Tlak na testování kurzového závazku včera zmírnil

14.04.2016 | 08:22 | fa ra | Diskuze

Česká koruna včera vůči euru nepatrně oslabila, když se kurz posunul z ranních kotací v blízkosti 27,02 až téměř ke 27,05 CZK/EUR. Testování kurzového závazku bylo patrné v několika posledních obchodních dnech díky silným datům z české ekonomiky. Těch se mimochodem investoři dočkali i včera, kdy byl publikován vysoký přebytek běžného účtu platební bilance.

Foto: Web4Trader

Na trhu zřejmě zavážil globálně posilující americký dolar, což se negativně podepsalo i na polském zlotém. Tomu navíc nepomohl fakt, že výsledek únorové bilance zahraničního obchodu zaostal za tržním očekáváním. Jedinou měnou regionu, která včera posílila, byl maďarský forint. Mírné zhodnocení přitom bylo zaznamenáno navzdory tomu, že zveřejněný zápis z posledního jednání bankovní rady ukázal, že pro snížení úrokových sazeb o 15 bb hlasovalo osm centrálních bankéřů, jeden byl pro jejich snížení pouze o 10 bb. Podstatné ale je, že maďarští centrální bankéři hodlají měnové podmínky uvolňovat i nadále, pokud to bude nezbytné k plnění inflačního cíle.

Únorová platební bilance jednoznačně potvrdila, že s externí makroekonomickou rovnováhou české hospodářství problémy nemá. Přebytek běžného účtu překonal veškerá tržní očekávání, když dosáhl 44 mld. CZK, což znamená meziroční zlepšení o 10 mld. CZK. V kumulativním vyjádření za posledních 12 měsíců se aktivum vyšplhalo již na 1,2 % HDP. Na druhou stranu je ale třeba uvést, že na finančním účtu jsme svědky opačných tendencí. Za samotný únor byl zaznamenán odliv kapitálu z české ekonomiky ve výši 54,4 mld. CZK, z čehož 7,3 mld. CZK tvořil odliv přímých zahraničních investic, i přesto, že saldo reinvestovaného zisku dosáhlo 5,9 mld. CZK.

Koruna zůstane silná, tlaky na testování kurzového závazku mohou ale dočasně polevit. Statistika platební bilance jednoznačně ukazuje, že tlaky na posilování měny negenerují pouze spekulanti, ale i reálná ekonomika. Dobrou kondici koneckonců potvrzují i další ekonomické ukazatele, průmyslovou výrobou počínaje a trhem práce konče. Nicméně silná domácí poptávka se stále neprojevuje v inflačním vývoji, který je ovšem do značné míry zkreslen zejména poklesem cen energetických komodit. A pro nejbližší měsíce hrozí, že inflace půjde dále dolů. Navíc aktuální druhé čtvrtletí může být opět ve znamení dividendové sezóny, které též tlaky na testování hladiny 27,00 CZK/EUR oslabí. A v neposlední řadě bude ve stejném směru působit nejistota s blížícím se referendem ve Velké Británii o setrvání v EU.

Tuzemská výnosová křivka se včera posunula na svém delším konci lehce výše v souladu s vývojem svého eurového protějšku, krátký konec zůstal beze změny. Včerejší aukce státních dluhopisů skončila bez většího překvapení, zájem byl zejména o bond s dvouletou splatností.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
česká republika, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Roční korunový forward dále posiluje i přes prohlášení guvernéra Rusnoka, že kurzový závazek může trvat až do roku 2018

Spotové kurzy v regionu včera zůstaly víceméně beze změny, i přes mírné zklamání z polských čísel. Nejzajímavějším včerejším pohybem na středoevropských devizových trzích je posilování ročního forwardového kurzu domácí měny.

Bývalý viceguvernér ČNB Luděk Niedermayer: Kurz koruny bude cílem spekulantů, ČNB se musí připravit

Česká národní banka (ČNB) bude zřejmě po ukončení devizových intervencí, které udržují oslabenou korunu vůči euru, čelit velkému tlaku spekulantů.

Nastal čas připravit se na silnější českou korunu

Lee Hardman, měnový analytik společnosti MUFG, naznačuje, že si česká koruna pravděpodobně získá větší pozornost trhu, jelikož se ČNB přibližuje k odstranění dobrovolného oslabení koruny stran jejího držení okolo hladiny 27 CZK/EUR.Čti více

Německý automobilový koncern Volkswagen zahájil provoz ve své 121. továrně

Závod v polském městě Września ode dneška vyrábí dodávkové vozy Crafter. Volkswagen na výstavbu továrny vynaložil přes 800 milionů eur (zhruba 22 miliard Kč).

Papírenské akcie se octly v hledáčku investorů

Papírenský a lepenkový sektor se octl v hledáčku poté, co analytici z Buckingham Research zvýšili své odhady u společností International Paper (NYSE:IP), Packaging Corp of America (NYSE:PKG) a WestRock (NYSE:WRK).

Dopady brexitu: Microsoft zdraží své produkty britským spotřebitelům

Americký softwarový gigant Microsoft se rozhodl zvýšit ceny softwaru a služeb pro britské podniky až o 22 procent.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.