Tři faktory pro býky

28.01.2016 | 11:12 | Redakce Web4Trader | Diskuze

První měsíc letošního roku se nesl ve znamení zvýšené rizikové averze způsobené deflačními obavami. Těm nahrává ekonomická situace v Číně, jejíž hospodářský růst by mohl zpomalit více, než se očekává, rekordně nízké ceny ropy a rizikovými faktory jsou i síla amerického dolaru a pokračující zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech.

 

Aby se situace na trzích zklidnila a medvědí trend se otočil, bude zapotřebí nějakého silného faktoru. Jedním z nich může být měnová politika světových centrálních bank. Pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb v USA na březnovém zasedání se poměrně značně snížila a rychlé zpřísňování měnové politiky nemůžeme ani očekávat od Bank of England. Rozvíjející se trhy byly v minulých měsících především sužovány předpokládaným uzavíráním měnových kohoutů v USA. Naopak ECB naznačila na posledním zasedání další kroky na podporu ekonomiky. Otevřené penězovody by mělo držet i Japonsko.

Druhým faktorem jsou jasnější kroky na podporu hospodářství ze strany čínských autorit. Prozatím se ukazuje, že centrální banka a vláda reaguje na zhoršující se situaci spíše zdrženlivě. Přitom zde prostor pro další měnově-politické i fiskální stimuly existuje.

Do třetice je zde ropný trh. Ceny ropy výrazně klesly v posledních měsících, což je odrazem nerovnováhy mezi nabídkou a poptávkou. V druhé polovině letošního roku očekáváme její narovnání, čemuž by měla přispět kombinace vyšší poptávky a nižší produkce zejména z amerických nalezišť. Rostoucí ceny černého zlata by snižovaly deflační hrozby a negativní sekundární efekty do inflace.

Naplnění jednoho z těchto faktorů, respektive jejich kombinace by mohlo zvrátit negativní sentiment a přispět k opětovnému návratu býků na trhy.  

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
ecb, čína, úrokové sazby, bank of england, usa

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Americké akcie před zasedáním ECB posílily, dařilo se akciím Morgan Stanley díky dobrý výsledkům

Americké akcie podruhé za sebou posílily. Komu se dařilo a kdo naopak prodělal?

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Akcie U.S. Steel jsou pro investory, kteří mají pro strach uděláno

Podle prestižního investičního týdeníku Barron's by akcie U.S. Steel mohly do jednoho roku posílit až o 50 % a představují dobrou volbu pro odvážnější investory.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.