Slabý růst americké jádrové inflace odsune zvýšení sazeb na druhou půlku roku

16.05.2016 | 08:33 | fa ra | Diskuze

Po relativně klidném průběhu celého týdne americký dolar v pátek v reakci na dobré údaje z ekonomiky posílil. Zatímco minulé pondělí kurz USD/EUR otevíral těsně pod hladinou 1,14 USD/EUR, tento týden zahajuje nedaleko nad úrovní 1,13 USD/EUR.

Foto: 401(K) 2012

Dolaru v závěru týdne pomohly hlavně údaje o dubnových maloobchodních tržbách. Ty vzrostly silně i v kontrolní skupině, která dobře předpovídá vývoj domácí spotřeby v rámci HDP. V průběhu týdne ještě potěšily indikátory důvěry malých podnikatelů a vyšší byl i počet volných pracovních pozic. Naopak data z minulého týdne ukázala na oslabující dynamiku průmyslu jak v Německu, tak i ve zbytku eurozóny. Dobrou zprávou je posilující důvěra spotřebitelů vyjádřená indikátorem Sentix.

Kalendář pro tento týden sice není nijak nabitý, přesto v něm najdeme několik zajímavých událostí. Ve Spojených státech bude zveřejněn zápis z posledního zasedání FOMC. Ten by měl ukázat, že zvyšování dolarových sazeb v červnu je již v podstatě vyloučené. Nic na tom pravděpodobně nezmění ani statistika inflace za duben, která by sice měla ukázat silný růst spotřebních cen, nikoliv však v jádrové složce. Výraznou podporu nepřinesou ani údaje z průmyslu.

Ten by měl vykázat růst o 0,1 % m/m, když ekonomové SG očekávají, že v dubnu se dočasně zastavil útlum v těžebním průmyslu a automobilový sektor pokračoval v dobrých výsledcích. Nakonec ani údaje z nemovitostního trhu nepotěší, když by podle SG měly vykázat další meziměsíční pokles.

Finální údaje o spotřebitelských cenách budou zveřejněny i v eurozóně. Ekonomové SG nepředpokládají revizi předběžných dat, a tak by inflace za duben měl zůstat na záporných 0,2 %. V záporném teritoriu by měla zůstat a do června.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
fed, úrokové sazby, eur/usd

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Německé a francouzské indikátory podnikatelské důvěry se dále zlepší

Analytici KB očekávají, že dnešní čísla německého Ifo indexu podnikatelské důvěry a obdobného francouzského ukazatele potvrdí i ve světle včerejších PMI příznivý vsup eurozóny do závěrečného čtvrtletí.

Bez překvapení: Kanadská banka drží sazby beze změny

Minulý týden to finanční trhy pochopily správně. Kanadská banka si vybrala status quo zachováním sazeb na 0,50%. To ale neznamená, že centrální banka se vrátila na jestřábí stranu.Čti více

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).

Google kupuje další startup zaměřený na rozšířenou a virtuální realitu

Společnost Google (GOOG, GOOGL) se v poslední době intenzivně zaměřuje na know-how v oblasti virtuální a rozšířené reality.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.