Věřím v neefektivitu trhů, a proto osobně aplikuji metodu Stock Picking, rozhovor s Jakubem Skryjou z Verdi Capital

Jakub Skryja je portfolio manažerem ve společnosti Verdi Capital, která se zabývá správou aktiv. Dříve ve Verdi působil jako analytik long/short akciového hedge fondu a předtím pracoval ve společnosti PricewaterhouseCoopers Audit jako asistent auditora.

Jakub vystudoval matematické modelování na Fakultě jaderné a fyzikálně inženýrské ČVUT v Praze, v ročníkových pracích se zabýval stochastickými modely úrokových měr a optimalizací alokace aktiv.

Investiční proces zakládá na fundamentální a kvantitativní analýze, zaměřuje se na likvidní investice ve střední a západní Evropě a v USA. Jakub Skryja je řečníkem na České investiční konferenci 10. a 11. listopadu 2016 v Praze. Pana Skryji jsme se zeptali na několik investičních otázek.

Jaká byla vaše profesionální dráha, jak jste se dostal k investování?

Vždy mě bavilo počítat peníze a přemýšlet, co se s nimi dá dělat kromě utrácení. Na vysoké škole jsem se dostal k matematickému modelování finančních derivátů a úrokových křivek a odtud byl už jenom malý kousek do reálného světa finančních trhů.

Ještě při škole jsem začal pracovat ve velké čtyřce, abych se rozkoukal a vybral si, co mě baví. Audit finančních výkazů mě motivoval k hledání hlubšího porozumění, jak firmy fungují a jak se dají ocenit. Pozice analytika v hedge fondu a později portfolio management ve Verdi Capital byl pak už opravdovým vstupem do investičního světa.

Jaká je vaše investiční filozofie?

Věřím v neefektivitu trhů, a proto osobně aplikuji metodu Stock Picking. Je to systematická technika aktivního portfolio managementu, kde se snažím najít veřejně obchodované společnosti, kterým se bude dařit lépe než průměru trhu.

Máte nějaký vzor?

Nemám. Do portfolií zařazuji jak tituly, které spadají pod klasickou hodnotově orientovanou Grahamovu školu, tak firmy, které se dají klasifikovat jako růstové.

Jaké vlastnosti by měl mít úspěšný investor?

Na první místo bych zařadil trpělivost. Dále schopnost přistupovat k investování raději racionálně až chladnokrevně než emocionálně. Za třetí schopnost uznat vlastní chyby a poučit se z nich. Na závěr bych přidal schopnost a chuť učit se neustále novým věcem. Investování vás musí bavit.

Není v dnešní době vysokofrekvenčního obchodování drobný obchodník/investor ztracen?

Obchodník možná. Investor rozhodně ne. Vysokofrekvenční a algoritmické obchodování zvyšuje volatilitu trhů, o to větší příležitosti se otevírají investorům. Častěji dochází k velkým výkyvům cen akcií a dluhopisů a mnohdy jsou pohyby naprosto neopodstatněné nebo přehnané. To je příležitost pro dlouhodobé investory, kteří tak mají větší šanci nakoupit/prodat za tu správnou cenu.

Co byste doporučil začínajícím investorům?

Zhodnoťte, zda máte vlastnosti potenciálního úspěšného investora (viz výše). Pokud ano, načtěte si co nejvíce literatury a poté začněte reálně investovat. Dle mého je lepší začít s menší částkou vlastních peněz, než si jen založit demo účet.

Teprve tehdy, když máte vlastní peníze ve hře, začnete investování brát opravdu vážně. Porovnejte si také historickou výnosnost jednotlivých tříd aktiv s tím, co od investování očekáváte. Předejdete tak rozčarování a možná i ztrátám z nerozvážnosti.

V jakém trhu by se měl začínající investor angažovat?

Na začátek bych rozhodně doporučil vyspělé akciové trhy, tzn. USA, západní Evropu. Dostupnost informací a transparentnost společností je na mnohem vyšší úrovni než v rozvíjejících se trzích.

Postupně se pak může investor profilovat do oblastí, které jsou složitější a ke kterým má investor vřelejší vztah. Ať už je to zkoumání konkrétních sektorů, regionů anebo odklon od likvidních investic třeba do oblasti soukromého kapitálu nebo venture capital.

Lze se ještě spoléhat na ekonomické modely, když je trh cenově deformován?

Mnoho ekonomických modelů bylo vymyšleno v době, kdy tahounem ekonomiky byl průmysl a výroba. Dnes jsou hlavním faktorem služby. Negativní úrokové sazby byly dříve těžko představitelné. Ekonomické modely pak nutně nemusí fungovat správně, resp. vyhodnocovat stav ekonomiky tak, jak bylo původně zamýšleno.

Centrální banky se navíc pouští svými experimenty na velmi tenký led. Ať už ale vyústí současná situace ve finanční krizi či nás čeká tzv. „ztracená dekáda“ bez růstu, vždy budou existovat firmy, kterým se bude v tomto prostředí dařit lépe než jiným.

Upozornění k CFD: Rozdílové smlouvy jsou komplexní nástroje a v důsledku použití finanční páky jsou spojeny s vysokým rizikem rychlého vzniku finanční ztráty. U 51 až 76 % účtů retailových investorů došlo při obchodování s rozdílovými smlouvami ke vzniku ztráty. Měli byste zvážit, zda rozumíte tomu, jak rozdílové smlouvy fungují, a zda si můžete dovolit vysoké riziko ztráty svých finančních prostředků.

© 2024 Vpenize.cz | Nakódoval Leoš Lang