Unipetrol se podle analytiků chystá ohlásit nejlepší hospodářské výsledky v historii

26.01.2016 16:58 | fa ra | Diskuze

Loňské výsledky petrochemického holdingu Unipetrol budou podle oslovených analytiků navzdory srpnovému požáru ethylenové jednotky v Záluží nejlepší v historii. Čistý zisk společnosti za celý loňský rok by se podle nich mohl pohybovat lehce nad sedmi miliardami korun. Naposledy byl přitom Unipetrol v černých číslech za rok 2010. Výsledky za celý rok i samotné 4. čtvrtletí oznámí firma ve čtvrtek.

Foto: Unipetrol

 

Podle analytiků stojí za pozitivními čísly především vysoké rafinérské a petrochemické marže. Vliv mělo i navýšení objemu zpracované ropy díky dokončení akvizic podílů ve společnosti Česká rafinérská. Jediným vlastníkem rafinérie se Unipetrol stal na konci loňského dubna. Analytici nevylučují, že by společnost mohla za loňský rok navrhnout výplatu dividendy. Unipetrol ji naposledy vyplatil za rok 2007.

"Z našeho pohledu má Unipetrol k výplatě prostor. Nerozdělený nekonsolidovaný zisk byl ke konci září na úrovni 8,3 miliardy korun, tj. 45,7 Kč na akcii. Ke stejnému datu měl navíc Unipetrol čistou hotovostní pozici ve výši téměř sedm miliard korun, která do konce roku podle našeho očekávání dále vzrostla," řekl dnes ČTK analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

Možnou výplatu nevyloučil ani analytik České spořitelny Martin Krajhanzl. "Náš základní odhad počítá s dividendou z loňského zisku ve výši pět korun na akcii. To by bylo současně opatrné vzhledem k aktuální provozní situaci a zároveň by obnovením výplaty management Unipetrol vyslyšel volání po dividendě od některých akcionářů," řekl dnes ČTK. Podotknul, že diskuzi o dividendě ale očekává až s blížící se valnou hromadou společnosti, která obvykle probíhá na přelomu května a června. "Srpnová nehoda nicméně pravděpodobnost scénáře výplaty dividendy výrazně snížila," připustil ale.

Požár a výbuch poškodil etylénovou jednotku v chemickém areálu v Záluží loni 13. srpna. Po několikadenním požáru stála v srpnu celá petrochemická výroba, v menším rozsahu pracovala rafinérie. Rekonstrukci etylénové jednotky zahájil holding loni v prosinci, opětovně ji chce Unipetrol uvést do provozu letos v říjnu.

Škody na majetku způsobené požárem společnost v říjnu vyčíslila na 597 milionů korun. Dalších 44 milionů pak činily náklady shořelých zásob a náklady na čištění. Ušlý zisk ve 3. čtvrtletí pak podle odhadu Unipetrolu činil 1,6 miliardy korun.

Pojišťovna Allianz na začátku letošního ledna představila studii, ve které tvrdí, že celkové škody, které v souvislosti s požárem v chemičce vznikly dosáhnou 12,4 miliardy korun. Unipetrol to tehdy odmítl komentovat.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. Právě Orlen drží v Unipetrolu většinový, 63procentní podíl. Dalších 23,7 procenta akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T. Zbytek drží investiční fondy a další menšinoví akcionáři.

 

Odhady hospodářských výsledků Unipetrol za celý rok 2015:

 

    Čistý zisk (mld. Kč)     Tržby (mld. Kč)  
BH Securities    7,1 107,4
J & T Banka 7,2 109,9

 

 

Odhady hospodářských výsledků Unipetrol za samotné 4. čtvrtletí

    Čistý zisk (mil. Kč)     Tržby (mld. Kč)  
BH Securities 199 21,4
Česká spořitelna    256 25,1
J & T Banka 333 23,9

Zdroj: Odhady analytiků.

 

 

Zdroj:čtk

Podobná témata
dividendy, unipetrol, rafinérie, česká republika, pkn orlen, pražská burza

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Analytici očekávají pokles globálního trhu s naftou

Podle analytiků UBS pomalu končí éra osobních automobilů s dieselovými motory, zejména kvůli rostoucí popularitě hybridních a elektrických vozidel.

Samsung Electronics chce zvýšit dividendy

Společnost Samsung Electronics Co. oznámila, že zvýší dividendy a zváží možnou restrukturalizaci podniku.

Google v úterý postihl ve střední Evropě vážný výpadek

Internetový vyhledávač Google a další služby této společnosti postihl dnes večer výpadek, týká se pravděpodobně zejména České republiky a Slovenska.Čti více

Dnešní zasedání ECB mělo za následek oslabení eura

Evropská měna smazala počáteční zisky a k americkému dolaru klesá o více než jedno procento.

Cena ropy dnes zamířila vzhůru. Pozornost investorů se opět zaměřuje na OPEC

Ceny ropy na světových trzích dnes po dvou dnech sestupu ze 17měsíčních maxim mírně oživily.

Do skandálu s manipulací s cenou stříbra mohou být zapojeny další banky

Osm měsíců poté, co Deutsche Bank (NYSE:DB) urovnala žalobu obviňující jí z manipulací s cenou drahých kovů, oznámili žalobci, že banka v rámci dohody o narovnání poskytla další dokumenty.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.