Uran je pro investory radioaktivní komodita, rozkládá jejich portfolia

11.01.2017 14:33 | V Z | Diskuze

Žádné významné komoditě se v roce 2016 nedařilo hůře než uranu. Prvku používanému jako palivo v atomových elektrárnách se daří špatně už celé desetiletí, píše agentura Bloomberg.

Foto: Nicolas Raymond

Cena uranu se vloni propadla o 41 % a v listopadu se dostala až na 12-leté minimum ve výši 18 dolarů za libru, uvádí analytická společnost Ux Consulting, která shromažďuje data z trhu. V uplynulých letec došlo ke zpomalení boomu jaderné energie, protože mnohé energetické společnosti začaly více využívat levnější zemní plyn. Po jaderné havárii ve Fukušimě v roce 2011 navíc obavy o bezpečnost vedly největší spotřebitele uranu, k nimž patří Japonsko a Německo, k uzavření či odstavení reaktorů.

„Uran je nejlepším aktivem na světě na nejhorším trhu na světě,“ říká Leigh Curyer, ředivel vancouverské společnosti NexGen Energy, předního producenta uranu. „Za současných spotových cen podle mého názoru není zisková žádná firma. Krátkodobé spotové ceny nyní neodrážejí výrobní cenu uranu.“

Výhled do budoucna však není zcela temný. Současné ztráty nutí mnohé uranové doly snižovat produkci nebo zcela zavřít. Tento vývoj dříve či později vyústí v nedostatečnou nabídku. Poptávku po uranu by mohla oživit i výstavba jaderných elektráren v Číně či Indii. Spuštění těchto projektů však ještě nějakou dobu potrvá, uvedla ve své zprávě v prosinci investiční banka Morgan Stanley, podle které na trhu není žádný faktor, který by popoháněl růst cenv krátko- či střednědobém horizontu.

Cena uranu přitom vloni nadále padala, i když ostatní nerostné suroviny zažily postupné oživení. Komoditní index Bloomberg Commodity Index, sestávající z více než 22 položek, vloni poprvé od roku 2010 vzrostl (o 11 %). Futures na zemní plyn loni po dosažení 17-letého minima v březnu ke konci roku vzrostly o 59 %. Ceny zinku, ropy či cukru stouply o více než 20 %.

Zemětřesení a tsunami, které zničily jadernou elektrárnu ve Fukušimě, provozovanou společností Tokyo Electric Power, srazily na kolena i uran. Japonsko, které bylo asijskou jadernou velmocí, uzavřelo všechny jaderné elektrárny, aby provedlo jejich důkladné kontroly. Odpor obyvatel výrazně zpomaluje jejich znovuspuštění. Katastrofa rovněž spustila vlnu odklonu od jádra v jiných zemích. Německo vypnulo všechny své jaderné reaktory a přechází na jiná paliva, včetně levnějších obnovitelných zdrojů, jejichž podíl na evropském trhu s elektřinou roste.

Volný pád Japonska

Japonsko disponuje zásobami jaderného paliva, které by vystačily jeho jaderným reaktorům nejméně na šest let, uvedla v listopadu agentura Ux Consulting. Tento nadbytek srazil cenu uranu ještě níže. V Japonsku jsou přitom v současnosti v provozu pouze 2 z celkově 42 provozuschopných reaktorů. Předpovědi ohledně možného obnovení provozu dalších reaktorů se liší. Agentura BMI Research odhaduje, že kvůli odporu veřejnosti k jaderné energii bude v Japonsku v roce 2026 v provozu jen 10 reaktorů.

Ačkoliv se cena uranu pohybuje blízko několikaletého minima, ke 31. prosinci stoupla na 20,25 dolaru za libru, protože energetické společnosti začaly skupovat levné zásoby, uvádí denverská technologická a poradenská společnost TradeTech.

