Uplynulý týden byl na kapitálových trzích ve znamení ECB

12.03.2016 | 07:30 | fa ra | Diskuze

Dle očekávání se v uplynulém týdnu vše upínalo k rozhodování ECB. Evropská centrální banka dále snížila úrokové sazby a současně navýšila svůj program vykupování aktiv o 20 mld. EUR měsíčně (na 80 mld. EUR/měs.). Tyto kroky naplnily očekávání trhu. Prvotní reakce byla posílení rizikových aktiv a oslabení eura.

Foto: Web4Trader

Posléze na tiskové konferenci Draghi uvedl, že za současné situace není potřeba dalšího snižování sazeb, což si trh vyhodnotil jako konec snižování sazeb a euro prudce otočilo a začalo posilovat a riziková aktiva klesat. Velmi volatilní čtvrtek se v pátek uklidnil po bližším a pečlivějším rozboru Draghiho slov. I přes zvýšenou volatilitu měl krok ECB na akciové trhy kladné vyznění. K tomu se přidal i domácí trh a index PX posílil o 2,0 % t/t na 908 bodů.

Z domácích zpráv jsme sledovali především pokračování výsledkové sezóny. Ve čtvrtek zveřejnila svá čísla Fortuna. Samotná čísla za 4Q15 byla lepší než očekávání a překonala i odhad vlastního managementu. Nicméně nejvíce se čekalo na informace k dividendové politice. Fortuna oznámila, že vyplácet dividendu pro příští dva roky nebude a o dividendové politice se rozhodne až v roce 2017. Tato informace investory nepotěšila. Titul zakončil týden na 86,6 Kč (-13 % t/t).

Rovněž ve čtvrtek zveřejnil svá čísla Stock Spirits. Ten za minulý rok ohlásil pokles tržeb o 10 % r/r na 262,6 mil. EUR. Provozní zisk propadl o 22 % na 41,7 mil. EUR a čistý zisk o 46 % na 19,4 mil. EUR. Na úrovni očištěné EBITDA byl výsledek na horním okraji rozpětí výhledu managementu 50 – 54 mil. EUR, což již společnost indikovala na konci ledna. Management dále navrhuje vyplatit finální dividendu 0,0455 EUR na akcii, dividenda za celý rok tak dosáhla 0,058 EUR (3% hrubý dividendový výnos). Jako výsledek strategické revize polského trhu Stock oznámil jen velmi obecné závěry bez konkrétních kroků. Titul zakončil páteční seanci na 51,2 Kč (-8,7 % t/t).

NWR oznámilo, že akcionář CERCL Mining Holdings B.V. a spřízněné subjekty dokončili převod svých akcií do rukou NWR za nulovou cenu. Akcie převodem na společnost ztrácejí hlasovací práva. Akcie zakončila páteční obchodování na 0,1 Kč (-33,3 % t/t).

Vedle technicky ovlivněného NWR byla nejvíce klesající akcií uplynulého týdne Fortuna (-13 %; 86,6 Kč). Společnost sice zveřejnila lepší než očekávané výsledky za 4Q15, ale současně zveřejnila horší než očekávaný výhled. Hlavní negativní informací pro investory bylo nevyplacení dividend pro následující dva roky. Současně se o dividendové politice bude dále rozhodovat až v roce 2017. Přitom obnovení dividendové politiky bylo stěžejní informací pro investory do akcií společnosti.

Naopak nejvíce rostoucí akcií uplynulého týdne byla Erste Group (+6,2 %; 688 Kč). Titul se obešel bez specifické informace, ale celému evropskému finančnímu sektoru pomohlo k růstu rozhodnutí ECB o dalším monetárním stimulu.

Zdroj:J&T

Podobná témata
ecb, hospodářské výsledky, kvantitativní uvolňování, nwr, úrokové sazby, eur/usd, erste bank, forex, akcie, cercl, stock spirits group plc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Výsledky mateřské společnosti Unipetrolu, PKN Orlen překonaly očekávání

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání.

Americké akcie před zasedáním ECB posílily, dařilo se akciím Morgan Stanley díky dobrý výsledkům

Americké akcie podruhé za sebou posílily. Komu se dařilo a kdo naopak prodělal?

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.