Cena uhlí roste, je jednou z nejžhavějších komodit. V ČR se však doly zavírají

12.09.2016 10:38 | V Z | Diskuze

Navzdory všem, kteří uhlí předpovídali blízkou smrt, je nyní „černé zlato“ jednou z nejžhavějších komodit na světě. Jeho zmrtvýchvstání přitom ještě nějakou dobu bude pokračovat, píše agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Nárůst dovozu uhlí do Číny, kompenzující nižší domácí produkci, vedl ke zvýšení cen evropského uhlí na 18-měsíční maximum. Australský benchmarkový ukazatel poroste poprvé od roku 2010.

Přitom ještě na začátku letošního roku se ceny potácely blízko desetiletého minima kvůli slábnoucí poptávce energetických společností, které čelí tlakům na omezování znečišťování životního prostředí, a prohlášení Mezinárodní energetické agentury, že zlatá éra uhlí v Číně skončila. Nyní obchodníci s uhlí analyzují možný dopad extrémních výkyvů počasí na těžařské společnosti a rostoucí dovoz do Číny. Tyto faktory by mohly vyhnat ceny ještě výše.

„Ceny této komodity v uplynulých čtyřech letech padaly. Nyní uhlí zažívá pozoruhodný obrat,“ říká Erik Stavseth, analytik společnosti Arctic Securities, sídlící v norském Oslu, který trh s uhlím sleduje již téměř deset let. „Trh nyní pulzuje.“

Trhu s uhlím by přitom ještě více mohl pomoci klimatický fenomén La Niña. Tento jev trvá obvykle kolem jedenácti měsíců; je charakterizován zesílením pasátů a následným zesílením studeného Peruánského proudu, který přináší chladné vody až do rovníkových oblastí. Když se La Niña naposledy objevila v letech 2010 a 2011, silné deště zaplavily uhelné doly v Austrálii a Indonésii, které jsou dvěmi největšími vývozci uhlí na světě. Někteří meteorologové odhadují, že nynější La Niña bude mít méně výrazný a krátkodobější vliv, avšak změna předpovědi by podle analytické společnosti BMI Research ze skupiny Fitch Group mohla vyhnat ceny uhlí ještě výše.

La Niña může trvat až dva roky. La Niña, tj. španělsky holčička, dostala svůj název od rybářů v Latinské Americe, a obvykle následuje po jevu El Niño, tj. chlapečkovi.

Japonská meteorologická agentura v pátek uvedla, že La Niña již nastoupila a že se sedmdesátiprocentní pravděpodobností bude pokračovat až do zimy. Naproti tomu Centrum pro předvídání klimatu Americké meteorologické služby ve čtvrtek snížila odhad pravděpodobnosti nástup La Niñy na 35-45 % z předchozího odhadu ve výši 75 % v červnu. Austrálie odhaduje pravděpodobnost jevu La Niña na 50 %.

Není to přitom poprvé, co se Spojené státy a Japonsko neshodnou na interpretaci klimatických jevů v Tichém oceánu. V roce 2014 Japonsko tvrdilo, že došlo k nástupu jevu El Niño, zatímco Američané i Australané jej popírali.

Nejvíce rostoucí komoditou letošního roku je zinek, jehož cena stoupla o více než 41 %. Uhlí je však za ním v těsném závěsu. Kontrakty na dodávku uhlí v následujícím čtvrtletí do Amsterdamu, Rotterdamu a Antverp vzrostly o 30 % a australské benchmarkové kontrakty dokonce o 40 %.

Naproti tomu komoditní index Bloomberg Commodities Index od začátku roku narostl o 7,9 %. Index sleduje 24 nerostných materiálů, avšak uhlí do něj není zahrnuto.

 

Předchozí pohromy

V únoru 2011 dosahovala cena uhlí v Austrálii téměř dvojnásobku současné úrovně. La Niña ochromila produkci i dopravu uhlí z Austrálie do Jižní Afriky.

Extrémní scénář pro nadcházející La Niñu předpokládá, že by ceny v Evropě v nadcházejících dvou čtvrtletích mohly vzrůst o 18 až 27 %, uvádí analytička norské energetické a poradenské společnosti Nena AS Diana Bacilová.

Citigroup v červenci uvedla, že ceny uhlí v Asii mohou vzrůst až o 50 % v závislosti na intenzitě srážek způsobených La Niñou. To by spolu s klesající produkcí v Číně vedlo k dalšímu nárůstu poptávky na trhu.

Dovoz uhlí do Číny přitom v srpnu vzrostl na nejvyšší úroveň od prosince 2014. Domácí produkce klesá, protože se čínské společnosti potýkají s nadbytečnou výrobní kapacitou, uzavírají ztrátové doly a snaží se snížit znečištění ovzduší. Ve čtvrtek se významní čínští producenti uhlí dohodli na koordinaci výroby ve snaze stabilizovat ceny. Uhelné společnosti se zavázaly zvýšit produkci, když na trhu poroste poptávka, a snížit ji, pokud bude nadbytek nabídky, uvádí servery Shanghai Securities News a Caijing.

