Uran je pro investory radioaktivní komodita, rozkládá jejich portfolia

11.01.2017 14:33 | V Z | Diskuze

Žádné významné komoditě se v roce 2016 nedařilo hůře než uranu. Prvku používanému jako palivo v atomových elektrárnách se daří špatně už celé desetiletí, píše agentura Bloomberg.

Foto: Nicolas Raymond

Cena uranu se vloni propadla o 41 % a v listopadu se dostala až na 12-leté minimum ve výši 18 dolarů za libru, uvádí analytická společnost Ux Consulting, která shromažďuje data z trhu. V uplynulých letec došlo ke zpomalení boomu jaderné energie, protože mnohé energetické společnosti začaly více využívat levnější zemní plyn. Po jaderné havárii ve Fukušimě v roce 2011 navíc obavy o bezpečnost vedly největší spotřebitele uranu, k nimž patří Japonsko a Německo, k uzavření či odstavení reaktorů.

„Uran je nejlepším aktivem na světě na nejhorším trhu na světě,“ říká Leigh Curyer, ředivel vancouverské společnosti NexGen Energy, předního producenta uranu. „Za současných spotových cen podle mého názoru není zisková žádná firma. Krátkodobé spotové ceny nyní neodrážejí výrobní cenu uranu.“

Výhled do budoucna však není zcela temný. Současné ztráty nutí mnohé uranové doly snižovat produkci nebo zcela zavřít. Tento vývoj dříve či později vyústí v nedostatečnou nabídku. Poptávku po uranu by mohla oživit i výstavba jaderných elektráren v Číně či Indii. Spuštění těchto projektů však ještě nějakou dobu potrvá, uvedla ve své zprávě v prosinci investiční banka Morgan Stanley, podle které na trhu není žádný faktor, který by popoháněl růst cenv krátko- či střednědobém horizontu.

Cena uranu přitom vloni nadále padala, i když ostatní nerostné suroviny zažily postupné oživení. Komoditní index Bloomberg Commodity Index, sestávající z více než 22 položek, vloni poprvé od roku 2010 vzrostl (o 11 %). Futures na zemní plyn loni po dosažení 17-letého minima v březnu ke konci roku vzrostly o 59 %. Ceny zinku, ropy či cukru stouply o více než 20 %.

Zemětřesení a tsunami, které zničily jadernou elektrárnu ve Fukušimě, provozovanou společností Tokyo Electric Power, srazily na kolena i uran. Japonsko, které bylo asijskou jadernou velmocí, uzavřelo všechny jaderné elektrárny, aby provedlo jejich důkladné kontroly. Odpor obyvatel výrazně zpomaluje jejich znovuspuštění. Katastrofa rovněž spustila vlnu odklonu od jádra v jiných zemích. Německo vypnulo všechny své jaderné reaktory a přechází na jiná paliva, včetně levnějších obnovitelných zdrojů, jejichž podíl na evropském trhu s elektřinou roste.

Volný pád Japonska

Japonsko disponuje zásobami jaderného paliva, které by vystačily jeho jaderným reaktorům nejméně na šest let, uvedla v listopadu agentura Ux Consulting. Tento nadbytek srazil cenu uranu ještě níže. V Japonsku jsou přitom v současnosti v provozu pouze 2 z celkově 42 provozuschopných reaktorů. Předpovědi ohledně možného obnovení provozu dalších reaktorů se liší. Agentura BMI Research odhaduje, že kvůli odporu veřejnosti k jaderné energii bude v Japonsku v roce 2026 v provozu jen 10 reaktorů.

Ačkoliv se cena uranu pohybuje blízko několikaletého minima, ke 31. prosinci stoupla na 20,25 dolaru za libru, protože energetické společnosti začaly skupovat levné zásoby, uvádí denverská technologická a poradenská společnost TradeTech.

