SNB podniká kroky na ochranu CHF

05.10.2016 07:45 | Swissquote Ltd | Diskuze

Současné hrozba visící nad evropskými finančními sektory je pro SNB to nejhorší, banka se modlí, aby riziku nakloněná nálada zůstala silná.

Foto: Martin Abegglen

Přirozené oslabení CHF pracovalo ve prospěch SNB, která už vyčerpala většinu své palebné síly. Nemáme sice přímé potvrzení od SNB, ale neoficiální známky naznačují, že ojedinělá špička je ve skutečnosti intervence. Víme ale s jistotou, že SNB stabilně intervenuje, aby zmírnila propady EURCHF a odradila mohutné spekulace. Víme také, že současná poptávka po bezpečných měnách, spuštěná obavami ohledně Deutsche Bank, je zvlášť palčivá pro držitele eura, což znegovalo výsledky, jichž SNB dosáhla během posledních 3 měsíců. SNB chce zvrátit očekávání, že CHF představuje ideální regionální obchod bez rizika, než obchodování získá větší sílu. SNB dala jasně najevo, že je připravena hájit CHF před dalším posilováním neomezenou silou. Tradeři by měli zůstat ostražití - další pokles EURCHF představuje riziko další intervence.

Švýcarský UBS indikátor spotřeby v srpnu nečekaně vyskočil z 1,45 (upraveno z 1,32) na 1,526, což je nejvyšší úroveň od roku 2014. Zvýšení indikátoru lze přičíst především oživení turistického ruchu a vyššímu prodeji aut. Nicméně slabé podmínky pracovního trhu jsou přítěží pro pozitivní sdělení této zprávy. Nádherné letní počasí povzbudilo domácí turistiku a meziměsíčně stoupl počet jednodenního přespání v hotelu o 1,6% (ačkoli celkový počet pobytů v hotelu poklesl meziměsíčně o -0,4% a meziročně o -1,0%). Znepokojivý je pokles jednodenních pobytů cizinců meziměsíčcně o -2% (meziročně o -2,4%), což jasně naznačuje nedostatek konkurenceschopnosti CHF, který má negativní dopad na chování turistů. I září bylo nezvykle teplé a suché a naznačuje, že domácí turistika by mohla dál představovat podporu silného švýcarského růstu. Švýcarský růst HDP se pohybuje meziročně tempem 2%.

Pokud se nezlepší pracovní trhy a nesetřesou nejistotu, je jen malá naděje, že nálada spotřebitelů výrazně přispěje ke zlepšení. SNB nadále zůstane reaktivní k makroekonomickým podmínkám, které by mohly dál posílit CHF. Nicméně návrh MMF zastavit přímé intervence a hájit měnu dalším snížením záporných sazeb asi nebude přijat. Přes názor SNB, že záporné sazby jsou účinné, si tento přístup vybírá daň na bankách a soukromých střadatelích. To snižuje motivaci pro další snižování, pokud to nebude naprosto nutné.

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
švýcarská národní banka, švýcarská ekonomika, swissquote, chf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Rozvojové trhy čeká volební volatilita

Poslední předvolební debata skončila a do voleb 8. listopadu se neplánují žádné další akce s oběma kandidáty. Na první pohled se může zdát, že pro finanční trhy to bude klidná plavba.

Bez překvapení: Kanadská banka drží sazby beze změny

Minulý týden to finanční trhy pochopily správně. Kanadská banka si vybrala status quo zachováním sazeb na 0,50%. To ale neznamená, že centrální banka se vrátila na jestřábí stranu.

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlilČti více
Ilustrační foto

Volkswagen bude muset rušit desetitisíce míst, pokud chce uspět na trhu s vozy na elektrický pohon

Německá automobilka Volkswagen bude muset v příštích letech kvůli většímu zaměření na vozy s elektrickým pohonem zrušit desetitisíce pracovních míst. Uvedl to podle listu Frankfurter Allgemeine Zeitung personální ředitel Volkswagenu Karlheinz Blessing.

Ilustrační foto

Evropská komise se rozhodla umožnit ruské společnosti Gazprom větší využívání plynovodu OPAL v Německu

Firma tak bude moci dodávat do Evropy více plynu a vyhnout se trase přes Ukrajinu, napsala agentura Reuters.

Ilustrační foto

Skandál dohonil Mitsubishi Motors, společnost vykázala čtvrtletní ztrátu poprvé za šest let

Japonská automobilka Mitsubishi Motors vykázala poprvé za téměř šest let čtvrtletní provozní ztrátu. Firma se potýká s propadem prodeje na domácím trhu po skandálu kolem manipulací s údaji o spotřebě pohonných hmot.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.