Virus zika se dále šíří. Které akcie budou z případné pandemie profitovat a kterým se vyhnout?

12.02.2016 | 07:30 | wa pe | 3 komentáře / 3 nové

Od vyhlášení celosvětového stavu nouze na začátku února Světovou zdravotnickou organizací (WHO) se množí případy nakažení virem zika mimo původně zasaženou oblast.

Foto: frankieleon

Infekce se potvrdila u třiačtyřicet let starého muže v Číně, který se právě vrátil z Venezuely. Na tento jihoamerický stát dopadla v podobě viru zika další těžká rána. Jeho ekonomiku dusí nízké ceny ropy, hlavního exportního artiklu. Venezuelská vláda očividně mlží nejenom o míře inflace, ta přiznaná je přes 140 %, ale i o počtu nakažených osob virem zika.

Zatímco oficiální odhady hovoří o 3700 osob, lékaři samotní operují s číslem 400 000 nakažených. S tím jak docházejí dolary se krátí i zásoby medicínských zásob a situace se stává kritickou.

V současné době neexistuje schválená účinná vakcína proti komáry přenášenému viru, kterým se ve Střední a Jižní Americe již nakazily statisíce lidí. Dnes testovaným vakcínám může cesta do postižených oblastí trvat i měsíce až roky.

V samotné Číne, nejlidnatější zemi světa je riziko rozšíření viru prozatím minimální díky nízkým teplotám, uvedla čínská oficiální místa.

Původcem nákazy je komár druhu Aedes aegypti, který se nachází pouze v tropických a subtropických oblastech, obavy však vzbuzuje možná transmise jeho blízkým příbuzným, Komárem tygrovaným, který žije v Severní Americe, ale jeho výskyt je doložen i v Itálii, Francii nebo Švýcarsku. Tento druh komára přenáší na člověka nemoci velmi podobné viru zika, žlutou zimnici a horečku dengue.

Americké Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci již pracuje na opatřeních proti možnému rozšíření viru na Floridě, kde bylo registrováno 16 nakažených, jednalo se však vždy o navrátivší se z postižených oblastí.

 

Které akcie budou z viru zika profitovat a kterým se vyhnout?

Zatímco některé společnosti budou muset v případě dalšího masivního šíření viru počítat se zatím obtížně kalkulovatelnými škodami, jiné, především ty z biotechnologického sektoru, čekají vyšší výnosy. Mezi ně patří například Chimerix Inc (CMRX), Gilead Sciences Inc. (GILD), Intrexon Corp. (XON) nebo Cerus Corporation (CERS). Nicméně je zde i řada dalších společností, které by mohli těžit z pandemie viru zika.

 

Zdroj:bnzg, redakce

Podobná témata
čína, jižní amerika, inflace, venezuela, florida, biotechnologie, ropa, cena ropy, vakcína, usa, virus zika, cdc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze
Alespoň nějaký názor než žádný.
To je zase názor jak noha.:-)
Výborně a další způsob jak vydělat na nebožácích postižených nemocemi. Už aby ty farmaceutický hyeny někde zavřel a znárodnil.
Vstoupit do diskuze


Související

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).

Čínské firmy mají zájem podílet se na dostavbě Jaderné elektrárny Dukovany

Novinářům to po dnešní poradě ekonomických ministrů se zástupci odborů a zaměstnavatelů řekl ministr průmyslu Jan Mládek (ČSSD). Podle HN žádají, aby nebylo výběrové řízení

Problémová italská banka Monte Paschi na burze silně roste. Vedení společnosti připravuje nový byznys plán.

Banca Monte dei Paschi di Siena SpA během obchodování v Miláně rostla v důsledku nadějí spojených s představením nového byznys plánu generálním ředitelem společnosti. Marco Morelli má představit nový byznys plán, který se má stát klíčem pro záchranu společnosti.Čti více

Co se stalo na zasedání ECB?

Na zasedání ECB minulý čtvrtek investoři očekávali, že Mario Draghi oznámí rozsah kvantitativního uvolňování po březnu 2017. Draghi ale nenabídl jasný pohled, jen naznačil rozsah nákupu dluhopisů.

Pokud nepřijmete uprchlíky, přestaneme posílat peníze do rozpočtu EU, vzkazuje italský premiér

Italský premiér Matteo Renzi pohrozil Evropské unii, že jeho země přestane platit do unijního rozpočtu, pokud jí státy EU nepomůžou s uprchlíky. Informovala o tom agentura AFP.

Aktuální technické úrovně pro měnový pár USD/JPY

Na které technické úrovně na páru USD/JPY měli dát forex obchodníci dobrý pozor?

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.