Středoevropským měnám se včera dařilo

01.04.2016 08:12 | fa ra | Diskuze

Ve světle posilujícího eura na globálních trzích včera panoval optimismus i na středoevropských devizových trzích. Nejúspěšnější měnou regionu byl polský zlotý, který si připsal více než dvě třetiny procenta navzdory tomu, že předběžná data o polské inflaci ukázala na prohlubování deflačních tendencí. Maďarský forint si polepšil o zhruba čtvrtinu procenta. Tradičně nejmenší prostor pro zhodnocení měla česká koruna. I tady se ale kurz posunul o zhruba dva haléře níže ke 27,04 CZK/EUR.

Foto: Web4Trader

ČNB na svém včerejším zasedání lehce změnila rétoriku. Na základě vyhodnocení rizik únorové inflační prognózy konstatovala mírné protiinflační působení těchto rizik. Bankovní rada tak vidí termín ukončení intervenčního režimu blíže polovině roku 2017. Nicméně nejedná se o žádnou dramatickou změnu, takže kurz koruny nijak negativně nereagoval. Naopak ho spíše uklidnilo to, že se vůbec nehlasovalo o zavedení negativních úrokových sazeb. Guvernér Singer pouze uvedl, že tato problematika byla na bankovní radě opět diskutována. Nikoliv ale v konkrétní podobě, ale pouze se v obecné rovině probíraly možné dopady tohoto kroku v kontextu současné makroekonomické situace. Pro nás včerejší zasedání ČNB nic nemění – zavedení negativních úrokových sazeb v hlavním scénáři neočekáváme. Nevylučujeme tento krok jako krátkodobý nástroj v případě přílivu spekulativního kapitálu v souvislosti s blížícím se exitem. Ten i nadále očekáváme během prvních měsíců příštího roku.

Finální čísla národních účtů za poslední čtvrtletí letošního roku potvrdila předběžné odhady. HDP v posledních třech měsících roku 2015 oproti třetímu čtvrtletí stagnoval, meziročně si česká ekonomika připsala 4,0 %. Celoroční výsledek byl potvrzen na 4,3 %. Zveřejněné sektorové účty potvrdily silnou a dále se zlepšující pozici českých domácností. Jejich reálné příjmy v posledním čtvrtletí stouply o silných 4,8 % y/y. Ještě více se ale zvýšila spotřeba, která přidala 5,6 %. Výsledkem je klesající míra úspor. Vzhledem k panujícímu optimismu ohledně budoucího vývoje domácnosti snižují opatrnostní úspory. K dobré náladě spotřebitelů pomáhá jak růst zaměstnanosti, tak zrychlování tempa růstu mezd. Na klesající míru úspor mohou mít vliv i extrémně nízké úrokové sazby. Dobrá je ale i situace v korporátním sektoru, i když zde je již patrná určitá ztráta dynamiky. Míra zisků v posledním čtvrtletí roku 2015 mírně poklesla, nicméně se stále drží na velmi slušných hodnotách. Podnikům pomáhá jak kurzový závazek ČNB, tak i stále velmi nízké ceny ropy i dalších komodit.

Letos hospodářský růst zpomalí, z loňských 4,3 % na námi odhadovaných 2,3 %. To však bude záležitost především výpadku loňských jednorázových pozitivních faktorů. Nic by se nemělo měnit na faktu, že domácí spotřeba zůstane silná a i letos české ekonomice významně pomůže. Profitovat totiž bude ze stále se lepšící situace na trhu práce – zaměstnanost letos dále poroste, stejně tak i mzdy.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
čnb, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.

Ilustrační foto

Trhy vyčkávají na zasedání ECB

Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný.Čti více

Stříbrné mince American Eagle s letošním datem jsou vyprodány, zlaté mince míří k rekordu

Prodej stříbrných mincí American Eagle s letošním datem klesl z loňského rekordu o 20 procent na nejnižší hodnotu za čtyři roky a letošní zásoby jsou již vyprodány, uvedla americká mincovna.

Ilustrační foto

Co se očekává od dnešního setkání kartelu OPEC s nečleny?

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dnes ve Vídni setkají se zástupci nečlenských zemí, aby dokončili jednání o globální dohodě na omezení těžby. Podle agentury Reuters půjde o první takovéto setkání od roku 2002.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: ECB, růst bankovního sektoru v Evropě, rekordy amerických akciových indexů

Uplynulý týden se investoři soustředili především na zasedání ECB a další vývoj programu QE.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.