Švýcarská inflace padá, ale zásah je nepravděpodobný

15.06.2016 | 08:00 | Swissquote Ltd | Diskuze

Švýcarské údaje zveřejněné tento týden naznačují, že deflace zůstává vážným problémem, zvlášť ve světle zatvrzele nadhodnoceného CHF, slabé domácí spotřeby a slabé vnější poptávky. Spotřebitelská inflace zvrátila pozitivní trend a vykázala v květnu slabých 0.1% proti 0.3% v dubnu, roční průměr stagnuje na -0.4%.

Foto: Public Domain

Přes celkově slabou atmosféru švýcarského domácího růstu i inflace, podtržené snížením maloobchodního prodeje meziročně o -1.9%, není pravděpodobné, že by SNB příliš zasáhla. Od zasedání SNB 16. června máme jen omezené očekávání, nepředpokládáme úpravu negativních úrokových sazeb. Vzhledem k rizikovým událostem, jako je zasedání FOMC a britské referendum o členství v EU, si SNB zřejmě zachová své zbraně a podrží si politickou flexibilitu. SNB se sice nevyjadřuje, ale narůstají známky zákulisní aktivity. Devizové rezervy SNB se v květnu zvýšily z 587,9 miliard CHF na 602,1 miliard.

Zatím se švýcarské devizové rezervy blíží k hranici 95% ročního HDP, což je pro konzervativní Švýcary potenciálně znepokojující vývoj - vzpomeňme na nedávné referendum o propojení strategie centrální banky a zlatých rezerv. Zvýšení devizových rezerv lze částečně připisovat dopadu hodnocení, takže nárůst asi 5 miliard CHF zůstává nejasných. To by naznačovalo, že SNB nenápadně, ale značně intervenuje, jak jsme předpokládali. Vzhledem k současné síle EUR naznačuje nedostatek posilování páru EUR/CHF, že příliv do CHF zůstává značný. Částečně to lze ale přičíst i současné hrozbě destabilizace v případě Brexitu a úniku do bezpečí, zatímco dlouhodobé obchody naznačují s padajícím očekáváním globální inflace, že zisky ve Švýcarsku zůstávají zajímavé. SNB zopakuje odhodlání bránit CHF před přílišným posilováním, ale čím víc se blížíme ke 23. červnu, zvyšuje se pravděpodobnost významného nákupu CHF.

Swissquote

 

 

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
švýcarský frank, švýcarská národní banka, švýcarsko, eur/chf, swissquote

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Bez překvapení: Kanadská banka drží sazby beze změny

Minulý týden to finanční trhy pochopily správně. Kanadská banka si vybrala status quo zachováním sazeb na 0,50%. To ale neznamená, že centrální banka se vrátila na jestřábí stranu.

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlil

EUR/CHF pod tlakem růstu obav z brexitu

Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku stouply v září méně, než se očekávalo, meziměsíčně o 0,1% proti očekávaným 0,2%, protože skončilo období letních výprodejů.Čti více

Volkswagen vykázal čistý zisk 2,3 miliardy euro

Německý automobilový koncern Volkswagen vytvořil za první tři čtvrtletí letošního roku čistý zisk 5,9 miliardy eur (zhruba 160 miliard Kč).

Maďarská nezaměstnanost na historicky nejnižší hodnotě

Kalendář ekonomických událostí je v Česku a Polsku úplně prázdný. V Maďarsku bude zveřejněn další vývoj nezaměstnanosti.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.