Cena uhlí roste, je jednou z nejžhavějších komodit. V ČR se však doly zavírají

12.09.2016 10:38 | V Z | Diskuze

Navzdory všem, kteří uhlí předpovídali blízkou smrt, je nyní „černé zlato“ jednou z nejžhavějších komodit na světě. Jeho zmrtvýchvstání přitom ještě nějakou dobu bude pokračovat, píše agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Nárůst dovozu uhlí do Číny, kompenzující nižší domácí produkci, vedl ke zvýšení cen evropského uhlí na 18-měsíční maximum. Australský benchmarkový ukazatel poroste poprvé od roku 2010.

Přitom ještě na začátku letošního roku se ceny potácely blízko desetiletého minima kvůli slábnoucí poptávce energetických společností, které čelí tlakům na omezování znečišťování životního prostředí, a prohlášení Mezinárodní energetické agentury, že zlatá éra uhlí v Číně skončila. Nyní obchodníci s uhlí analyzují možný dopad extrémních výkyvů počasí na těžařské společnosti a rostoucí dovoz do Číny. Tyto faktory by mohly vyhnat ceny ještě výše.

„Ceny této komodity v uplynulých čtyřech letech padaly. Nyní uhlí zažívá pozoruhodný obrat,“ říká Erik Stavseth, analytik společnosti Arctic Securities, sídlící v norském Oslu, který trh s uhlím sleduje již téměř deset let. „Trh nyní pulzuje.“

Trhu s uhlím by přitom ještě více mohl pomoci klimatický fenomén La Niña. Tento jev trvá obvykle kolem jedenácti měsíců; je charakterizován zesílením pasátů a následným zesílením studeného Peruánského proudu, který přináší chladné vody až do rovníkových oblastí. Když se La Niña naposledy objevila v letech 2010 a 2011, silné deště zaplavily uhelné doly v Austrálii a Indonésii, které jsou dvěmi největšími vývozci uhlí na světě. Někteří meteorologové odhadují, že nynější La Niña bude mít méně výrazný a krátkodobější vliv, avšak změna předpovědi by podle analytické společnosti BMI Research ze skupiny Fitch Group mohla vyhnat ceny uhlí ještě výše.

La Niña může trvat až dva roky. La Niña, tj. španělsky holčička, dostala svůj název od rybářů v Latinské Americe, a obvykle následuje po jevu El Niño, tj. chlapečkovi.

Japonská meteorologická agentura v pátek uvedla, že La Niña již nastoupila a že se sedmdesátiprocentní pravděpodobností bude pokračovat až do zimy. Naproti tomu Centrum pro předvídání klimatu Americké meteorologické služby ve čtvrtek snížila odhad pravděpodobnosti nástup La Niñy na 35-45 % z předchozího odhadu ve výši 75 % v červnu. Austrálie odhaduje pravděpodobnost jevu La Niña na 50 %.

Není to přitom poprvé, co se Spojené státy a Japonsko neshodnou na interpretaci klimatických jevů v Tichém oceánu. V roce 2014 Japonsko tvrdilo, že došlo k nástupu jevu El Niño, zatímco Američané i Australané jej popírali.

Nejvíce rostoucí komoditou letošního roku je zinek, jehož cena stoupla o více než 41 %. Uhlí je však za ním v těsném závěsu. Kontrakty na dodávku uhlí v následujícím čtvrtletí do Amsterdamu, Rotterdamu a Antverp vzrostly o 30 % a australské benchmarkové kontrakty dokonce o 40 %.

Naproti tomu komoditní index Bloomberg Commodities Index od začátku roku narostl o 7,9 %. Index sleduje 24 nerostných materiálů, avšak uhlí do něj není zahrnuto.

 

Předchozí pohromy

V únoru 2011 dosahovala cena uhlí v Austrálii téměř dvojnásobku současné úrovně. La Niña ochromila produkci i dopravu uhlí z Austrálie do Jižní Afriky.

Extrémní scénář pro nadcházející La Niñu předpokládá, že by ceny v Evropě v nadcházejících dvou čtvrtletích mohly vzrůst o 18 až 27 %, uvádí analytička norské energetické a poradenské společnosti Nena AS Diana Bacilová.

Citigroup v červenci uvedla, že ceny uhlí v Asii mohou vzrůst až o 50 % v závislosti na intenzitě srážek způsobených La Niñou. To by spolu s klesající produkcí v Číně vedlo k dalšímu nárůstu poptávky na trhu.

Dovoz uhlí do Číny přitom v srpnu vzrostl na nejvyšší úroveň od prosince 2014. Domácí produkce klesá, protože se čínské společnosti potýkají s nadbytečnou výrobní kapacitou, uzavírají ztrátové doly a snaží se snížit znečištění ovzduší. Ve čtvrtek se významní čínští producenti uhlí dohodli na koordinaci výroby ve snaze stabilizovat ceny. Uhelné společnosti se zavázaly zvýšit produkci, když na trhu poroste poptávka, a snížit ji, pokud bude nadbytek nabídky, uvádí servery Shanghai Securities News a Caijing.