Dění na trhu ovlivnily i komentáře Donalda Trumpa. Nově zvolený americký prezident na Twitteru napsal, že USA „musejí výrazně posílit a rozšířit svou jadernou kapacitu“. V reakci na toto prohlášení ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že jeho země by na jakékoli americké kroky rovněž zareagovala zvýšením aktivity. Cena uranu po těchto slovních přestřelkách vzrostla, ačkoliv podle odborníků obě země disponují dostatečnými zásobami obohaceného uranu pro výstavbu dalších nukleárních balistických střel.

Růst prodejů však prospěl některým výrobcům uranu, např. kanadské společnosti Cameco. Akcie firmy sídlící v Saskatoonu v provincii Saskatchewan od konce října stouply o 40 %. Hodnota společnosti je přesto dosahuje asi polovinu hodnoty před třemi lety.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Bělorusové dnes demonstrovali proti stavbě jaderné elektrárny Ostrovec

Zhruba 400 lidí si dnes v Minsku vzpomínkovým pochodem připomnělo 31. výročí zkázy černobylské jaderné elektrárny na severu Ukrajiny nedaleko hranic s Běloruskem.

Star Wars: Kolik by stál každodenní provoz Hvězdy smrti?

Trápí Vás účet za elektřinu? Nevěšte hlavu, vždy může být hůř, například provoz Hvězdy smrti stojí 7,8 oktilionu USD denně, tvrdí britský distributor elektřiny společnost OVO Energy.

USA chtějí schůzku s Japonskem soustředit především na obchodní otázky

Podle zdrojů agentury Reuters se Spojené státy americké snaží prosadit, aby hlavním tématem nadcházející bilaterální schůzky s Japonskem byl především obchod. To dostává Tokio do dosti nepříjemné situace – Japonsko totiž poněkud ignoruje tlak USA na snížení vzájemné nerovnováhy v obchodu.

Cena ropy roste díky silné poptávce a nejistotě spojené s konfliktem v Sýrii

Cena ropy v pondělí ráno rostla díky silné poptávce a nejistotě spojené s konfliktem v Sýrii, i když růst byl omezen dalším zvýšením počtu nových vrtů v USA.

Německá vláda pobízí jiné k investování do solární energie

Letos končící vláda německé kancléřky Angely Merkelové pobízí Španělsko s Portugalskem, aby víc investovaly do rozvoje solární energie ve své zemi. Současně Německo hodlá utužit své spojení s Francií a vytvořit tak jádro jednotné evropské energetické rozvodné sítě.

Ilustrační foto

V Jaderné elektrárně Dukovany dnes skončila mezinárodní prověrka bezpečnosti provozu

Zástupci světového sdružení provozovatelů jaderných elektráren WANO v závěru předložili vedení Dukovan devět oblastí, které by měla zlepšit.Čti více

Akcie Cisco posilují v reakci na pozitivní investiční doporučení Credit Suisse

Analytici Credit Suisse se ve své aktuální zprávě blíže zaměřili na akcie Cisco.

SoftBank plánuje v Japonsku solární elektrárnu v hodnotě 20 miliard JPY

SoftBank (SFTBY +0,7 %) plánuje podle deníku Nikkei stavbu solární farmy v severním Japonsku vybavenou bateriovým systémem pro skladování energie.

Akcie Nokia posilují o 7 % v reakci na snižující se ztráty v prvním čtvrtletí

Akcie Nokia dnes posilují o 7 % v reakci na oznámení hospodářských výsledků za první čtvrtletí, které naznačily zpomalování poklesu tržeb.

Amazon se chystá vybavit svůj chytrý reproduktor Echo displejem

Podle portálu CNET se Amazon chystá v příštím měsíci představit vylepšený chytrý reprouktor Echo obrazovkou.

Cheniere Energy vypravila svou první zásilku LNG do Polska

 V případě Cheniere Energy se jedná o první export zkapalněného zemního plynu (LNG)  z USA do země bývalého Východního bloku.

Cena ropy dnes oslabuje po obnovení produkce v Libyi

Ceny ropy na světových trzích dnes klesly o více než dvě procenta. Oslabila je zpráva o obnovení produkce na dvou velkých ropných polích v Libyi.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.