Společnosti, které budou profitovat ze zrušení sankcí vůči Íránu

29.12.2015 | 08:10 | V Z | Diskuze

Navzdory debatám o tom, zda nukleární dohoda s Íránem Teherán dostatečně odrazuje od vývoje jaderných zbraní, se v roce 2016 bude konat další jednání o zrušení sankcí vůči této zemi. Mnozí analytici se domnívají, že přísná pravidla omezující obchodování s Íránem by mohla být zrušena již v lednu.

Foto: Web4Trader

 

Většina amerických společností v uplynulém desetiletí nemohla s Íránem obchodovat, protože striktní pravidla umožňovala pouze omezený počet transakcí s Teheránem jen ve vybraných průmyslových oborech. Po vstupu nové dohody v platnost bude mít na rostoucí íránský trh přístup většina amerických společností.

 

Technologie

Technologické společnosti budou z otevření íránského trhu profitovat velmi výrazně. Výzkumná agentura BMI Research uvádí, že v zemi se 77 miliony obyvatel vznikne v následujících čtyřech letech technologický trh v hodnotě 13 miliard dolarů, s vysokou poptávkou např. po počítačích, herních zařízeních a mobilních telefonech.

Tento vývoj by mohl být mimořádně lukrativní např. pro Apple (NASDAQ: AAPL) a HP Inc. (NASDAQ: HPQ). Obě tyto společnosti se již začaly připravovat na vstup na íránský trh okamžitě po zrušení sankcí.

 

Finance

Finanční sektor rovněž pravděpodobně bude těžit ze zrušení protiíránských sankcí. Mezinárodní banky podléhaly zákazu obchodování s íránskými finančními domy, avšak nová pravidla bankám poskytnou podstatně více svobody.

V minulosti mnohé banky, např. německá Deutsche Bank (NYSE: DB), zaplatily za obchodování s Íránem vysoké pokuty. Po zrušení sankcí budou jejich transakce opět legální.

 

Automobilky

Poptávka po západních autech bude po zrušení sankcí pravděpodobně vysoká. Podle očekávání z rozvoje budou těžit především evropské automobilky.

Před zavedením sankcí měli Íránci v oblibě např. vozidla od německého Volkswagenu (OTC: VLKAY) a francouzského Peugeotu (OTC: PEUGY). Po skončení embarga bude pro tyto firmy opětovný vstup na íránský trh velmi pravděpodobně opět výnosný.

Zdroj:BNZG

Podobná témata
dbk, volkswagen, sankce, írán, hp, apple, psa peugeot citroën, hewlett-packard company, deutsche bank

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.Čti více

Evropská data, která budou tomuto týdnu dominovat, podpoří euro proti dolaru

Tento týden opanují data z Evropy. Inflace ve Francii a Německu by měla zrychlit. HDP ve Francii a Španělsku ukáže solidní tempo růstu, tak jako předstihové indikátory, které by už pro probíhající čtvrté čtvrtletí mělo indikovat růst HDP v eurozóně o 0,3 % q/q.

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.