Tlak na testování kurzového závazku včera zmírnil

14.04.2016 08:22 | fa ra | Diskuze

Česká koruna včera vůči euru nepatrně oslabila, když se kurz posunul z ranních kotací v blízkosti 27,02 až téměř ke 27,05 CZK/EUR. Testování kurzového závazku bylo patrné v několika posledních obchodních dnech díky silným datům z české ekonomiky. Těch se mimochodem investoři dočkali i včera, kdy byl publikován vysoký přebytek běžného účtu platební bilance.

Foto: Web4Trader

Na trhu zřejmě zavážil globálně posilující americký dolar, což se negativně podepsalo i na polském zlotém. Tomu navíc nepomohl fakt, že výsledek únorové bilance zahraničního obchodu zaostal za tržním očekáváním. Jedinou měnou regionu, která včera posílila, byl maďarský forint. Mírné zhodnocení přitom bylo zaznamenáno navzdory tomu, že zveřejněný zápis z posledního jednání bankovní rady ukázal, že pro snížení úrokových sazeb o 15 bb hlasovalo osm centrálních bankéřů, jeden byl pro jejich snížení pouze o 10 bb. Podstatné ale je, že maďarští centrální bankéři hodlají měnové podmínky uvolňovat i nadále, pokud to bude nezbytné k plnění inflačního cíle.

Únorová platební bilance jednoznačně potvrdila, že s externí makroekonomickou rovnováhou české hospodářství problémy nemá. Přebytek běžného účtu překonal veškerá tržní očekávání, když dosáhl 44 mld. CZK, což znamená meziroční zlepšení o 10 mld. CZK. V kumulativním vyjádření za posledních 12 měsíců se aktivum vyšplhalo již na 1,2 % HDP. Na druhou stranu je ale třeba uvést, že na finančním účtu jsme svědky opačných tendencí. Za samotný únor byl zaznamenán odliv kapitálu z české ekonomiky ve výši 54,4 mld. CZK, z čehož 7,3 mld. CZK tvořil odliv přímých zahraničních investic, i přesto, že saldo reinvestovaného zisku dosáhlo 5,9 mld. CZK.

Koruna zůstane silná, tlaky na testování kurzového závazku mohou ale dočasně polevit. Statistika platební bilance jednoznačně ukazuje, že tlaky na posilování měny negenerují pouze spekulanti, ale i reálná ekonomika. Dobrou kondici koneckonců potvrzují i další ekonomické ukazatele, průmyslovou výrobou počínaje a trhem práce konče. Nicméně silná domácí poptávka se stále neprojevuje v inflačním vývoji, který je ovšem do značné míry zkreslen zejména poklesem cen energetických komodit. A pro nejbližší měsíce hrozí, že inflace půjde dále dolů. Navíc aktuální druhé čtvrtletí může být opět ve znamení dividendové sezóny, které též tlaky na testování hladiny 27,00 CZK/EUR oslabí. A v neposlední řadě bude ve stejném směru působit nejistota s blížícím se referendem ve Velké Británii o setrvání v EU.

Tuzemská výnosová křivka se včera posunula na svém delším konci lehce výše v souladu s vývojem svého eurového protějšku, krátký konec zůstal beze změny. Včerejší aukce státních dluhopisů skončila bez většího překvapení, zájem byl zejména o bond s dvouletou splatností.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
česká republika, eur/czk, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.

Ilustrační foto

Trhy vyčkávají na zasedání ECB

Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný.Čti více

Stříbrné mince American Eagle s letošním datem jsou vyprodány, zlaté mince míří k rekordu

Prodej stříbrných mincí American Eagle s letošním datem klesl z loňského rekordu o 20 procent na nejnižší hodnotu za čtyři roky a letošní zásoby jsou již vyprodány, uvedla americká mincovna.

Ilustrační foto

Co se očekává od dnešního setkání kartelu OPEC s nečleny?

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dnes ve Vídni setkají se zástupci nečlenských zemí, aby dokončili jednání o globální dohodě na omezení těžby. Podle agentury Reuters půjde o první takovéto setkání od roku 2002.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: ECB, růst bankovního sektoru v Evropě, rekordy amerických akciových indexů

Uplynulý týden se investoři soustředili především na zasedání ECB a další vývoj programu QE.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.