Největší uhelná společnost na světě, indická Coal India, minulý týden oznámila propad produkce na nejnižší úroveň za poslední tři roky kvůli silným dešťům a stávkám a protestům zaměstnanců. Horníci požadují více práce a vyšší mzdy.

„Uhlí výrazně pomohl nárůst vývozu do Číny a stávka v Indii,“ uvedla analytička frankfurtské Commerzbank  Barbara Lambrechtová. „Nárůst ceny je překvapivě výrazný.“

Někteří vědci si přitom myslí, že nynější La Niña nebude mít příliš výrazný vliv.

“Protože jev La Niña nyní pravděpodobně dosáhne hraniční či slabé intenzity, jeho vliv na globální klima pravděpodobně rovněž bude mírný,“ uvádí Anthony Barnston, vrchní prognostik Mezinárodního výzkumného institutu pro klima a společnost Kolumbijské univerzity.

To, že meteorologové se v současnosti domnívají, že vliv La Niñy bude slábnout, však neznamená, že svou předpověď za měsíc nezmění,“ dodává Bacilová. „Je to riziko.“

Cena uhlí však má růstový potenciál i bez La Niñy.

Podle ředitele společnosti Glencore Ivana Glasenberga trh s uhlím roste a trh těží i z nízké nové nabídky. Zásadním faktorem podle něj bude čínský dovoz.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

SoftBank plánuje v Japonsku solární elektrárnu v hodnotě 20 miliard JPY

SoftBank (SFTBY +0,7 %) plánuje podle deníku Nikkei stavbu solární farmy v severním Japonsku vybavenou bateriovým systémem pro skladování energie.

BHP Billiton snížil odhad pro těžbu koksovatelného uhlí a mědi

Dlouhá stávka v dolech v Chile a škoda způsobena cyklonem na železnici ve východní Austrálii způsobily v uplynulém čtvrtletí propad tržeb největší světové těžební společnosti BHP Billiton Ltd. a vedly ji ke snížení odhadů celoroční těžby koksovatelného uhlí a mědi.

Celosvětová produkce oceli vzrostla v prvním kvartálu o takřka 6 %

Celosvětová výroba oceli v prvním čtvrtletí vzrostla v meziroční srovnání o 5,7 procenta na 410,5 milionu tun. Oznámilo to dnes Světové sdružení pro ocel (Worldsteel).

Měď vysílá smíšené signály o světové ekonomice

Měď by mohla hrát roli ve ztlumení trhů pozitivně naladěných po prvním kole francouzských prezidentských voleb.

NAB: Krátkodobý růst ceny koksovatelného uhlí maskuje klesající trend pro uhlí a železnou rudu

Hlavní ekonom NAB Gerard Burg řekl, že ceny uhlí používaného pro výrobu oceli rostly kvůli přerušení produkce způsobenému tropickou bouří Debbie v australském Queenslandu. Burg očekává, že se železniční infrastruktura vrátí k normálu po 26. dubnu, což přivede spotové ceny zpět k úrovním okolo 150 dolarů za tunu.

South32 odstupuje od koupi australského uhelného dolu

Společnost South32 odstupuje od dohody o koupi australského uhelného dolu od společnosti Peabody Energy (zkratka akcie BTU).Čti více
Ilustrační foto

Chtěli byste masku Dartha Vadera ze zlata? Připravte si 34 milionů korun

U známého japonského klenotníka Ginzy Tanaky bude příští týden ke koupi maska zlosyna z filmové ságy Hvězdné války Dartha Vadera vyrobená z pravého zlata.

Cena ropy v dubnu oslabila druhý měsíc po sobě

Světové ceny ropy v závěru týdne oživily ze čtvrtečních měsíčních minim, za duben ale klesly druhý měsíc po sobě.

Nejzajímavější akcie na dnešní den: Qalcomm, GM, Alphabet a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA: QCOM, XOM, GOOGL, SBUX, AMZN a další.

Analytici z Goldman Sachs očekávají, že cena zlata v příštích měsících poroste k 1400 USD

Zlato neobnovilo svá předlistopadová maxima z důvodu špatné předpověditelnosti Trumpovy politiky během prvních sto dní od jeho usednutí do prezidentského křesla. A někteří z investorů pochybují, zdali k tomu v dohledné době vůbec dojde.

Aramco: Dohoda o omezení těžby zrychlila dosažení rovnováhy na trhu

Výkonný ředitel saudskoarabské státní ropné společnosti Aramco Amin Nasser řekl reportérům deníku Financial Times, že přechod z ropy na čistější paliva bude „dlouhý a komplexní“ proces, což znamená, že poptávka po ropě zůstane v čase zvyšujících se globálních energetických požadavků silná.

Oblast solární a větrné energie zaměstnává v USA více lidí než uhelný průmysl

Sektor obnovitelných energií přichází s radou pro prezidenta Trumpa: Nesnažit se o obnovení uhelných dolů za každou cenu a místo toho se zaměřit na takzvané obnovitelné zdroje energie.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.