Dění na trhu ovlivnily i komentáře Donalda Trumpa. Nově zvolený americký prezident na Twitteru napsal, že USA „musejí výrazně posílit a rozšířit svou jadernou kapacitu“. V reakci na toto prohlášení ruský prezident Vladimir Putin uvedl, že jeho země by na jakékoli americké kroky rovněž zareagovala zvýšením aktivity. Cena uranu po těchto slovních přestřelkách vzrostla, ačkoliv podle odborníků obě země disponují dostatečnými zásobami obohaceného uranu pro výstavbu dalších nukleárních balistických střel.

Růst prodejů však prospěl některým výrobcům uranu, např. kanadské společnosti Cameco. Akcie firmy sídlící v Saskatoonu v provincii Saskatchewan od konce října stouply o 40 %. Hodnota společnosti je přesto dosahuje asi polovinu hodnoty před třemi lety.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Akcie Uranium Energy přechodně posílily v reakci na dobrou zprávu o lithiu

Akcie Uranium Energy dnes výrazně přechodně posílily o cirka 10 procent v reakci na dobrou zprávu, týkající se lithia v Kolumbově pánvi (Columbus Basin) v Nevadě.

Ilustrační obrázek

Vědci přišli na to, jak těžit uran z mořské vody

Vědci objevili způsob, jak efektivněji těžit uran, nacházející se v malých koncentracích v oceánské vodě.

Ukrajinský prezident kritizuje železniční blokádu, která zamezila dovozu uhlí z Donbasu

Ukrajinský prezident Petro Porošenko dnes kritizoval postup ultranacionalistů, kteří už tři týdny blokují dovoz uhlí ze separatisty ovládané oblasti Donbasu na východě země.

Toshiba údajně zveřejní varování před riziky jejího dalšího podnikání

Společnost Toshiba bude podle Nikkei Asian Review společně se zítřejším zveřejněním hospodářských výsledků za 9 měsíců konče prosincem varovat akcionáře před svými obchodními riziky.

Ve Francii došlo k výbuchu v jaderné elektrárně společnosti EDF

Z jaderné elektrárny společnosti EDF na západě Francie byl dnes ohlášen výbuch, při kterém se podle místních úřadů lehce zranilo pět lidí. Deník Ouest-France napsal, že jaderný materiál neunikl.

České společnosti mají dobrou šanci uspět na ománském trhu, tvrdí představitelé ministerstva zahraničí

Snaha o restrukturalizaci ekonomiky otevírá českým firmám příležitosti na ománském trhu.Čti více

Cena ropy dnes mírně oslabuje v reakci na růst zásob v USA

Ceny ropy na světových trzích v závěru týdne mírně klesají a zůstávají v úzkém rozpětí. Trh oslabil pokračující nárůst ropných zásob na americkém trhu, přestože řada světových producentů omezuje těžbu.

Akcie Mobileye dnes oslabují o 3 %, zatímco Nvidia posiluje o 4 %. Známí shortaři z Citron Research přesunují svou pozornost

Akcie Nvidia se již přibližují původní cílové ceně analytiků Citron Research na 90 USD, zaměřili se proto na další titul v segmentu technologií pro samořízené vozy, Mobileye.

Podle Barclays zažije ropa ve druhém pololetí návrat silné nabídky

Britská banka Barclays snížila svou předpověď ceny ropy brent na rok 2018 o deset dolarů za barel na 67 dolarů.

Ilustrační obrázek

Google obvinil Uber z krádeže obchodního tajemství

Americká společnost Waymo ze skupiny Alphabet ve čtvrtek u soudu v San Francisku obvinila provozovatele alternativní taxislužby Uber z krádeže obchodního tajemství, špionáže, zrady a chamtivosti.

Toshiba si není vědoma toho, že by Westinghouse zvažoval žádost o ochranu před věřiteli

Toshiba Corp (6502. T) v pátek oznámila, že si není vědoma toho, že by její americká jaderná divize Westinghouse zvažovala ochranu před věřiteli.

Ilustrační obrázek

Akciový výhled. Dnes by se akcie KB mohly dále přiblížit k 920 Kč

Evropské indexy budou otvírat týden mírným poklesem, když futures indikují pohyb kolem -0,2%. Čtvrtek přinesl poprvé v tomto týdnu obchodování v červených číslech, v předchozích třech dnech převažoval optimismus.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.