Unipetrol se podle analytiků chystá ohlásit nejlepší hospodářské výsledky v historii

26.01.2016 | 16:58 | fa ra | Diskuze

Loňské výsledky petrochemického holdingu Unipetrol budou podle oslovených analytiků navzdory srpnovému požáru ethylenové jednotky v Záluží nejlepší v historii. Čistý zisk společnosti za celý loňský rok by se podle nich mohl pohybovat lehce nad sedmi miliardami korun. Naposledy byl přitom Unipetrol v černých číslech za rok 2010. Výsledky za celý rok i samotné 4. čtvrtletí oznámí firma ve čtvrtek.

Foto: Unipetrol

 

Podle analytiků stojí za pozitivními čísly především vysoké rafinérské a petrochemické marže. Vliv mělo i navýšení objemu zpracované ropy díky dokončení akvizic podílů ve společnosti Česká rafinérská. Jediným vlastníkem rafinérie se Unipetrol stal na konci loňského dubna. Analytici nevylučují, že by společnost mohla za loňský rok navrhnout výplatu dividendy. Unipetrol ji naposledy vyplatil za rok 2007.

"Z našeho pohledu má Unipetrol k výplatě prostor. Nerozdělený nekonsolidovaný zisk byl ke konci září na úrovni 8,3 miliardy korun, tj. 45,7 Kč na akcii. Ke stejnému datu měl navíc Unipetrol čistou hotovostní pozici ve výši téměř sedm miliard korun, která do konce roku podle našeho očekávání dále vzrostla," řekl dnes ČTK analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Možnou výplatu nevyloučil ani analytik České spořitelny Martin Krajhanzl. "Náš základní odhad počítá s dividendou z loňského zisku ve výši pět korun na akcii. To by bylo současně opatrné vzhledem k aktuální provozní situaci a zároveň by obnovením výplaty management Unipetrol vyslyšel volání po dividendě od některých akcionářů," řekl dnes ČTK. Podotknul, že diskuzi o dividendě ale očekává až s blížící se valnou hromadou společnosti, která obvykle probíhá na přelomu května a června. "Srpnová nehoda nicméně pravděpodobnost scénáře výplaty dividendy výrazně snížila," připustil ale.

Požár a výbuch poškodil etylénovou jednotku v chemickém areálu v Záluží loni 13. srpna. Po několikadenním požáru stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. Rekonstrukci etylénové jednotky zahájil holding loni v prosinci, opětovně ji chce Unipetrol uvést do provozu letos v říjnu.

Škody na majetku způsobené požárem společnost v říjnu vyčíslila na 597 milionů korun. Dalších 44 milionů pak činily náklady shořelých zásob a náklady na čištění. Ušlý zisk ve 3. čtvrtletí pak podle odhadu Unipetrolu činil 1,6 miliardy korun.

Pojišťovna Allianz na začátku letošního ledna představila studii, ve které tvrdí, že celkové škody, které v souvislosti s požárem v chemičce vznikly dosáhnou 12,4 miliardy korun. Unipetrol to tehdy odmítl komentovat.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Právě Orlen drží v Unipetrolu většinový, 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a další menšinoví akcionáři.

 

Odhady hospodářských výsledků Unipetrol za celý rok 2015:

 

    Čistý zisk (mld. Kč)     Tržby (mld. Kč)  
BH Securities    7,1 107,4
J & T Banka 7,2 109,9

 

 

Odhady hospodářských výsledků Unipetrol za samotné 4. čtvrtletí

    Čistý zisk (mil. Kč)     Tržby (mld. Kč)  
BH Securities 199 21,4
Česká spořitelna    256 25,1
J & T Banka 333 23,9

Zdroj: Odhady analytiků.

 

 

Zdroj:čtk

Podobná témata
dividendy, unipetrol, rafinérie, česká republika, pkn orlen, pražská burza

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Hospodářské výsledky Unipetrolu pod drobnohledem analytiků

Unipetrol dnes vykázal na první pohled poměrně solidní čísla, co se za nimi ale skrývá? Je na čase koupit akcie Unipetrolu nebo se jich raději zbavit?

Výsledky mateřské společnosti Unipetrolu, PKN Orlen překonaly očekávání

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání.

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.Čti více

Evropská data, která budou tomuto týdnu dominovat, podpoří euro proti dolaru

Tento týden opanují data z Evropy. Inflace ve Francii a Německu by měla zrychlit. HDP ve Francii a Španělsku ukáže solidní tempo růstu, tak jako předstihové indikátory, které by už pro probíhající čtvrté čtvrtletí mělo indikovat růst HDP v eurozóně o 0,3 % q/q.

Dnes by mělo být otevřeno největší ropné pole objevené za 40 let, vítejte v Kašaganu

Základní fakta o gigantickém ropném poli Kašagan v Kazachstánu, které by se mělo 23. října nejspíš oficiálně otevřít, a přehled největších ropných polích na světě:

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.