Super Mario Run, nová mobilní aplikace z dílny Nintendo Co. s nejistou budoucností

16.12.2016 12:32 | PrimStock | Diskuze

Údaje analytické společnosti SensorTower ukazují, že „vlaková loď“ společnosti Nintendo se sice dostala na vrchol žebříčku stažených aplikací v 68 zemích, nicméně na nejvyšší příčku nejlépe vydělávající aplikace se dostala pouze v 14 z nich.  

Akcie společnosti Nintento Co. na burze v Tokiu zareagovaly poklesem o 4,2 %, což jí ubralo na tržní hodnotě přibližně 1,5 miliardy USD. Akcie partnerské společnost DeNA Co. podílející se na vývoji hry postihl pokles akcií o 6,8 %.

Hra, kde kultovní instalatér společnosti běží přes rolující krajinu ve snaze zachránit princeznu, poskytuje bezplatný přístup k prvním třem úrovním. Pro přístup do zbývajících 21 následujících úrovní s dodatečnými funkcemi musí pak hráči sáhnout do peněženky pro 9,99 USD. To na jedné straně představuje odvážný odklon od světově nejziskovějších free her, vzpomeňme na celosvětový úspěch předešlé aplikace Pokemon Go, které povzbuzují uživatele k dokupování různorodých položek, nicméně otázkou zůstává, kdy a jestli vůbec v závislosti na kvalitě a oblíbenosti hry začnou hráči platit za plnou verzi a především kolik takových bude.

V průběhu prvních dvanácti hodin od vydání hry v 13.00 hod odpoledne ve čtvrtek v New Yorku Super Mario Run v USA dosáhla na 1. pozici v příjmovém žebříčku a 27. v Japonsku. Dle analytické společnosti Newzoo představují USA a Japonsko po Číně druhý a třetí největší trh s aplikacemi na světě.

Vydání Super Mario Run představuje první úplnou zkoušku toho, čeho japonský výrobce her dokáže dosáhnout po několika letech vyhýbání se prosperujícímu trhu s mobilními aplikacemi. Zatímco Nintendo počátkem letošního roku naznačilo svůj potenciál s úspěchem free to play aplikace Pokemon Go, na vlastní tvorbě se tehdy pouze částečně podílela. Oproti Pokemon Go představuje Super Mario Run aplikaci, jež v převážné míře pochází právě z tvůrčí dílny společnosti Nintendo Co. s blíže nespecifikovanou pomocí ze strany partnerské firmy Dena. Očekávání ohledně budoucnosti společnosti vzrostla s tím, jak v Kjótu sídlící společnost v březnu 2015 oznámila strategický plán posunu směrem k rostoucímu mobilnímu trhu, což jí na tržní hodnotě přidalo téměř 20 miliard USD.

Otázkou zůstává, jak se Super Mario Run bude dařit ve srovnání s Pokemon Go, kterou si stáhlo více než 500 milionů uživatelů a která se stala hlavním společenským fenoménem začátku tohoto roku. Dle odhadu App Annie hra Pokemon Go v prvních třech měsících od uveřejnění vydělala 600 milionů USD povzbuzováním uživatelů k nákupu virtuální doplňků, které jim pomáhají shromažďovat pokémony snáze a rychleji.

Atul Goyal ze společnosti Jefferies Group odhaduje, že do konce března příštího roku dosáhne nová hra 500 milionů stažení, přičemž 10 % uživatelů by mohlo zaplatit za plnou verzi. Analytik Macquarie Securities David Gibson namítá, že částka 10 USD za plnou verzi by mohla negativně ovlivnit potenciální zájemce o plnou hru, především co se uživatelů v rozvojových zemích týká. Gibson dále odhaduje, že do konce března dosáhne nová hra společnosti Nintendo na 200 miliónů stažení, přičemž platících by mohlo být přibližně 10 %. Nostalgicky smýšlející hráči z řad současných čtyřicátníků s vysokou pravděpodobností zaplatí, otázkou však zůstává, jak moc nová hra skutečně naplní očekávání jejich a potenciálních nových uživatelů, aby přeměnila útratu 10 dolarů na dobrou investici.

Dle analytické společnosti Newzoo seznam míst, kde je nová hra k dispozici nezahrnuje Čínu, jež sama o sobě představuje přibližně ¼ globálního trhu s mobilními aplikacemi. Jako nešťastné se také na první pohled může jevit rozhodnutí společnosti uvolnit novou hru pouze pro zařízení Apple, čímž by mohla ztratit počáteční momentum u potenciálních uživatelů na zařízeních Android, kteří představují cca 2/3 z celkového globálního počtu 2,3 miliardy smartphonů. Na druhé straně by se nicméně stejně tak mohlo jednat o plán společnosti vyřešit případné počáteční problémy, vyčkat na prvotní reakci trhu a „Droidům“ v průběhu příštího roku představit verzi non plus ultra.


Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

DAX 4.týden roku 2017 z pohledu technické analýzy

Tak na DAXu nám pořád probíhá boj mezi býky a medvědy...v pondělí jsme prorazili suport na hodnotě 11480 necméně jsme se hodně rychle vrátili nahoru prorazili trendovou lini tvořenou od 11.1.2017.Čekal jsem ten pohyb výš ale nestalo se momentálně nás už několik dní drží úroveň 11645 a ne a ne se přes ní přehoupnout.Od začátku roku se pohybujeme v range cca 150 pipů a tato situace mi připomíná listopad loňského roku.Tady se nedá nic moc vyčíst.Podle měsíčního grafu jsme v up trendu takže nakupovat při poklesech jako byl minulý týden s nějakým rozumným SL.Pořád platí úroveň 11700 případný break by šlo zobchodovat s poměrně úzkým SL anebo si počkat na pullback.

Ilustrační foto

Tisk: Britská jaderná ponorka pálila na území USA, naštěstí šlo jen o nepovedený test bez jaderné hlavice

Britská vláda čelí podezření, že poslancům zatajila neúspěšný test jaderné rakety, který se uskutečnil jen pár týdnů před klíčovým hlasováním parlamentu o obnovení flotily jaderných ponorek.

Ilustrační foto

Náměstkyně ministra financí chválí kontrolní hlášení, odborníci mají pochyby

Díky zavedení kontrolního hlášení se výběr daně z přidané hodnoty (DPH) v loňském roce zvýšil o deset až 12 miliard korun. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to dnes uvedla náměstkyně ministra financí Alena Schillerová.

Ilustrační foto

Země těžící ropu se přibližují hranici dohodnutých omezení těžby

Komise, která monitoruje dodržování dohody členů OPEC a dalších těžařských zemí mimo kartel na snížení produkce ropy, dnes na setkání ve Vídní konstatovala pozitivní vývoj v tomto směru.

Ilustrační foto

Czech Tourism zveřejnil název letošní kampaně na podporu turistického ruchu v ČR

Baroko všemi smysly je název letošní kampaně agentury Czech Tourism, která prezentuje Českou republiku domácím i zahraničním turistům. Destinacemi, které propaguje, jsou perly české a moravské barokní architektury, ale jsou vytipované i menší a méně známé památky.

Ilustrační foto

Speciální helma přenese lidi ve Virtuálním pokoji i do vesmíru

Na cestu po světových památkách, za krásami podmořského světa nebo do vesmíru či do animované pohádky se mohou vydat lidé, kteří navštíví v pražském kině Pilotů tzv. Virtuální pokojíček.Čti více
Ilustrační foto

Saudi Aramco zvládá nahrazovat stará ropná pole novými, nyní jich má v provozu 220

Saúdskoarabská ropná a plynárenská společnost Saudi Aramco provozuje asi 220 vrtných souprav díky pokračujícím investicím do kapacity navzdory nízkým cenám ropy.

Ilustrační foto

Příští týden na finančních trzích: Makroekonomické události v USA a SRN, první kroky Donalda Trumpa

Příští týden budou trhy vyhodnocovat Trumpův inaugurační projev a jeho další případné poznámky. Z pohledu jiných faktorů se investoři zaměří na výsledkovou sezónu.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: Čekání na Trumpa, ECB, výsledková sezóna

Celý týden se nesl ve znamení vyčkávání na páteční inaugurační projev Donalda Trumpa. V průběhu týdne se investoři pak zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu.

Ilustrační foto

Kam poteče české pivo?

Česká republika je neodmyslitelně spojena s pivem. Aby ne, když je prazdrojem nejrozšířenějšího druhu piva, ležáku. Pivo je také vděčným diskuzním tématem a pomůckou zároveň i pro ekonomy, a to i pro ty, kteří se zajímají o kurzy měn.

Americké akcie v den nástupu nového prezidenta USA mírně posílily

Americké akciové trhy v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků.

Gazprom zprovozní další dva ropné vrty za polárním kruhem

Zatímco západní energetické společnosti si stále nejsou jisté, zda se těžba ropy ve ztížených arktických podmínkách vyplatí, ruská společnost Gazprom zde navyšuje počty svých ropných plošin.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.