Virus zika se dále šíří. Které akcie budou z případné pandemie profitovat a kterým se vyhnout?

12.02.2016 07:30 | wa pe | 3 komentáře / 3 nové

Od vyhlášení celosvětového stavu nouze na začátku února Světovou zdravotnickou organizací (WHO) se množí případy nakažení virem zika mimo původně zasaženou oblast.

Foto: frankieleon

Infekce se potvrdila u třiačtyřicet let starého muže v Číně, který se právě vrátil z Venezuely. Na tento jihoamerický stát dopadla v podobě viru zika další těžká rána. Jeho ekonomiku dusí nízké ceny ropy, hlavního exportního artiklu. Venezuelská vláda očividně mlží nejenom o míře inflace, ta přiznaná je přes 140 %, ale i o počtu nakažených osob virem zika.

Zatímco oficiální odhady hovoří o 3700 osob, lékaři samotní operují s číslem 400 000 nakažených. S tím jak docházejí dolary se krátí i zásoby medicínských zásob a situace se stává kritickou.

V současné době neexistuje schválená účinná vakcína proti komáry přenášenému viru, kterým se ve Střední a Jižní Americe již nakazily statisíce lidí. Dnes testovaným vakcínám může cesta do postižených oblastí trvat i měsíce až roky.

V samotné Číne, nejlidnatější zemi světa je riziko rozšíření viru prozatím minimální díky nízkým teplotám, uvedla čínská oficiální místa.

Původcem nákazy je komár druhu Aedes aegypti, který se nachází pouze v tropických a subtropických oblastech, obavy však vzbuzuje možná transmise jeho blízkým příbuzným, Komárem tygrovaným, který žije v Severní Americe, ale jeho výskyt je doložen i v Itálii, Francii nebo Švýcarsku. Tento druh komára přenáší na člověka nemoci velmi podobné viru zika, žlutou zimnici a horečku dengue.

Americké Centrum pro kontrolu nemocí a prevenci již pracuje na opatřeních proti možnému rozšíření viru na Floridě, kde bylo registrováno 16 nakažených, jednalo se však vždy o navrátivší se z postižených oblastí.

 

Které akcie budou z viru zika profitovat a kterým se vyhnout?

Zatímco některé společnosti budou muset v případě dalšího masivního šíření viru počítat se zatím obtížně kalkulovatelnými škodami, jiné, především ty z biotechnologického sektoru, čekají vyšší výnosy. Mezi ně patří například Chimerix Inc (CMRX), Gilead Sciences Inc. (GILD), Intrexon Corp. (XON) nebo Cerus Corporation (CERS). Nicméně je zde i řada dalších společností, které by mohli těžit z pandemie viru zika.

 

Zdroj:bnzg, redakce

Podobná témata
čína, jižní amerika, inflace, venezuela, florida, biotechnologie, ropa, cena ropy, vakcína, usa, virus zika, cdc

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze
Alespoň nějaký názor než žádný.
To je zase názor jak noha.:-)
Výborně a další způsob jak vydělat na nebožácích postižených nemocemi. Už aby ty farmaceutický hyeny někde zavřel a znárodnil.
Vstoupit do diskuze


Související články

Starbucks plánuje v následujících letech masivní expanzi. Jen v Číně otevře 5000 kaváren

Americký kavárenský řetězec Starbucks představil plán na příštích pět let, který předpokládá, že firma v celém světě otevře dalších 12.000 kaváren.

Apple prohrál v USA patentový spor se Samsung Electronics

Americký nejvyšší soud se v mnohaletém patentovém sporu mezi výrobci chytrých telefonů Apple a Samsung Electronics postavil na stranu jihokorejské společnosti.

Ilustrační foto

Čínská platební platforma Alipay upevňuje svou pozici v Evropě

Největší čínská platební platforma Alipay ze skupiny Alibaba uzavřela smlouvy se čtyřmi evropskými finančními institucemi. Cílem je usnadnit Číňanům cestujícím do zahraničí placení po Evropě, uvedla dnes agentura Reuters.Čti více

Ruský stát prodal čtvrtinový podíl ve své největší ropné společnosti Kataru a Glencore

Zhruba pětinový podíl v ruské státní ropné společnosti Rosněfť koupily společně švýcarský obchodník s komoditami Glencore a katarský státní investiční fond. Moskva za 19,5 procenta akcií Rosněfti získá 10,5 miliardy dolarů (264 miliard Kč), sdělil dnes Kreml.

Dolar zaznamenává solidní zisky, zatímco libra padá

Po italském referendu, se forexový trh zaměří na měnově politická oznámení tohoto týdne. Dnes se pozornost přesouvá na měnově politické rozhodnutí Bank of Canada a jeho dopad na kanadský dolar.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.