V Moskvě probíhá komplexní přestavba

10.07.2016 18:35 | V Z | Diskuze

Ilja Bogdanov na letošní léto odvezl svou rodinu z jejich útulného bytu v centru Moskvy, protože poslední dvě léta zde strávila v oblacích prachu a hluku stavebních zdrojů. Zbytek letošního teplého léta si rodina Bogdanových užije na baltském pobřeží v Lotyšsku.

Foto: quapan

 

„Potřebujeme si odpočinout od městského rozvoje,“ suše podotýká čtyřiačtyřicetiletý analytik v oboru pojišťovnictví.

Ačkoliv se Rusko potýká s ekonomickou krizí způsobenou propadem cen ropy a sankcemi Západu kvůli ruské invazi na Ukrajinu, v Moskvě probíhá rozsáhlá přestavba a překotný stavební rozvoj. Rekonstrukce podobného rozsahu v Moskvě přitom naposledy probíhaly v šedesátých letech za vlády Nikity Chruščova, tvrdí Grigorij Revzin, odborník na městský rozvoj, který rekonstrukci Moskvy podporoval již předtím, než na ní jeho firma začala spolupracovat s úřady ruského hlavního města, píše agentura Bloomberg.

Na hlavních ulicích a třídách ruského hlavního města vznikají nové chodníky nebo dochází k rozšiřování stávajících. Každé léto probíhá rekonstrukce asi 50 ulic. Dále od centra probíhá výstavba více než 70 nových stanic metra za asi 15 miliard dolarů (367 miliard Kč). Moskevský dopravní podnik buduje dvě kruhové linky, které spojí radiální linky metra křižující centrum města podobně jako v Londýně či Berlíně a doplní stávající okruh vybudovaný v padesátých letech.

V uplynulých čtyřech letech moskevské úřady zrekonstruovaly mnoho parků a starých továren a průmyslových komplexů do nablýskaných hipsterských center plných galerií, designových obchodů, kanceláří IT a start-upových firem či office sharingových prostor pro nezávislé profesionály. Zavedením zón placeného parkování v celém městě došlo ke značnému zpřehlednění dopravy. Zároveň v Moskvě probíhá rekonstrukce hlavních fotbalových stadionů v rámci příprav na Mistrovství světa ve fotbale, které se v Rusku bude konat v roce 2018.

Revzin, partner společnosti KB Strelka, která se podílí na transformaci moskevských ulic, uvádí, že hlavní myšlenkou je učinit „město přívětivější pro chodce“ na úkor automobilů.

„Chceme vytvořit přátelské město, jehož ulice budou sloužit komunikaci mezi obyvateli,“ říká Revzin. Moskevské úřady plánují do rekonstrukce ulic investovat asi 1,9 miliardy dolarů (46,4 miliardy Kč) s tím, že další 1,1 miliardy dolarů (26.9 miliardy Kč) by mělo jít na rekonstrukci nábřeží.

Podobně jako rozhořčený Bogdanov, který přestěhoval svou rodinu na léto k Baltu, není z nekončících stavebních prací a z chybějících veřejných konzultací před zahájením rekonstrukce nadšena ani většina městské střední třídy. Liberální tisk i sociální sítě zareagovaly na zahájení stavebních prací sérií rozhořčených komentářů. Sám Revzin se zúčastnil mnoha hořkých výměn názorů s předními liberály. Stále častěji dochází i k lokálním protestům proti konkrétním rozvojovým projektům (z nichž některé jsou součástí probíhajících rekonstrukčních prací, jiné ne), doprovázených potyčkami s policií a soukromými ochrankami.

„Je to jako válka. Lidem se zdá, že se v jejich městě usadila cizí síla, která rozdává údery mnoha různými směry bez jakéhokoli varování,“ říká členka moskevského zastupitelstva Jelena Rusakova, spojená s liberální opoziční stranou Jabloko. Rusakova vedla úspěšnou kampaň za zastavené rekonstrukce Leninského prospektu.

