Snižující se cena ropy odpočítává životaschopnost firem. Chesapeake je začátek

09.02.2016 | 09:41 | Miloš Kotek | Diskuze

Odpočítávání je v chodu a urychluje se. Mnoho akciových společností se ocitá pod sílícím tlakem.

Foto: BP plc

 

Podle agentury Standard & Poor's existuje v současné době 218 společností, které můžeme považovat za „nejslabší“, nebo s nejnižším úvěrovým ratingem (B a nižší). Tyto společnosti se rychle ubírají od bodu, kdy finanční tlaky velmi pravděpodobně vyvolají bankrot.

Existuje silný důvod k obavám, protože množství ohrožených společností je největší za posledních šest let, od vzniku finanční krize. Tyto společnosti jsou zadluženy 282 miliardami USD, a pokud se situace podstatně a rychle nezlepší, začnou krachovat.

A nejde jen o nějaké minoritní nezajímavé společnosti. Z 218 nejslabších firem je 29 amerických společností, jejichž akcie se obchodují na největších amerických burzách a jsou ve vlastnictví korporátních investorů. Příkladem slabých společností jsou kasino Caesars Entertainment (CZR), ropná společnost Chesapeake Energy (CHK) a módní společnost Elizabeth Arden (RDEN). Společnost Chesapeake Energy již má zjevné problémy a proslýchá se, že se blíží Chapter 11. Akcie při včerejším obchodování odepsaly přes 30%.

Zdroj: bigcharts.com

Podle S&P začíná být situace kritická, protože 61 % nejslabších globálních společností sídlí v USA. Sílící finanční tlak již začíná nést své ovoce. Globální poměr bankrotů u spekulativních dluhopisů vzrostl v prosinci na úroveň 3,06 %.

A potíže stále rostou také v důsledku zhroucení cen ropy. Ropa WTI opět klesla pod 30 USD za barel. Agentura S&P uvádí, že 20 % nejslabších světových společností je ze sektoru ropy a zemního plynu. Akcie jedné z nejslabších ropných společností Chesapeake se v pondělí propadly o 1,08 USD, což je pokles o 35 % na hodnotu 1,99 USD. V tomto roce ztratila akcie polovinu své hodnoty a investoři začínají propadat panice, protože se obávají, jestli se společnosti podaří zvládnout vysilující období nízkých cen ropy. Za minulý finanční rok končící v září společnost ohlásila ztrátu 11,9 miliard USD.

Ještě je brzo spekulovat o nájezdu na tyto slabé společnosti, ale jejich šance nejsou velké. V období kolem roku 2001 zkrachovala v následujícím roce polovina ze slabých společností. V období krize kolem roku 2008 zkrachovalo 58 % nejslabších společností, uvádí S&P.

Zdroj:USA Today, Redakce

Podobná témata
dluhopisy, rating cenných papírů, cena ropy, chk, s&p, caesars entertainment, czr, elizabeth arden, rden, chesapeake energy corp

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily, energetické podniky se dostaly pod tlak v důsledku nižších cen ropy.

Zlato, dluhopisy a korelace s akciemi

Zlato a dluhopisy mají tendenci se v posledních měsících pohybovat ve stejném směru jako akcie.Čti více

Evropská data, která budou tomuto týdnu dominovat, podpoří euro proti dolaru

Tento týden opanují data z Evropy. Inflace ve Francii a Německu by měla zrychlit. HDP ve Francii a Španělsku ukáže solidní tempo růstu, tak jako předstihové indikátory, které by už pro probíhající čtvrté čtvrtletí mělo indikovat růst HDP v eurozóně o 0,3 % q/q.

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.