Toto raději nečtěte: Příští rok padne index S&P 500 na 1100 bodů

12.08.2016 | 12:45 | fa ra | Diskuze

Proč Marc Faber opět zaujímá medvědí postoj?

Foto: Tambako The Jaguar

 

Marc Faber má pro vás dobrou zprávu: index S&P 500 by se v několika příštích měsících mohl zvednout přibližně o  5 % a vyšplhat se na 2 300 bodů.

Ovšem je tu i špatná zpráva: podle švýcarského investora by se měl jeden z důležitých indexů během příštího roku propadnut zhruba o polovinu. Až to přijde, měl by S&P 500 údajně klesnout na 1 100 bodů, uvedl Faber pro MarketWatch.

Nejdříve se index zřejmě dostane na 2 300 bodů, což vytvoří dokonalou maximální pozici. To je vůbec ta nejlepší technická medvědí formace, co může být, dodal s odkazem na tzv. širší pozice, které často bývají spojeny s prudkým obratem v rostoucím trendu ve vývoji cenných papírů.

Faber tak zaujímá značně pesimistický postoj – také v reakci na nedávný růst amerických akcií.

 

Myslíte si, že víte o akciích víc než ostatní? Zkuste naši zábavnou vědomostní hru a napište si o svou odměnu.

 

Faberova medvědí pozice by neměla být pro účastníky trhu, kteří ho léta sledují, žádným překvapením. Sedmdesátiletý investor již řadu let kritizuje postoj světových centrálních bank i vývoj amerického hospodářství.

 

Proč by se tedy investoři měli Faberovým postojem řídit?

Za prvé – jeho obavy o tom, že centrální banky podporují globální ekonomiky a tím deformují vývoj na trhu, odrážejí legitimní obavy, které již před ním vyjádřili renomovaní investoři, jako např. Bill Gross ze společnosti Janus Capital.

Na seznam centrálních bank sledujících akomodační politiku nyní přibyla i britská Bank of England.

Minulý čtvrtek totiž obnovila program odkupu dluhopisů a snížila úrokovou sazbu na 0,25 %, což je nejnižší úroveň za více než tři sta let. Podobně jako americký FED si zřejmě chystá půdu pro utažení měnové politiky, pravděpodobně v důsledku překvapivého hlasování o vystoupení Británie z Evropské unie a následného rozbouření globálních trhů.

Bank of England se tak v současné době nachází ve velmi nejisté pozici, kdy Evropská centrální banka a japonská Bank of Japan soupeří alespoň o vlastní chabý růst.

Faber uvedl, že skutečnost, že si centrální banky „tisknou“ peníze, je receptem na masakr, který by mohl vyústit ve ztrátu až pětiletých kapitálových zisků. Tím se dostáváme na 1 100 bodů, uvedl Faber a dodal, že situace není nepodobná té na Titaniku.

Tento vývoj povede ke kolosální inflaci majetku, předpovídá.

Faber také vyslovil obavy, které sdílí i s dalšími investory a stratégy, a to že fundamentální faktory na akciovém trhu neopodstatňují aktuální vzrůst cen.

Z pohledu poměru cena-tržby není P/E poměr nijak dramaticky vysoký, ovšem je vysoký v případě, kdy zisky dlouhodobě nerostou, de facto se snižují, uvedl Faber.

Podle údajů FactSet se očekává, že celkové zisky na akcii společností zařazených na index S&P 500 meziročně poklesnou o 3,5 %.

Podobně jako Gross i Faber tvrdí, že stávající období se od jiných bublin na akciovém trhu liší stoupajícími cenami státních dluhopisů, které stlačily výnosy na historicky nízkou úroveň.

V roce 2007 činil výnos amerických státních dluhopisů 5 % a v Evropě tyto výnosy zůstávaly na kladných hodnotách. V úterý byl však výnos amerických státních dluhopisů na pouhých 1,54 %.

Faber však bývá často kritizován za svůj medvědí postoj, kdy se některé jeho předpovědi nevyplnily.

Na tuto kritiku ovšem reaguje slovy: „Uvidíme a porovnáme to za takových 10 až 20 let.“

Zdroj:MW, Redakce

Podobná témata
marc faber, americké akcie, index s&p 500

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Americké akcie před zasedáním ECB posílily, dařilo se akciím Morgan Stanley díky dobrý výsledkům

Americké akcie podruhé za sebou posílily. Komu se dařilo a kdo naopak prodělal?

Americké akcie na vlně optimismu, výsledková sezóna prozatím investory těší

Americké akciové trhy během včerejšího obchodování posílily a jejich širší index vykázal nejvýraznější přírůstek od počátku měsíce. Co bylo příčinou?

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily

Americké akcie během včerejšího obchodování mírně oslabily, energetické podniky se dostaly pod tlak v důsledku nižších cen ropy.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.