Uran je pro investory radioaktivní komodita, rozkládá jejich portfolia

11.01.2017 14:33 | V Z | Diskuze

Žádné významné komoditě se v roce 2016 nedařilo hůře než uranu. Prvku používanému jako palivo v atomových elektrárnách se daří špatně už celé desetiletí, píše agentura Bloomberg.

Foto: Nicolas Raymond

Cena uranu se vloni propadla o 41 % a v listopadu se dostala až na 12-leté minimum ve výši 18 dolarů za libru, uvádí analytická společnost Ux Consulting, která shromažďuje data z trhu. V uplynulých letec došlo ke zpomalení boomu jaderné energie, protože mnohé energetické společnosti začaly více využívat levnější zemní plyn. Po jaderné havárii ve Fukušimě v roce 2011 navíc obavy o bezpečnost vedly největší spotřebitele uranu, k nimž patří Japonsko a Německo, k uzavření či odstavení reaktorů.

„Uran je nejlepším aktivem na světě na nejhorším trhu na světě,“ říká Leigh Curyer, ředivel vancouverské společnosti NexGen Energy, předního producenta uranu. „Za současných spotových cen podle mého názoru není zisková žádná firma. Krátkodobé spotové ceny nyní neodrážejí výrobní cenu uranu.“

Výhled do budoucna však není zcela temný. Současné ztráty nutí mnohé uranové doly snižovat produkci nebo zcela zavřít. Tento vývoj dříve či později vyústí v nedostatečnou nabídku. Poptávku po uranu by mohla oživit i výstavba jaderných elektráren v Číně či Indii. Spuštění těchto projektů však ještě nějakou dobu potrvá, uvedla ve své zprávě v prosinci investiční banka Morgan Stanley, podle které na trhu není žádný faktor, který by popoháněl růst cenv krátko- či střednědobém horizontu.

Cena uranu přitom vloni nadále padala, i když ostatní nerostné suroviny zažily postupné oživení. Komoditní index Bloomberg Commodity Index, sestávající z více než 22 položek, vloni poprvé od roku 2010 vzrostl (o 11 %). Futures na zemní plyn loni po dosažení 17-letého minima v březnu ke konci roku vzrostly o 59 %. Ceny zinku, ropy či cukru stouply o více než 20 %.

Zemětřesení a tsunami, které zničily jadernou elektrárnu ve Fukušimě, provozovanou společností Tokyo Electric Power, srazily na kolena i uran. Japonsko, které bylo asijskou jadernou velmocí, uzavřelo všechny jaderné elektrárny, aby provedlo jejich důkladné kontroly. Odpor obyvatel výrazně zpomaluje jejich znovuspuštění. Katastrofa rovněž spustila vlnu odklonu od jádra v jiných zemích. Německo vypnulo všechny své jaderné reaktory a přechází na jiná paliva, včetně levnějších obnovitelných zdrojů, jejichž podíl na evropském trhu s elektřinou roste.

Volný pád Japonska

Japonsko disponuje zásobami jaderného paliva, které by vystačily jeho jaderným reaktorům nejméně na šest let, uvedla v listopadu agentura Ux Consulting. Tento nadbytek srazil cenu uranu ještě níže. V Japonsku jsou přitom v současnosti v provozu pouze 2 z celkově 42 provozuschopných reaktorů. Předpovědi ohledně možného obnovení provozu dalších reaktorů se liší. Agentura BMI Research odhaduje, že kvůli odporu veřejnosti k jaderné energii bude v Japonsku v roce 2026 v provozu jen 10 reaktorů.

Ačkoliv se cena uranu pohybuje blízko několikaletého minima, ke 31. prosinci stoupla na 20,25 dolaru za libru, protože energetické společnosti začaly skupovat levné zásoby, uvádí denverská technologická a poradenská společnost TradeTech.

Dění na trhu ovlivnily i komentáře Donalda Trumpa. Nově zvolený americký prezident na Twitteru napsal, že USA „musejí výrazně posílit a rozšířit svou jadernou kapacitu“. V reakci na toto prohlášení ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že jeho země by na jakékoli americké kroky rovněž zareagovala zvýšením aktivity. Cena uranu po těchto slovních přestřelkách vzrostla, ačkoliv podle odborníků obě země disponují dostatečnými zásobami obohaceného uranu pro výstavbu dalších nukleárních balistických střel.

