECB přineslo volatilitu i na středoevropské devizové trhy. Ve výsledku se ale žádný zřetelný trend neprosadil. Česká koruna se pohybovala v pásmu mezi 27,03 až 27,07 CZK/EUR, polský zlotý si v týdenním hodnocení nakonec o zhruba čtvrt procenta polepšil, naopak maďarský forint necelé procento ztratil.

Foto: Public Domain

Doplatil ale na své znehodnocení z počátku týdne, kdy se nenaplnila některá očekávání hráčů na trhu, že agentura Moody’s vylepší Maďarsku rating; zklamání též přinesla lednová průmyslová výroba.

Série dosud zveřejněných českých indikátorů z reálné ekonomiky překvapila spíše příjemně. Nad očekávání se v lednu dařilo exportům, a to zejména dopravních prostředků. V kombinaci s nízkými dovozními cenami to vedlo k solidnímu přebytku lednové bilance zahraničního obchodu. Pokles vykázala za únor míra nezaměstnanosti, a to na 6,3 %, když počet volných pracovních míst dosáhl nejvyšší úrovně od října 2008. Výbornou kondici českého trhu práce podtrhla dnes zveřejněná statistika mzdového vývoje v závěrečném čtvrtletí loňského roku.

Růst reálných mezd byl nejrychlejší za posledních šest let. Zvyšující se disponibilní důchody domácností jsou příslibem pro udržení dynamiky spotřebitelských výdajů. Jejich síla je přitom vidět i na inflačním vývoji. Jádrová inflace se v únoru nacházela na 1,6 %. Celková inflace ovšem byla především kvůli meziročnímu poklesu cen pohonných hmot výrazně nižší, konkrétně na hodnotě 0,5 % y/y. Ve srovnání s lednovými 0,6 % to znamenalo mírné zpomalení meziročního růstu spotřebitelských cen. Prognóza ČNB přitom počítala s jejich zrychlením na 0,8 % y/y.

Lednová data z reálné ekonomiky, která přinese nadcházející týden, potvrdí určité oslabení hospodářské dynamiky na přelomu roku, jak potvrdila statistika národních účtů za Q4 15. Za leden tak očekáváme zpomalení meziročního růstu průmyslové výroby z prosincových 0,7 % na 0,4 % y/y, stavebnictví zřejmě zaznamená meziroční pokles. Dynamiku by si naopak měly udržet maloobchodní tržby a tradičně vysoký přebytek by měl vykázat lednový běžný účet platební bilance. Celkově letos česká ekonomika zpomalí tempo svého meziročního růstu z loňských výjimečných 4,3 % na námi očekávaných 2,3 %.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, makroekonomická data, kurzy měn, polský zlotý, maďarský forint, eur/czk, forex

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Česká národní banka varuje před aktivitami společnosti CTB Online

Upozornění na aktivity společností CTB Online Ltd, CTB Payments Ltd a DAO Processing LTD, které v ČR nabízí možnost obchodování s měnovými páry a komoditami bez patřičného oprávnění.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.