Švýcarská ekonomika se stabilizuje

06.05.2016 | 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Ekonomický barometr KOF v dubnu mírně poklesl a vykazoval 102,7, nad mediánem výhledu 102,5, ale pod upraveným výsledkem z předešlého měsíce 102,8. Zpráva naznačuje, že Švýcarsko překonalo první čtvrtletí roku relativně dobře, protože barometr se drží nad dlouhodobým průměrem. Nicméně země stále ještě není v klidu, protože hlavní exportní partneři nejsou nakloněni dovozu. Slabá globální poptávka a silný švýcarský frank nadále zatěžuje vývoz, především zasahuje výrobu hodinek.

Foto: Jon Fingas

Vývoz švýcarských hodinek klesl v prvním čtvrtletí o 8.9% (-16% jen za březen!). Poptávka po švýcarských hodinkách klesla v březnu hlavně kvůli snížení poptávky všech hlavních obchodních partnerů. Poptávka z Hongkongu klesla meziročně v březnu o 37.7%, Poptávka z USA klesla meziročně o 32.9%y/y, zatímco čínský zájem o švýcarské hodinky se snížil meziročně o 13.7%. Celkově odolnost tohoto průmyslového odvětví omezila celkové škody, protože celkový export se snížil v březnu meziročně o 1,1% ve srovnání s upraveným únorovým růstem o 2,1%.

Celkově očekáváme zpoždění v oživení švýcarské ekonomiky, protože největší světové ekonomiky rostou pomaleji, než se očekávalo. To udrží zájem investorů o švýcarský frank jako bezpečnou měnu. Pro Švýcarsko to to bude znamenat delší období nízké inflace a proto neočekáváme, že by se inflace dostala do kladných hodnot před druhou polovinu roku 2017. Na březnovém zasedání SNB očekávala, že inflace dosáhne v prvním čtvrtletí 2017 0,1%

Minulý pátek se EUR/CHF nadále obchodoval níž poté, co ve středu dosáhl 1,10, protože investoři spěchali od rizikových aktiv k bezpečnému zlatu a CHF.

 

Swissquote

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
švýcarská národní banka, švýcarsko, hodinářský průmysl, eur/chf, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlil

EUR/CHF pod tlakem růstu obav z brexitu

Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku stouply v září méně, než se očekávalo, meziměsíčně o 0,1% proti očekávaným 0,2%, protože skončilo období letních výprodejů.

Vzestup kurzu amerického dolaru téměř u konce

Tradeři s USD se od posledního zasedání soustředí na tahouny mimo americké hospodářské ukazatele a politiku Fedu (DB, brexit).Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.