Tiskový tajemník moskevského starosty Sergeja Sobjanina odmítl poskytnout k rekonstrukci Moskvy jakýkoli komentář a odkázal na Odbor kapitálové rekonstrukce moskevského magistrátu. Tento odbor uvedl, že projekt rekonstrukce je „především ekonomický“, avšak jeho cílem je i „zajistit péči o zdraví, vzdělání, sociální blahobyt a volný čas občanů.“

Přitom se zdá, že projekt městské obnovy je pro dvanáctimilionovou Moskvu, jejíž rozpočet dosahuje asi třetinu rozpočtu New Yorku, který má 8,4 milionu obyvatel), darem z nebes. Moskevské dopravní zácpy patří k nejhorším na světě a sovětská infrastruktura je zoufale zastaralá. Stav ruských měst byl přitom jedním z hlavních témat rozsáhlé vlny protestů proti ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi v roce 2012, spolu s volebními podvody a korupcí. Teprve po těchto protestech se začaly úřady situací vážně zabývat.

Cílem rekonstrukce zpočátku bylo upokojit střední třídu, která se protestů účastnila nejvýrazněji, uvádí Revzin. Sobjanin dokonce jmenoval náměstka, jehož úkolem bylo zvýšit počet bohatších obyvatel ve městě a sloužit jako spojka s inteligencí. Tomuto náměstkovi se přezdívalo „ministr hipster“.

Ve volbách moskevského starosty v roce 2013 se Sobjanin utkal s vůdcem protestů Alexejem Navalným. Navalnyj ve volbách skončil druhý a získal 27 % hlasů. Navalnyj byl následně usvědčen z podvodu v procesu, který mnozí pozorovatelé vnímali jako zpolitizovaný, a bylo mu zabráněno v kandidatuře do jiných úřadů.

„Tvůrčí třída ve valné většině volila Navalného,“ říká Revzin. Vedení Moskvy se následně rozhodlo, že nemá cenu ustupovat menšině, která by zůstala nepřátelsky naladěná bez ohledu na to, jaké kroky by úřady podnikly, dodává. „Ministr hipster“ rezignoval.

V současnosti podle Revzina vedení Moskvy „s kulturními a obchodními elitami prostě nemluví, což nevyhnutelně vede k jejich kritickému postoji k veškerým změnám.“ Revzin, který pochází ze stejného kulturního prostředí jako protestující proti Putinovi, je nešťastný, že jeho vlastní tým se tak nachází ve sporné roli, protože „cílem projektu je zpříjemnit město tvůrčím lidem, avšak v současnosti se tvůrčí elity nacházejí zcela na okraji zájmu.“

Maxim Kats, moskevský zastupitel a politik, který se proslavil podporou gentrifikace Moskvy, tj. snahy o zvýšení podílu bohatšího obyvatelstva, uvádí, že důležitým faktorem ovlivňujícím rozhodnutí jsou Sobjaninovy „prezidentské ambice“. Místo moskevského starosty je ideálním odrazovým můstkem pro prezidentskou kandidaturu. Zdroje obeznámené se zákulisím ruské politiky přitom již v roce 2007 zmiňovaly Sobjanina jako možného Putinova nástupce. Od té doby o jeho kandidatuře média opakovaně spekulují, i když Sobjanin ji vždy odmítl.

Kats rovněž uvádí, že představitelé ruského hlavního města nechtějí přijít o příležitost participovat na státních zakázkách. Rusko se dlouhodobě umisťuje na nízkých příčkách mezinárodního indexu vnímání korupce sestavovaného organizací Transparency International. Masivní výstavba před zahájením Summitu o ekonomické spolupráci v Asii a Tichomoří, konaném ve Vladivostoku v roce 2012, vyústila v řadu korupčních skandálů a nakonec i v zatčení vladivostockého starosty Igory Puškaryova minulý měsíc. Olympijské hry v Soči v roce 2014 byly podle zavražděného opozičního politika Borise Němcova, který o nich napsal rozsáhlou zprávu, „největším podvodem v ruské historii“.

Kats brání samotný projekt rekonstrukce v Moskvě a říká, že lidí obvykle odmítají změny k lepšímu, dokud nejsou dokončeny a nepocítí na vlastní kůži jejich pozitivní vliv. Proti některým částem projektu však má výhrady, např. proti nahrazení trolejbusů, které jsou v Moskvě v provozu od třicátých let minulého století, naftovými autobusy.