Největší uhelná společnost na světě, indická Coal India, minulý týden oznámila propad produkce na nejnižší úroveň za poslední tři roky kvůli silným dešťům a stávkám a protestům zaměstnanců. Horníci požadují více práce a vyšší mzdy.

„Uhlí výrazně pomohl nárůst vývozu do Číny a stávka v Indii,“ uvedla analytička frankfurtské Commerzbank  Barbara Lambrechtová. „Nárůst ceny je překvapivě výrazný.“

Někteří vědci si přitom myslí, že nynější La Niña nebude mít příliš výrazný vliv.

“Protože jev La Niña nyní pravděpodobně dosáhne hraniční či slabé intenzity, jeho vliv na globální klima pravděpodobně rovněž bude mírný,“ uvádí Anthony Barnston, vrchní prognostik Mezinárodního výzkumného institutu pro klima a společnost Kolumbijské univerzity.

To, že meteorologové se v současnosti domnívají, že vliv La Niñy bude slábnout, však neznamená, že svou předpověď za měsíc nezmění,“ dodává Bacilová. „Je to riziko.“

Cena uhlí však má růstový potenciál i bez La Niñy.

Podle ředitele společnosti Glencore Ivana Glasenberga trh s uhlím roste a trh těží i z nízké nové nabídky. Zásadním faktorem podle něj bude čínský dovoz.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační obrázek

Čínské rafinerie zvyšují dovoz těžké ropy z USA

Po plánovaném snížení produkce ropy ze strany Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se nezávislé čínské rafinérky spoléhají na dovoz těžké ropy z USA a Kanady.

Cena ropy na světových trzích dnes oslabuje v reakci na rostoucí zásoby

Ceny ropy v závěru týdne klesají, severomořský Brent ale zůstává nad hranicí 55 dolarů za barel.

Ilustrační obrázek

Vzhledem ke zpomalení čínského realitního trhu lze brzké zotavení trhu s ocelí očekávat jen těžko

Podle manažera Academia Capital LLC a bývalého analytika Citigroup Ivana Szpakowského bude letos světový trh s ocelí ovlivněn především situací na čínském realitním trhu.

Místo uranu lithium, navrhuje ministerstvo průmyslu a obchodu v rámci své surovinové politiky státu

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) nebude navrhovat těžbu nového ložiska uranu v Česku. Na veřejném projednání surovinové politiky ČR to dnes uvedl náměstek ministra průmyslu Jiří Koliba.

Ilustrační foto

Čína je největším producentem solární elektřiny na světě

Instalovaná kapacita fotovoltaických elektráren v Číně se loni více než zdvojnásobila. Čína je tak podle kapacity největším producentem elektřiny ze slunce na světě, uvedl čínský Národní energetický úřad.

Poptávka po zlatě v loňském roce vzrostla na čtyřletá maxima

Poptávka po zlatě v loňském roce vzrostla o dvě procenta na 4309 tun, což byl nejvyšší údaj od roku 2013.Čti více

Počet ropných vrtů v USA v tomto týdnu dále rostl

Z údajů společnosti Baker Hughes vyplývá, že celkový počet aktivních vrtů na ropu a zemní plyn vzrostl v posledním týdnu o 3 na 754, což představuje šestý týden růstu v řadě.

Cena ropy dnes mírně oslabuje v reakci na růst zásob v USA

Ceny ropy na světových trzích v závěru týdne mírně klesají a zůstávají v úzkém rozpětí. Trh oslabil pokračující nárůst ropných zásob na americkém trhu, přestože řada světových producentů omezuje těžbu.

Podle Barclays zažije ropa ve druhém pololetí návrat silné nabídky

Britská banka Barclays snížila svou předpověď ceny ropy brent na rok 2018 o deset dolarů za barel na 67 dolarů.

Ilustrační obrázek

Investoři se hrnou do všeho co se třpytí. A co zlato?

Problémem zlata je, že samo od sebe výnosy investorům neposílá, což může být pro řadu investorů určitá překážka. Tento problém může být naštěstí vyřešen tak, že se investuje do malých společností těžících zlato, respektive do spekulativního ETF, který je sleduje a kolem něhož se chytří investoři shlukují.

Uzavření amerických trhů: Index Dow +0,17 % na 20810,32 bodech

S&P +0,04 % na 2363,81 bodech. Nasdaq -0,43 % na 5835,51 bodech.

Goldman Sachs: Světové zásoby ropy budou nadále klesat

Analytici z Goldman Sachs uvedli, že zatímco se očekává nárůst zásob crude v USA, globální ropný trh naznačuje, že dojde poklesu světových zásob ropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.