Švýcarská národní banka v modu: Počkáme a uvidíme

22.09.2016 | 07:29 | Swissquote Ltd | Diskuze

Švýcarská národní banka podle očekávání neupravila přístup k monetární politice a zopakovala, že zůstane aktivní v oblasti forexových trhů, aby bránila dalšímu posilování franku.

Foto: Marcel Grieder

Centrální banka také nechala úrokovou sazbu na viděnou nezměněnou na -0,75%, cíl tříměsíční sazby Libor mezi -1,25% a - 0,25%. Ohledně růstu a inflace SNB podle očekávání upravila výhled inflace mírně níž. SNB předpokládá, že inflace se dostane nad hranici 1% během 1. čtvrtletí roku 2019, v červnu byl odhad 3. čtvrtletí 2018. Z krátkodobého pohledu se inflace nedostane vzhledem k „mírně příznivému globálnímu ekonomickému výhledu“ do konce roku ani na neutrální hranici.

Ohledně růstu oznámila centrální banka ve 2. čtvrtletí překvapivě pevné oživení, HNP vzrostl meziročně o +2%. Předpokladem je ale mírný růst ve druhé polovině roku, protože Evropa se zpomaluje. Celkově se jedná o relativně optimistické sdělení, i když švýcarské instituce nevyužily příležitost zdůraznit odhodlání bránit CHF.

Dlouhodobě se obrázek výrazně změnil. SNB zůstane v modu „počkáme a uvidíme“. Proto monitoruje situaci v Evropě. ECB drží strategii beze změny, raději šetří palebnou silou. Problémy způsobené brexitem se ale teprve začínají projevovat na ekonomické i politické frontě a mohou v následujících měsících zesílit tlak na CHF.

Přímé FX intervence a úrokové sazby zůstanou pro SNB politickými nástroji. Banka má za cíl stabilitu cen se zaměřením na nadhodnocený CHF. Účinnost intervencí se ukázala z pohledu dlouhodobé udržitelnosti problematická, ale krátkodobě velice efektivní na odrazení spekulantů.

Z dlouhodobého pohledu se zřejmě staly možností volby pro SNB záporné úrokové sazby. Je to snadný způsob k dosažení rozdílu úrokových sazeb s eurem a nižšího zájmu o CHF. Vzhledem k současné situaci SNB zůstane klidně na neurčito mimo hru. Pouze v případě hrozby „šoku“ směnnému kurzu EURCHF by SNB naskočila do hry s politickou reakcí.

Zdroj:www.swissquote.cz

Podobná témata
švýcarská národní banka, švýcarsko, švýcarská ekonomika, swissquote, chf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Bank of England může velebit devalvovanou libru

Propad libry se vlastně nevysvětlil

EUR/CHF pod tlakem růstu obav z brexitu

Spotřebitelské ceny ve Švýcarsku stouply v září méně, než se očekávalo, meziměsíčně o 0,1% proti očekávaným 0,2%, protože skončilo období letních výprodejů.

Vzestup kurzu amerického dolaru téměř u konce

Tradeři s USD se od posledního zasedání soustředí na tahouny mimo americké hospodářské ukazatele a politiku Fedu (DB, brexit).Čti více

Kardinál Elio Sgreccia: Plán otevření restaurace McDonald´s v blízkosti Svatopetrského náměstí je perverzní

Skupina obyvatel Říma se obrátila dopisem na papeže Františka, aby zabránil otevření restaurace McDonald's v blízkosti Vatikánu.

Volkswagen musí šetřit, nejvíce se to dotkne aktiv v Německu

Německá automobilka Volkswagen chce do pěti let dosáhnout ve své hlavní divizi osobních automobilů úspor 3,7 miliardy eur (100 miliard Kč) ročně.

Polsko posílí v automobilovém průmyslu díky chystaným investicím Toyota Motor

Největší japonská automobilka Toyota Motor plánuje investovat do nových výrobních linek v Polsku do roku 2018 celkem 650 milionů zlotých (asi čtyři miliardy Kč).

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.