„Nesouhlasím s tvrzením, že modernizace probíhá autoritativně. Je prováděna podle doporučení odborníků,“ uvádí a dodává, že celý projekt probíhá „v souladu s nejlepšími moderními trendy a praktikami městského rozvoje.“

Úspěch či prohra celého projektu se odrazí i  ve výsledcích ruských parlamentních voleb, které se budou konat tento podzim. Sobjanin v červnu oznámil, že povede kampaň vládnoucí strany Jednotné Rusko v Moskvě. Jeho úkol bude nesnadný, protože popularita Jednotného Ruska v celé zemi klesá a Moskva zůstává největším semeništěm politických protestů.

Podle Kirilla Petrova, politického experta z poradenské společnosti Minchenko Consulting, však současná rekonstrukce Moskvy nemůže střední třídu uklidnit.

„Je to jako říct: chleba není, ale tady máte hry,“ říká Petrov.

Zdroj:Bloomberg, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Export českých firem do Ruska se meziročně zvýšil

Propad vývozu do Ruska se letos zastavil, v prvních dvou měsících roku se zvýšil export českých firem do Ruska meziročně o 26 procent.

V USA existuje stále větší rozpor mezi vývojem akciového trhu a dluhopisů

Ve Spojených státech od zvolení Donalda Trumpa prezidentem pozorujeme stále větší rozpor mezi vývojem tamního akciového trhu a trhu se státními dluhopisy USA.

Prvních sto dní Donalda Trumpa v prezidentském křesle

Donald Trump usedl do křesla prezidenta Spojených států před více než sto dny. Od té doby následovala doslova smršť nejrůznějších problémů.

Ilustrační foto

Státní pojišťovna EGAP pojistí výstavbu závodu na výrobu plastů v ruském Ivanovu

Dodavatelem je český Unistav Construction. Hodnota smlouvy o vývozu činí přibližně 3,5 miliardy korun. Pro EGAP jde o největší pojištěný obchodní případ do Ruska za poslední roky.

Trhy ožily v reakci na Trumpův příslib daňových škrtů

Trhům dnes dodala sílu slova Donalda Trumpa, který přislíbil, že již zanedlouho v USA dojde k masivním daňovým škrtům.

Sociální demokraté chtějí zprávu o provedené kontrole korunových dluhopisů

ČSSD žádá, aby daňová správa zveřejnila informace o provedených kontrolách emisí dluhopisů v nominální hodnotě jedné koruny, které firmy vydávaly v roce 2012.



Čti více
Ilustrační foto

Příští týden bude zkrácený, zájem vyvolá zasedání Fedu, hospodářské výsledky a politcký vývoj ve Francii

První květnový týden bude ve většině Evropy zkrácený o pondělní Svátek práce. Investoři budou sledovat středeční Fed, pokračující výsledkovou sezónu a na průzkumy před víkendovým druhým kolem prezidentských voleb ve Francii.

Ilustrační foto

Konkurent Uberu, čínský Didi, je miláčkem investorů

Čínský provozovatel alternativní taxislužby Didi Chuxing Technology získal od investorů 5,5 miliardy USD (135,4 miliardy Kč). Peníze chce použít na globální expanzi a rozvoj technologie umělé inteligence.

Ilustrační foto

Největší bankovní bankrot od finanční krize: First NBC Bank šla ke dnu

Americké úřady v pátek rozhodly o uzavření finančního ústavu First NBC Bank, náklady na její očištění se odhadují na jednu miliardu USD (24,6 miliardy Kč).

Ilustrační foto

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily

K poklesu přispěla slabá zpráva o růstu americké ekonomiky. Za celý měsíc však všechny tři indexy díky příznivým hospodářským výsledkům vzrostly.

Ilustrační foto

Uplynulý týden byl ovlivněn prezidentskými volbami ve Francii, zasedáním ECB a výsledkovou sezónou

První kolo prezidentských voleb ve Francii, kde do druhého kola (7.5.) postoupili Macron a Le Penová,  přijaly trhy pozitivně. Trh již zaceňuje finální výhru umírněného Macrona a bylo to znát především na evropských bankovních titulech.

Co nyní očekávají forex analytici BofAML od centrálních bankéřů ECB, FED a BoJ? Dopady na kurz eura, dolaru a japonského jenu

Forex analytici Bank of America Merrill Lynch upozorňují, že pozornost investorů na deivzových trzích se po druhém kole prezidentských voleb ve Francii přesune zpět k politice centrálních bank.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.