Cena uhlí roste, je jednou z nejžhavějších komodit. V ČR se však doly zavírají

12.09.2016 10:38 | V Z | Diskuze

Navzdory všem, kteří uhlí předpovídali blízkou smrt, je nyní „černé zlato“ jednou z nejžhavějších komodit na světě. Jeho zmrtvýchvstání přitom ještě nějakou dobu bude pokračovat, píše agentura Bloomberg.

Foto: Public Domain

 

Nárůst dovozu uhlí do Číny, kompenzující nižší domácí produkci, vedl ke zvýšení cen evropského uhlí na 18-měsíční maximum. Australský benchmarkový ukazatel poroste poprvé od roku 2010.

Přitom ještě na začátku letošního roku se ceny potácely blízko desetiletého minima kvůli slábnoucí poptávce energetických společností, které čelí tlakům na omezování znečišťování životního prostředí, a prohlášení Mezinárodní energetické agentury, že zlatá éra uhlí v Číně skončila. Nyní obchodníci s uhlí analyzují možný dopad extrémních výkyvů počasí na těžařské společnosti a rostoucí dovoz do Číny. Tyto faktory by mohly vyhnat ceny ještě výše.

„Ceny této komodity v uplynulých čtyřech letech padaly. Nyní uhlí zažívá pozoruhodný obrat,“ říká Erik Stavseth, analytik společnosti Arctic Securities, sídlící v norském Oslu, který trh s uhlím sleduje již téměř deset let. „Trh nyní pulzuje.“

Trhu s uhlím by přitom ještě více mohl pomoci klimatický fenomén La Niña. Tento jev trvá obvykle kolem jedenácti měsíců; je charakterizován zesílením pasátů a následným zesílením studeného Peruánského proudu, který přináší chladné vody až do rovníkových oblastí. Když se La Niña naposledy objevila v letech 2010 a 2011, silné deště zaplavily uhelné doly v Austrálii a Indonésii, které jsou dvěmi největšími vývozci uhlí na světě. Někteří meteorologové odhadují, že nynější La Niña bude mít méně výrazný a krátkodobější vliv, avšak změna předpovědi by podle analytické společnosti BMI Research ze skupiny Fitch Group mohla vyhnat ceny uhlí ještě výše.

La Niña může trvat až dva roky. La Niña, tj. španělsky holčička, dostala svůj název od rybářů v Latinské Americe, a obvykle následuje po jevu El Niño, tj. chlapečkovi.

Japonská meteorologická agentura v pátek uvedla, že La Niña již nastoupila a že se sedmdesátiprocentní pravděpodobností bude pokračovat až do zimy. Naproti tomu Centrum pro předvídání klimatu Americké meteorologické služby ve čtvrtek snížila odhad pravděpodobnosti nástup La Niñy na 35-45 % z předchozího odhadu ve výši 75 % v červnu. Austrálie odhaduje pravděpodobnost jevu La Niña na 50 %.

Není to přitom poprvé, co se Spojené státy a Japonsko neshodnou na interpretaci klimatických jevů v Tichém oceánu. V roce 2014 Japonsko tvrdilo, že došlo k nástupu jevu El Niño, zatímco Američané i Australané jej popírali.

Nejvíce rostoucí komoditou letošního roku je zinek, jehož cena stoupla o více než 41 %. Uhlí je však za ním v těsném závěsu. Kontrakty na dodávku uhlí v následujícím čtvrtletí do Amsterdamu, Rotterdamu a Antverp vzrostly o 30 % a australské benchmarkové kontrakty dokonce o 40 %.

Naproti tomu komoditní index Bloomberg Commodities Index od začátku roku narostl o 7,9 %. Index sleduje 24 nerostných materiálů, avšak uhlí do něj není zahrnuto.

 

Předchozí pohromy

V únoru 2011 dosahovala cena uhlí v Austrálii téměř dvojnásobku současné úrovně. La Niña ochromila produkci i dopravu uhlí z Austrálie do Jižní Afriky.

Extrémní scénář pro nadcházející La Niñu předpokládá, že by ceny v Evropě v nadcházejících dvou čtvrtletích mohly vzrůst o 18 až 27 %, uvádí analytička norské energetické a poradenské společnosti Nena AS Diana Bacilová.

Citigroup v červenci uvedla, že ceny uhlí v Asii mohou vzrůst až o 50 % v závislosti na intenzitě srážek způsobených La Niñou. To by spolu s klesající produkcí v Číně vedlo k dalšímu nárůstu poptávky na trhu.

Dovoz uhlí do Číny přitom v srpnu vzrostl na nejvyšší úroveň od prosince 2014. Domácí produkce klesá, protože se čínské společnosti potýkají s nadbytečnou výrobní kapacitou, uzavírají ztrátové doly a snaží se snížit znečištění ovzduší. Ve čtvrtek se významní čínští producenti uhlí dohodli na koordinaci výroby ve snaze stabilizovat ceny. Uhelné společnosti se zavázaly zvýšit produkci, když na trhu poroste poptávka, a snížit ji, pokud bude nadbytek nabídky, uvádí servery Shanghai Securities News a Caijing.

