SNB říká ne "helikoptérovým penězům"

08.09.2016 | 07:50 | Swissquote Ltd | Diskuze

Švýcarské hospodářské výsledky vyšly smíšeně, nicméně zůstávají na slabší straně a nutí analytiky uvažovat, co by měla SNB podniknout dál.

Foto: Public Domain

Maloobchodní prodej meziročně klesl na -2,2% proti upraveným -3,5%. Dnešní výsledek představoval mírné zlepšení po řadě slabých výsledků od poloviny roku 2015. Nastal i pozitivní posun v prodeji potravin, který stoupl nominálně o 0,6% a reálně o 0,8%. Nicméně tento odraz je zřejmě výsledkem letního počasí. Od chvíle, kdy SNB opustila minimální úroveň směnného kurzu EURCHF, byly výsledky prodeje nízké. Silný CHF změnil chování švýcarských spotřebitelů, podkopal domácí prodej a přiměl spotřebitele hledat výhodné ceny trvanlivých potravin a nakupovat nákladnější věci v sousedních státech. Tento dlouhodobý posun ve zvycích spotřebitelů přidává negativní tlak na výhled inflace, protože maloobchodní prodejci snižují ceny, aby vyrovnali nevýhodu směnného kurzu.

V článku publikovaném minulý týden ve švýcarských novinách Sonntagsblick poskytla členka vedení Švýcarské národní banky Maechlerová základní ujištění o měnové politice centrální banky a odmítla potenciální krajní opatření. Maechlerová sdělila, že členové SNB zůstávají věrní záporným úrokovým sazbám a věří, že použití NIRP ochránilo CHF před dalším nadhodnocením. Velice jasně vyloučila použití „helikoptérových peněz“ a označila to za „naprosto vyloučené“. Navíc naznačila, že dávat peníze vládě by bylo ze strany SNB nezákonné. Možná nejzajímavější bylo důrazné odmítnutí SNB monetizovat vládní dluh. Doklady o tom, že stav švýcarské ekonomiky se zhoršuje, přicházejí hojně a rychle. Existuje jasný důkaz, že nadhodnocený CHF zvrátil přechodně povzbudivý výhled inflace. Nicméně očekávání dalšího uvolňování monetární politiky v Británii i ze strany ECB a rostoucí geopolitická rizika zřejmě zvýší poptávku po bezpečných aktivech (dokonce i zvýšení sazeb v USA způsobí nejistotu směru FX toků).

Jak zdůraznila Maechlerová, SNB nemůže ovlivnit mezinárodní situaci, takže banka se dostává do čistě reaktivní pozice. Použití záporných úrokových sazeb se už ocitlo pod palbou kritiky pojišťoven a penzijních fondů, zřejmě se ale objeví další kritici, protože banky začínají přenášet náklady na soukromé střadatele (i když dlouho váhaly). Potom ale není jasné, proč, vzhledem k očekávaným nákupním tlakům na CHF a omezené schopnosti NIRP manévrovat, neleží na stole extrémnější opatření. Obáváme se, že i přes zamítavý postoj Maechlerové je nějaká forma „helikoptérových peněz“ blíž skutečnosti, než se nás snažil přesvědčit rozhovor s ní. Nezapomínejme, že švýcarské referendum o základním příjmu získalo 20% hlasů pro a členové SNB opakovaně vyjádřili odhodlání hájit hranici 1,20 ještě několik dnů předtím, než politiku směnného kurzu opustilo. Krátkodobě očekáváme, že CHF si najde kupce a EURCHF míří k 1.0863 (dno & 55d KP).

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
švýcarská národní banka, švýcarsko, eur/chf, swissquote, chf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Bez překvapení: Kanadská banka drží sazby beze změny

Minulý týden to finanční trhy pochopily správně. Kanadská banka si vybrala status quo zachováním sazeb na 0,50%. To ale neznamená, že centrální banka se vrátila na jestřábí stranu.

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlil

EUR/CHF pod tlakem růstu obav z brexitu

Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku stouply v září méně, než se očekávalo, meziměsíčně o 0,1% proti očekávaným 0,2%, protože skončilo období letních výprodejů.Čti více

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).

Google kupuje další startup zaměřený na rozšířenou a virtuální realitu

Společnost Google (GOOG, GOOGL) se v poslední době intenzivně zaměřuje na know-how v oblasti virtuální a rozšířené reality.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.