Tuzemská GE Money Bank požádá o přijetí k obchodování na hlavním trhu pražské burzy

11.04.2016 08:45 | fa ra | Diskuze

Aktualizováno (16:35): Tuzemská GE Money Bank oznámila záměr požádat o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy. Nabídka souvisí se záměrem amerického konglomerátu General Electric prodat banku do příštího roku a zaměřit se na průmyslovou činnost. Banka to dnes uvedla v tiskové zprávě s tím, že většinu svých akcií hodlá nabídnout institucionálním investorům. Žádné nově vydané akcie nebudou nabízeny.

Foto: Web4Trader

 

"GE Money Bank bude vstupovat na pražskou burzu, její akcie budou nabídnuty institucionálním investorům. Dokončení procesu očekáváme ve druhém kvartálu tohoto roku," řekl ČTK generální ředitel GE Money Bank Tomáš Spurný. Dokončení procesu závisí podle něj na regulatorním souhlasu ČNB a situaci na kapitálových trzích.

"Jsme již v pokročilém stadiu přípravy," uvedl Spurný. Důvodem vstupu na burzu je pozitivní vývoj české ekonomiky a její výhled, dlouhodobá stabilita a ziskovost českého bankovního sektoru a výborná kondice GE Money Bank.

GE prodá v bance majoritu, po dobu 180 dnů si ponechá významný minoritní podíl. Během dalších dvou let ji bude dále podporovat. Ve statutárních orgánech bude mít dva zástupce z pěti, upozornil Spurný. Dividendová politika banky počítá s každoročním vyplácením 70 procent čistého zisku, podotkl.

Skupina GE Money, do které patří GE Money Bank, GE Money Auto a GE Money Leasing, vytvořila v Česku v roce 2015 podle mezinárodních účetních standardů čistý zisk 4,5 miliardy Kč. Srovnatelné výsledky za rok 2014 zveřejní do konce měsíce. Podle českých účetních standardů v roce 2014 vykázala skupina čistý zisk 4,3 miliardy Kč.

"Bankovní sektor v ČR patří dlouhodobě mezi nejstabilnější a nejsilnější v rámci EU. Proto se domnívám, že má GE Money Bank všechny předpoklady vzbudit mezi investory zájem," komentoval záměr ředitel pražské burzy Petr Koblic. Emise by podle něj na českém trhu patřila mezi ty největší, a zcela jistě by se tak kvalifikovala nejen do indexu PX, ale rovněž i do mezinárodních indexů. To by pozitivně ovlivnilo jak likviditu samotné emise, tak i likviditu celého českého kapitálového trhu, dodal.

Analytik společnosti Colosseum František Bostl očekává velký zájem zahraničních institucionálních investorů. Potenciální zájemci o GE Money Bank by mohli být z řad českých bank i ze zahraničí. Negativním faktorem bude fakt, že současný vlastník firmu opouští. Jde tedy podle něj o tzv. exit, který u úpisu akcií nevěstí nic dobrého o případném ocenění, které může být vysoké. Celou transakci ještě může ohrozit přímý prodej případnému zájemci, poznamenal.

GE Money Bank je v Česku šestou největší bankou, která má milion klientů. Analytici dříve uvedli, že cena této středně velké banky by se mohla pohybovat od 25 do 90 miliard korun.

"Pro GE Money Bank jde o velmi zásadní moment, neboť vstupujeme do další fáze našeho růstu v ČR. Jsme odhodláni i nadále podporovat naše retailové a korporátní klienty v dosahování jejich cílů a dále tak napomoci rozvoji české ekonomiky a českých kapitálových trhů," uvedl k oznámenému kroku Spurný.

Společnost je bankou financovanou z vlastních zdrojů, která podléhá dohledu ČNB a která z provozního hlediska není závislá na skupině GE Capital. Po schválení nabídky ze strany České národní banky budou kompletní informace k dispozici v prospektu na webových stránkách banky.

GE Money Bank má dvě hlavní divize. Retailová divize loni vykázala zisk před zdaněním 4,128 miliardy korun a poskytovala služby 1,068 milionu klientů. Pohledávky za klienty činily 53,7 miliardy korun. Komerční divize dosáhla ke konci loňského roku zisk před zdaněním 1,32 miliardy korun a poskytovala služby 69.000 klientů.

 

Vizitka GE Money Bank v ČR

 

- GE Money Bank je dosud součástí skupiny GE Money, do níž patří též GE Money Auto a GE Money Leasing. Banka je šestou největší v ČR.

- Vznikla ze zdravé části někdejší Agrobanky, kterou prodal nucený správce Jiří Klumpar v roce 1998 skupině General Electric (GE). Krok se stal následně předmětem mnoha žalob. Agrobanka zkrachovala v roce 1996, přičemž tehdy ji ovládala skupina Motoinvest v čele s finančníkem Pavlem Tykačem.

- Od ledna 2005 se obchodní jméno banky změnilo na GE Money Bank, a. s.

- GE Money Bank patří v ČR ke středně velkým bankám. Banka měla ke konci loňského září 252 poboček a 686 bankomatů. V České republice má zhruba milion klientů.

- Počet zaměstnanců skupiny ke konci roku 2013 činil 3265.

- Významnými klienty banky jsou zemědělci, kterým byla poskytnuta až třetina všech úvěrů.

- Skupině GE Money, do které patří GE Money Bank, GE Money Auto a GE Money Leasing, stoupl v prvních třech čtvrtletích roku 2015 konsolidovaný čistý zisk o deset procent na 3,5 miliardy korun. Vklady banky stouply o 9,7 procenta na 105,6 miliardy korun, úvěry skupiny činily 115,5 miliardy Kč. Celkový počet nových půjček vzrostl meziročně o 21,5 procenta.

- Šéfem GE Money Bank je od loňského září Tomáš Spurný, který nahradil ve funkci Seana Morrisseyho.

- Skupina GE Money ČR je součástí GE Capital, globální finanční divize General Electric. GE sdružuje firmy z oblasti průmyslu a financí. Podniká v oblasti výroby letadlových motorů, elektrické energie, finančních služeb či lékařské techniky. Z hlediska tržní kapitalizace patří GE mezi tři největší společnosti na světě.

- Loni v dubnu šéf banky Morrissey potvrdil Hospodářským novinám, že GE chce českou GE Money Bank do dvou let prodat. Analytici oslovení ČTK poté uvedli, že kupující může za banku zaplatit od 25 do 90 miliard Kč. Nyní banka oznámila, že požádá o přijetí všech svých kmenových akcií k obchodování na hlavním trhu pražské burzy. Nabídka souvisí se záměrem General Electric zaměřit se na průmyslovou činnost.

Zdroj:čtk
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.