USA: Základní úroková sazba 0,5 %, dle očekávání beze změny, trhy téměř bez reakce

27.04.2016 20:02 | sava ne | Diskuze

Ekonomická makrodata: Základní úroková míra USA (Federal Funds Rate). Aktuální hodnota je 0,5 %. Analytici očekávali 0,5 %. Minulá hodnota byla 0,5 %.

Foto: michel

Fed uvádí, že podmínky na trhu práce se zlepšily, i když se zdá, že se zpomalil ekonomický růst. Růst výdajů domácností zpomalil, ačkoliv reálný příjem se zvýšil. Řada v minulosti zveřejněných ukazatelů ukazuje na stále se lepšící podmínky na trhu práce, došlo také ke zlepšení na trhu nemovitostí. 

Inflační očekávání zůstávají nízká a nedošlo v posledních měsících k jejich změně. Inflace i nadále zůstane nízká a to z důvodu poklesu cen energií. Nicméně ve střednědobém horizontu lze očekávat její růst ke dvěma procentům.

Pro Fed je i nadále důležité podporovat maximální zaměstnanost a cenovou stabilitu. Fed naznačil, že dokud se nebude blížit cíl inflace k úrovni 2 %, nebude přistupovat ke změnám úrokové sazby. 

Pro zachování stávající úrovně sazeb hlasovali tito členové měnového výboru: Janet L. Yellen, předseda; William C. Dudley, místopředseda; Lael Brainard; James Bullard; Stanley Fischer; Loretta J. Mester; Jerome H. Powell; Eric Rosengren; a Daniel K. Tarullo

Proti byla pouze Esther L. George, která se přikláněla ke zvýšení úrokové sazby do pásma 0,5 - 0,75 %. 

Většina analytiků dotazovaných agenturou Reuters očekávala, že Fed úroky nezmění a že bude pokračovat ve sledování dopadu slabého globálního růstu na americkou ekonomiku.

Fed v prosinci poprvé za devět a půl roku zvýšil základní úrokovou sazbu z minima 0,0-0,25 procenta, na němž byla sedm let. Od té doby Fed signalizoval větší obezřetnost, přestože americká ekonomika je relativně silná; obavy, že zpomalení Číny by mohlo stlačit globální ekonomický růst, vyvolaly na počátku letošního roku silné poklesy cen akcií a zpřísnění podmínek na finančních trzích.

Ještě v prosinci Fed očekával, že letos zvýší sazby čtyřikrát. Analytici se nyní domnívají, že úroky stoupnou v tomto roce dvakrát, poprvé zřejmě v červnu.

 

 

Zdroj:Bloomberg, Redakce, čtk

Podobná témata
fed, úrokové sazby, eur/usd

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Méně zajímavá data slibují poklidné obchodování

První údaje o britském HDP po referendu o vystoupení z EU by měly ukázat na zpomalení ostrovní ekonomiky.

Co se stalo na zasedání ECB?

Na zasedání ECB minulý čtvrtek investoři očekávali, že Mario Draghi oznámí rozsah kvantitativního uvolňování po březnu 2017. Draghi ale nenabídl jasný pohled, jen naznačil rozsah nákupu dluhopisů.Čti více

Společnost Alphabet vykázala výsledky za třetí čtvrtletí

Společnost Alphabet (NASDAQ:GOOG) vykázala za Q3 zisk na akcii ve výši 9,06 USD, čímž překonala odhady analytiků o 0,43 USD. Tržby ve výši 22,45 miliardy USD (+20,2 % Y/Y) překonaly očekávání o 400 milionů USD. Po rozpačité první reakci nakonec akcie přidaly po uzavření trhu téměř jedno procento.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.