Největší uhelná společnost na světě, indická Coal India, minulý týden oznámila propad produkce na nejnižší úroveň za poslední tři roky kvůli silným dešťům a stávkám a protestům zaměstnanců. Horníci požadují více práce a vyšší mzdy.

„Uhlí výrazně pomohl nárůst vývozu do Číny a stávka v Indii,“ uvedla analytička frankfurtské Commerzbank  Barbara Lambrechtová. „Nárůst ceny je překvapivě výrazný.“

Někteří vědci si přitom myslí, že nynější La Niña nebude mít příliš výrazný vliv.

“Protože jev La Niña nyní pravděpodobně dosáhne hraniční či slabé intenzity, jeho vliv na globální klima pravděpodobně rovněž bude mírný,“ uvádí Anthony Barnston, vrchní prognostik Mezinárodního výzkumného institutu pro klima a společnost Kolumbijské univerzity.

To, že meteorologové se v současnosti domnívají, že vliv La Niñy bude slábnout, však neznamená, že svou předpověď za měsíc nezmění,“ dodává Bacilová. „Je to riziko.“

Cena uhlí však má růstový potenciál i bez La Niñy.

Podle ředitele společnosti Glencore Ivana Glasenberga trh s uhlím roste a trh těží i z nízké nové nabídky. Zásadním faktorem podle něj bude čínský dovoz.

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
čína, uhlí, austrálie, japonsko, životní prostředí, těžba uhlí, cena uhlí, la niña, el niño

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Čína zvýšila dovozní clo na sušené lihovarské mláto z USA. Předehra k obchodní válce mezi Čínou a USA?

Podle analytiků Deutsche bank se prudce zvýšilo riziko počátku obchodní války mezi Čínou a USA.

Cena ropy stoupá díky zprávám o rekordních dovozech do Číny

Cena ropy v pátek vzrostla díky podrobnostem o omezení těžby zeměmi OPEC, ačkoliv na trhu stále přetrvává obava o dodržení limitů nastavených touto organizací.

Ilustrační foto

Čína sníží nadměrnou produkci oceli a uhlí

Čína slíbila, že bude pokračovat ve snižování nadměrných kapacit pro těžbu uhlí a výrobu oceli, které jsou důvodem obchodních sporů s mnoha zeměmi.

Ilustrační foto

Přemnožení sloni? Zimbabwe prodává 35 slonů Číně

Zimbabwská agentura pro ochranu volně žijících zvířat oznámila, že prodala 35 slonů Číně. Prodej má snížit jejich počty v regionu.

Čínští obchodníci s komoditními futures v minulém roce mohutně spekulovali na zvýšení cen

Obchodníci s komoditami na burzách v Číně v loňském roce zobchodovali futures v rekordní výši 25,5 bilionu USD.

Ilustrační foto

Írán pustí zahraniční firmy do ropného průmyslu

Írán vydal povolení pro 29 firem z více než desítky zemí, aby se ucházely o projekty v oblasti ropy a zemního plynu, které budou uděleny podle nového, méně restriktivního modelu nazvaného Iran Petroleum Contract (IPC). Uvedl to zpravodajský portál ministerstva ropného průmyslu.Čti více

Uzavření amerických trhů: Index Dow -0,37 % na 19732,40 bodech

Index S&P -0,36 % na 2263,69 bodech. Index Nasdaq -0,28 % na 5540,08 bodech.

Cena ropy se dnes trochu vzpamatovala

Ceny ropy na světových trzích dnes mírně oživily z týdenních minim, kam sestoupily ve středu.

Cena ropy roste po zpřesnění odhadů IEA o těžbě za poslední měsíce roku 2016

Cena ropy se dnes vzpamatovala z předchozího poklesu poté, co Mezinárodní energetická agentura (IEA) uvedla, že podmínky na trhu s ropou se zpřísňovaly ještě před dohodou organizace OPEC o omezení těžby ropy.

Investiční doporučení a cílová cena pro akcie BASF podle analytiků JPMorgan

Analytici JPMorgan se ve své aktuální výzkumné zprávě blíže zaměřili na akcie BASF.

Ilustrační foto

Mezinárodní agentura pro energii očekává vyšší růst poptávky po ropě, cena ropy by měla jít nahoru

Světový trh s ropou se pomalu stává napjatější, protože poptávka roste a investoři čekají, zda se naplní slíbené snížení těžby, na kterém se dohodl ropný kartel OPEC a další producenti.

Energetická budoucnost patří vodíku je přesvědčeno vedení Royal Dutch Shell, Toyoty a dalších společností

Velké automobilové a energetické společnosti jako Shell, Total či Toyota se ve společném prohlášení ze Světového ekonomického fóra v Davosu zavázaly investovat v příštích pěti letech 10 miliard euro do rozvoje vodíkových technologií, které podle nich představují ideální možnost, jak zbavit svět závislosti na fosilních palivech.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.