Uplynulý týden na kapitálových trzích: Brexit, Erste, Unipetrol, index PX na sedmiletých minimech

11.06.2016 | 09:05 | fa ra | Diskuze

Dle očekávání byl minulý týden skromný na významnější tržní impulzy z řad měnověpolitických rozhodnutí či makroekonomických dat. Trh se však začal výrazněji věnovat případnému riziku spojenému s referendem o vystoupení Anglie z EU, které proběhne 23.6.

Foto: Web4Trader

Reakce trhu především v závěru týdne odpovídala uchýlení se investorů do tzv. bezrizikových aktiv. Investoři se přesouvali do dluhopisů, amerického dolaru a zlata. Naopak ostatní riziková aktiva byla pod prodejním tlakem. Samozřejmě akcie nebyly výjimkou. Většina světových akciových indexů se ponořila do záporných hodnot. Největší poklesy zaznamenal evropský finanční sektor. Domácí index PX nebyl výjimkou a za týden odepsal 4,5 % t/t na 840 bodů.

Z domácích informací nás zaujalo: Uniqua Foundation, čtvrtý největší akcionář v Erste Group, prodal v týdnu svůj podíl ve výši 4,1 % (17,4 mil. akcií). Šlo o zrychlený úpis, který zprostředkovaly Deutsche Bank a Raiffeisen Bank. Upisovací cena byla 22,5 EUR (607,7 Kč) a zájemci se rekrutovali z řad institucionálních investorů. Titul ukončil páteční seanci na úrovni 577,4 Kč (-7,0 % t/t).

Unipetrol oznámil, že od zajistitelů obdržel dopis potvrzující, že má nárok na odškodnění v souvislosti výbuchem etylenové jednotky, který se udál loni v srpnu. Unipetrol si je nyní prakticky jistý, že pojistné plnění nebude nižší než 164 mil. USD (cca 3,9 mld. Kč nebo 21,5 Kč na akcii). Plnění bude zohledněno ve výsledcích za 2Q16 (21. 7.). Současně generální ředitel Unipetrolu Marek Switajewski uvedl, že rafinérské marže klesají, zatímco petrochemické rostou. Řekl také, že nová polyethylenová jednotka PE3 by měla být uvedena do provozu v polovině r. 2018 a měla by podstatně vylepšit hospodaření. A loni vyhořelá etylénová jednotka by měla být restartována na konci června. Akcie zakončila páteční obchodování na 179,9 Kč (+3,0 % t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla Erste Group (-7,0 % na 577,4 Kč). Čtvrtý největší akcionář pojišťovna Uniqa prodala svůj 4,1% podíl v Erste Group institucionálním investorům za 607,7 Kč/akcie. K datu transakce se jednalo o 5 % slevu vůči tržní ceně. Mimo jiné se domníváme, že evropský finanční sektor je negativně ovlivněn potenciálním rizikem plynoucím z anglického referenda o setrvání země v EU (23.6.). Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byl Unipetrol (+3,0 % na 179,9 Kč). Unipetrol se k pátku obchodoval naposledy s nárokem na hrubou dividendu. O té se bude rozhodovat na valné hromadě 21.6. Existují dva návrhy. Management navrhuje 5,52 Kč a minoritní akcionář Paulinino Ltd. navrhuje 15 Kč/akcii. Unipetrol navíc uvedl, že zajistitelé uznávají nárok společnosti na pojistné plnění spjaté s loňskou havárií v Chemparku.

Zdroj:J&T

Podobná témata
unipetrol, index px, pražská burza, erste bank, brexit

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Hospodářské výsledky Unipetrolu pod drobnohledem analytiků

Unipetrol dnes vykázal na první pohled poměrně solidní čísla, co se za nimi ale skrývá? Je na čase koupit akcie Unipetrolu nebo se jich raději zbavit?

Výsledky mateřské společnosti Unipetrolu, PKN Orlen překonaly očekávání

Zisk největší polské ropné společnosti PKN Orlen vzrostl ve třetím čtvrtletí o 92 procent a překonal očekávání.

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.