Středoevropské devizové trhy byly v minulém týdnu v klidu

22.02.2016 | 08:17 | fa ra | Diskuze

Minulý týden byl na středoevropských devizových trzích nečekaně klidný, a to i ve světle pokračující zvýšené volatility na globálních finančních trzích. Samozřejmě, že stabilita české koruny v blízkosti kurzového závazku (kurz se držel mezi 27,02 až 27,05 CZK/EUR) až tak překvapivá nebyla.

Foto: Web4Trader

Výraznější pohyb jsme ale neviděli ani na maďarském forintu, ani na polském zlotém. Ten nerozpohybovalo ani zveřejnění zápisu z posledního zasedání centrální banky, kde již byli přítomni noví členové. Vyjádřili se totiž ve smyslu, že ve světle současných nejistot by měly zůstat úrokové sazby stabilní. Ve prospěch polské měny pak stojí zmírňování rétoriky současného establishmentu vůči bankovnímu sektoru ohledně problému hypoték ve švýcarských francích. Nakonec by náklady, které kvůli tomu dopadnou na bankovní sektor, neměly být tak výrazné, jak se ještě nedávno předpokládalo. Proti silnější polské méně však stály horší ekonomické ukazatele. Zklamala data z průmyslového sektoru, stavebnictví a maloobchodních tržeb.

Z domova jsme se dočkali zklamání z výsledku prvního odhadu HDP za závěrečné čtvrtletí loňského roku. I když jsme očekávali mezičtvrtletní růst ve výši 0,4 %, vykázán byl pokles o 0,1 % q/q. Za poklesem ČSÚ vidí „mimořádné události v energetice a v chemickém průmyslu“. Těmito mimořádnými událostmi jsou havárie litvínovské rafinerie a odstávka tří bloků dukovanské jaderné elektrárny. Nicméně hrubá přidaná hodnota, která lépe ukazuje výkon ekonomiky, přidala 0,5 % q/q a pokračovala tak v solidním růstu.

Z meziročního pohledu si HDP polepšilo o 3,9 %. Za celý rok 2015 činil růst HDP 4,3 %, což představuje nejlepší výsledek od roku 2007. To, že se ekonomice stále daří, je vidět i z růstu zaměstnanosti, která přidala i v posledním čtvrtletí a za celý rok 2015 vzrostla o 1,2 %. Zatím neznáme strukturu, ale předpokládáme, že tahounem byla i v záběru loňského roku investiční aktivita. Ta profitovala zejména z přílivu evropských peněz, když byla poslední šance čerpat z předchozího programového období. To je pryč a je jedním z důvodů, proč letos hospodářská dynamika zpomalí. Pokud bychom pouze technicky přepočetli náš odhad pro letošní rok na základě výše diskutovaného výsledku za Q4 15, činila by naše letošní prognóza 2,1 %.

Z pohledu přílivu nových fundamentálních informací bude tento týden z pohledu domácího investora naprosto nezajímavý. Koruna by se tak měla i nadále držet v blízkosti úrovně kurzového závazku. Dočasně a krátkodobě by se od něho mohla odpoutat pouze v případě výrazných turbulencí na globálních finančních trzích. Z regionálních událostí bude pro maďarský forint zajímavé zítřejší zasedání centrální banky, kde se ovšem změna v nastavení měnových podmínek neočekává. Kromě toho se dočkáme zveřejnění únorových indikátorů důvěry a lednové nezaměstnanosti. Ta bude zveřejněna i v Polsku. I pro tyto měny ale platí, že budou spíše sledovat to, co se děje na globálních trzích.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
investování, makroekonomická data, ekonomika, hdp, kurzy měn, polský zlotý, maďarský forint, evropa, eur/czk, forex

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Aktuální opční strategie pro obchodování na měnovém páru EUR/USD z dílny analytiků Societe Generale

Analytici ze Societe Generale ve své poslední zprávě doporučují obchodovat další vývoj na měnovém páru EUR/USD prostřednictvím opcí.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.Čti více

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.