Velkým bankám v USA klesají zisky. Nízká cena ropy ohrožuje splácení úvěrů

02.06.2016 | 14:41 | wa pe | Diskuze

Nízká cena ropy již delší dobu sužuje energetický sektor v USA, který aktuálně zažívá vlnu bankrotů. Ztrátu zisků ve výši 2 % nyní hlásí i velké banky v USA, které energetickým společnostem poskytly značné úvěry.

Foto: Public Domain

 

Těžba, zpracování a distribuce ropy jsou činnosti náročné na kapitálové výdaje, což  vyžaduje velké množství úvěrů, které energetické společnosti každoročně čerpají. Nízká cena ropy od poloviny roku 2014 se dnes projevuje nejenom poklesem investic,  ale také problémy bank, jejichž věřitelé mají potíže se splácením. Zisky velkých bank v USA klesly v prvním čtvrtletí na 39,1 miliardy USD ve srovnání se stejným obdobím předcházejícího roku, kdy dosahovaly 39,8 miliardy USD.

Podle údajů Federal Deposit Insurance Corp. došlo ve čtvrtletí k nejvyššímu nárůstu objemu problémových úvěrů od roku 1987 a to o 65,1 %. Velkou část z nich tvořily právě půjčky energetickému sektoru, který se díky nízkým cenám ropy dostal do vážných potíží s refinancováním. Mnohé menší společnosti již v USA narazily na svůj úvěrový strop a hrozí jim bankrot. Poměr dluhu ku EBITDA mnoha těžařů ropy v USA se blíží hodnotě 7,0.

Méně ochotni půjčovat jsou například ve Wells Fargo, kde omezily objem půjček energetickému sektoru o celých 66 %. Pro banku je přitom sektor významným zdrojem příjmů s výší již poskytnutého úvěru 17,8 miliardy USD. Banka navíc ohlásila, že navýší svou 1,7 miliardy USD vysokou rezervu určenou k pokrytí problémových půjček těžařů ropy a zemního plynu.

Někdy v průběhu tohoto měsíce by americký FED měl zveřejnit výsledky zátěžového testu největších finančních institucí v USA. Podobné testy jsou každoročně prováděny také v Evropské unii a mají za cíl zhodnotit finanční kondici největších bank pro případ krize srovnatelné s rokem 2008, kdy došlo k pádu Lehman Brothers. Někteří analytici odhadují, že minimálně jedna až dvě velké banky v USA budou mít potíže v testu obstát, avšak teprve po zveřejnění jeho výsledků bude jasné, nakolik se současná situace na globálních trzích s ropou na bankovním sektoru skutečně podepsala.

 

 

Zdroj:Oilprice, Redakce

Podobná témata
zemní plyn, energetický sektor, ropa, cena ropy, hospodářská krize, firemní bankrot, wells fargo & company

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Akcie, které dnes přitahují pozornost investorů: Wells Fargo, Nokia, Pfizer, Harley-Davidson a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?

Prodej Bašněfti je u konce. Většinový podíl koupil ruský státní ropný gigant Rosněfť

Ruská vláda dnes dokončila prodej většinového podílu ve středně velké ropné společnosti Bašněfť do rukou mnohem většího domácího konkurenta Rosněfť.Čti více

Pokud nepřijmete uprchlíky, přestaneme posílat peníze do rozpočtu EU, vzkazuje italský premiér

Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomůžou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP.

Aktuální technické úrovně pro měnový pár USD/JPY

Na které technické úrovně na páru USD/JPY měli dát forex obchodníci dobrý pozor?

Těžba lithia na Cínovci může začít, společnost Karla Janečka dostala povolení

Společnost Cínovecká deponie, kterou ovládá investiční skupina RSJ miliardáře Karla Janečka, dostala od báňského úřadu poslední povolení k těžbě lithia z odkaliště v krušnohorském Cínovci. Separace lithných slíd by mohla začít za dva až tři roky.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.