Struktura českého HDP odhalila slabé investice

06.06.2016 08:26 | fa ra | Diskuze

Kurz koruny proti euru během celého minulého týdne osciloval kolem hodnoty 27,025 CZK/EUR. Koruna neměla vůbec tendenci reagovat na hlavní události týdne, což bylo zveřejnění počtu nově vytvořených pracovních míst v americké ekonomice a struktura růstu HDP českého hospodářství v prvním čtvrtletí letošního roku.

Foto: Web4Trader

Mezičtvrtletní stejně jako meziroční růst byl revidován o 0,1 pb směrem dolů na 0,4 % respektive 3,0 %. Ze struktury výdajové strany HDP plyne, že do meziroční dynamiky nejvíce přispěla soukromá spotřeba a podle našeho očekávání došlo i k velké redukci kladného příspěvku fixních investic. Opět po pěti čtvrtletích působily všechny složky HDP směrem k jeho růstu.

Ostatní regionální měny v celotýdenním zúčtování posílily. Maďarský forint přidal asi 0,7 % a polský zlotý zpevnil o 0,1 %. V Polsku byla tento týden zveřejněna struktura tamějšího HDP, která ukázala, že hlavní příspěvek do růstu (3,0 % y/y a 0,1 % q/q) představuje soukromá spotřeba a tvorba zásob. Fixní investice poklesly o 1,8 % y/y, především z důvodu výpadku investic financovaných z fondů EU. Inflace za květen vzrostla o 0,1 % m/m (zmírnila na -1 % y/y). V tomto týdnu se pak více dozvíme o struktuře HDP na Slovensku a v Maďarsku. Tam bude také publikována inflace kromě jiného i květnová inflace.

Květnová inflace bude zveřejněna i u nás. Podle našeho odhadu bude meziměsíčně stagnovat. Meziroční růst pak dosáhne 0,2 %. Z dalších čísel budou u nás publikovány mzdy za první čtvrtletí, kde čekáme růst o 4,5 % y/y. Maloobchodní tržby za duben podle našeho odhadu zpomalily na 4,9 % y/y. Další pokles by mělo zaznamenat stavebnictví (13 % v dubnu). Naopak průmyslová produkce v dubnu přidala 2,8 %, především díky automobilovému průmyslu. Podíl nezaměstnaných osob za květen by měl klesnout o 0,3 pb v podstatě pouze v důsledku sezónnosti.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
ekonomika, kurzy měn, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Dobrá data z amerického trhu práce dále podpoří zvýšení sazeb Fedu

Dnes přichází na řadu nejdůležitější indikátory tohoto týdne, údaje z trhu práce v USA. Trh očekává dobré statistiky, které potvrdí směřování Fedu ke zvýšení sazeb na příštím zasedání za dva týdny.

Ilustrační foto

Předstihové indikátory ukazují na dobrou kondici

Po včerejších údajích o cenách se dnes na obou březích Atlantiku dočkáme předstihových indikátorů. Americký ISM by si měl mírně pohoršit, zatímco PMI z eurozóny by měl potvrdit velmi dobrý výsledek, který již představily předběžné odhady. Na devizové trhy by to tak mělo přinést klid před zítřejším zveřejněním údajů z trhu práce.Čti více
Ilustrační foto

Ozvěny trhu: Akciovým trhům svítí zelená

Pohled analytiků Komerční banky na vývoj akciových trhů v příštím roce.

USA zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron Číňanům

Spojené státy zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron čínskému fondu Fujian Grand Chip Investment Fund.

Za celý týden si Dow Jonesův index připsal 0,1 procenta. Index S&P 500 však klesl o procento

Americké akcie včera uzavřely bez větších změn, zpráva o listopadovém vývoji na trhu práce ve Spojených státech neměla na obchodování výraznější vliv.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.