Růst prodejů však prospěl některým výrobcům uranu, např. kanadské společnosti Cameco. Akcie firmy sídlící v Saskatoonu v provincii Saskatchewan od konce října stouply o 40 %. Hodnota společnosti je přesto dosahuje asi polovinu hodnoty před třemi lety.

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
německo, uran, japonsko, jaderné elektrárny, jaderná energie, energetika, cena uranu

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Společnosti Westinghouse a AZZ uzavírají novou dohodu o spolupráci v oblasti jaderné energetiky

Společnosti AZZ Inc. (AZZ) a Westinghouse Electric se rozhodly společně prodávat své bezpečnostní vybavení určené pro jadernou energetiku.

Rosněfť začíná dodávat ropu také do Maďarska a na Slovensko

Rosněfť proniká za pomoci svého nového akcionáře, švýcarské společnosti Glencore na nové trhy. Svou ropu bude dodávat ropovodem Družba již tento měsíc na Slovensko a do Maďarska.

Společnost Freeport McMoran se dohodla s americkou vládou na likvidaci uranových dolů

Společnost Freeport McMoRan se dohodla s americkou vládou a představiteli rezervace Navajo Nation na likvidaci 94 opuštěných uranových dolů na území rezervace.

Ilustrační foto

ČEPS investuje dvě miliardy do nových transformátorů, ochrání ČR před nevyrovnanými dodávkami elektřiny z Německa

Státní provozovatel energetické přenosové soustavy ČEPS uvedl v minulých dnech do provozu první dva z plánovaných čtyř regulačních transformátorů v Hradci u Kadaně na Chomutovsku.

Ministr životního prostředí se obává, že případný antifosilní zákon ohrozí konkurenceschopnost České republiky

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) nepředloží vládě takzvaný antifosilní zákon, který by měl do budoucna snížit závislost ČR na ropě, zemním plynu a uhlí. Řekl to dnes České televizi. 

Gazprom hlásí rekordní vývoz zemního plynu do Německa

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvýšila loni vývoz zemního plynu do Německa o deset procent na nový rekord 49,8 miliardy krychlových metrů a překonala dosavadní maximum více než 45 miliard kubíků z roku 2015.Čti více
Ilustrační foto

Saudi Aramco zvládá nahrazovat stará ropná pole novými, nyní jich má v provozu 220

Saúdskoarabská ropná a plynárenská společnost Saudi Aramco provozuje asi 220 vrtných souprav díky pokračujícím investicím do kapacity navzdory nízkým cenám ropy.

Ilustrační foto

Země těžící ropu se přibližují hranici dohodnutých omezení těžby

Komise, která monitoruje dodržování dohody členů OPEC a dalších těžařských zemí mimo kartel na snížení produkce ropy, dnes na setkání ve Vídní konstatovala pozitivní vývoj v tomto směru.

Ilustrační foto

Uplynulý týden na akciových trzích: Čekání na Trumpa, ECB, výsledková sezóna

Celý týden se nesl ve znamení vyčkávání na páteční inaugurační projev Donalda Trumpa. V průběhu týdne se investoři pak zaměřili na zasedání ECB a na výsledkovou sezónu.

Americké akcie v den nástupu nového prezidenta USA mírně posílily

Americké akciové trhy v den inaugurace nového prezidenta Donalda Trumpa mírně zpevňovaly a během dne ztratily jen malou část počátečních zisků.

Gazprom zprovozní další dva ropné vrty za polárním kruhem

Zatímco západní energetické společnosti si stále nejsou jisté, zda se těžba ropy ve ztížených arktických podmínkách vyplatí, ruská společnost Gazprom zde navyšuje počty svých ropných plošin.

Počet aktivních ropných vrtů v USA v tomto týdnu vzrostl o 29

Poslední údaje společnosti Baker Hughes o těžbě ropy v USA vypovídají o skokovém navýšení počtu aktivních ropných vrtů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.