Únorový zahraniční obchod přilepil korunu ke kurzovému závazku

07.04.2016 08:21 | fa ra | Diskuze

Včerejší obchodní den byl z pohledu české měny úspěšný, když si držela své silné pozice v samotné blízkosti kurzového závazku. Kurz eura se včera na mezibankovním trhu pohyboval v úzkém pásmu kolem 27,03 CZK/EUR. Tuzemské měně se tak na rozdíl od polského zlotého dařilo.

Foto: Web4Trader

Zlotý doplatil na výsledek jednání polské centrální banky. Ta sice v souladu s očekáváním ponechala nastavení měnové politiky nezměněné, nicméně dluhopisový trh reagoval poklesem výnosů státních bondů, což se projevilo na znehodnocení polské měny. Ve finále lehce ztratil i maďarský forint. Tomu neprospělo zklamání, které přinesla únorová statistika průmyslové výroby.

K udržení silných pozic pomohla české měně statistika zahraničního obchodu. Únorový přebytek výrazně překonal tržní očekávání. K lepšímu byl navíc revidován i výsledek za leden. A povzbudivé jsou i dynamiky zahraničně obchodní výměny v prvních dvou měsících letošního roku. Z hlediska struktury je zřejmá rychle rostoucí poptávka po autech v Německu i v dalších zemích eurozóny. Na dovozní straně jsou stále patrné dopady nízkých cen komodit.

Na včerejší čísla zahraničního obchodu dnes naváží další únorové statistiky, tentokráte se dočkáme dat z jednotlivých sektorů českého hospodářství. Průmyslová výroba podle nás zaostane za průměrným tržním očekáváním ve výši 5,2 % y/y, náš odhad činí 3,9 %. Únorový PMI totiž klesl, navíc svou dynamiku ztrácela průmyslová výroba i v předchozích měsících, kdy se PMI ještě držel na vyšších úrovních. Za slabším obdobím stojí útlum investiční aktivity v souvislosti s ukončením možnosti dočerpat prostředky z EU fondů z předchozího programového období. To se samozřejmě projevuje i ve stavební výrobě, kde očekáváme stejně jako v lednu meziroční propad přes deset procent.

Mnohem radostnější by měl být pohled na únorovou statistiku maloobchodních tržeb. Očekáváme silný meziroční růst o 7,4 %. Pokud připočteme i tržby za automobilový sektor, měl by meziroční vzestup dokonce přesáhnout osm procent. Maloobchod jednoznačně těží z vysoké spotřebitelské důvěry. Náladu domácnostem zvyšuje jak rekordní zaměstnanost, tak zrychlující tempo růstu mezd.

Zdroj:Komerční banka

Podobná témata
polsko, eur/czk, maďarsko, eur/pln, eur/huf

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články
Ilustrační foto

Den na finančních trzích podle KB

Ve světě nás dnes čeká série spíše druhořadých dat. Ve Spojených státech to bude důvěra v domácí ekonomiku a říjnové velkoobchodní zásoby. V eurozóně pak francouzská průmyslová produkce, která by mohla příjemně překvapit. V České republice bude zveřejněn vývoj listopadové inflace. Ta by měla díky růstu cen potravin vyskočit na 1,4 % y/y.

ČNB pokračovala v intervencích proti koruně, devizové rezervy rostly o 1,8 miliardy euro

Devizové rezervy České národní banky ke konci listopadu vzrostly proti říjnu o 1,8 miliardy eur na 80,3 miliardy eur. Zvýšily se také v korunovém vyjádření, v dolarovém klesly. Vyplývá to z informací, které dnes zveřejnila ČNB. Zároveň ČNB v říjnu provedla druhé nejvyšší intervence  od jejich zahájení.

Ilustrační foto

Trhy vyčkávají na zasedání ECB

Dnes bude zveřejněn pouze počet volných pracovních míst v americké ekonomice (JOLTS Job Openings). V eurozóně je kalendář ekonomických událostí prázdný.Čti více

Vlastník Karlovarské Becherovky se svou nejnovější akvizicí vrací na americký trh

Druhý největší výrobce alkoholických nápojů na světě Pernod Ricard převezme většinu ve firmě Smooth Ambler Spirit. Francouzská likérka se tak vrací na americký trh s whisky, který opustila v roce 2009.

Cowen předpovídá pokles cen mletého hovězího masa

Investiční firma Cowen přinesla dobrou zprávu pro segment rychlého občerstvení.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.