Švýcarská ekonomika se stabilizuje

06.05.2016 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Ekonomický barometr KOF v dubnu mírně poklesl a vykazoval 102,7, nad mediánem výhledu 102,5, ale pod upraveným výsledkem z předešlého měsíce 102,8. Zpráva naznačuje, že Švýcarsko překonalo první čtvrtletí roku relativně dobře, protože barometr se drží nad dlouhodobým průměrem. Nicméně země stále ještě není v klidu, protože hlavní exportní partneři nejsou nakloněni dovozu. Slabá globální poptávka a silný švýcarský frank nadále zatěžuje vývoz, především zasahuje výrobu hodinek.

Foto: Jon Fingas

Vývoz švýcarských hodinek klesl v prvním čtvrtletí o 8.9% (-16% jen za březen!). Poptávka po švýcarských hodinkách klesla v březnu hlavně kvůli snížení poptávky všech hlavních obchodních partnerů. Poptávka z Hongkongu klesla meziročně v březnu o 37.7%, Poptávka z USA klesla meziročně o 32.9%y/y, zatímco čínský zájem o švýcarské hodinky se snížil meziročně o 13.7%. Celkově odolnost tohoto průmyslového odvětví omezila celkové škody, protože celkový export se snížil v březnu meziročně o 1,1% ve srovnání s upraveným únorovým růstem o 2,1%.

Celkově očekáváme zpoždění v oživení švýcarské ekonomiky, protože největší světové ekonomiky rostou pomaleji, než se očekávalo. To udrží zájem investorů o švýcarský frank jako bezpečnou měnu. Pro Švýcarsko to to bude znamenat delší období nízké inflace a proto neočekáváme, že by se inflace dostala do kladných hodnot před druhou polovinu roku 2017. Na březnovém zasedání SNB očekávala, že inflace dosáhne v prvním čtvrtletí 2017 0,1%

Minulý pátek se EUR/CHF nadále obchodoval níž poté, co ve středu dosáhl 1,10, protože investoři spěchali od rizikových aktiv k bezpečnému zlatu a CHF.

 

Swissquote

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
švýcarská národní banka, švýcarsko, hodinářský průmysl, eur/chf, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Švýcarská centrální banka je po prezidentských volbách v USA připravena intervenovat

Zítřejší prezidentské volby v USA by mohly vyvolat úprk investorů ke švýcarskému franku, obávají se představitelé švýcarské centrální banky.

Rozvojové trhy čeká volební volatilita

Poslední předvolební debata skončila a do voleb 8. listopadu se neplánují žádné další akce s oběma kandidáty. Na první pohled se může zdát, že pro finanční trhy to bude klidná plavba.Čti více
Ilustrační foto

Ozvěny trhu: Akciovým trhům svítí zelená

Pohled analytiků Komerční banky na vývoj akciových trhů v příštím roce.

USA zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron Číňanům

Spojené státy zablokovaly prodej americké filiálky německé technologické firmy Aixtron čínskému fondu Fujian Grand Chip Investment Fund.

Za celý týden si Dow Jonesův index připsal 0,1 procenta. Index S&P 500 však klesl o procento

Americké akcie včera uzavřely bez větších změn, zpráva o listopadovém vývoji na trhu práce ve Spojených státech neměla na obchodování výraznější vliv.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.