Vitamíny navíc neuškodí? Kromě peněženky mohou ublížit i Vašemu zdraví, tvrdí odborníci

10.03.2016 07:26 | wa pe | Diskuze

Neuběhne snad den, abychom nebyli bombardováni reklamou na vitamíny a výživové doplňky všeho druhu, skutečně se však jedná o rozumné investice do zdraví, nebo je to jen mnohamiliardový byznys pro několik málo výrobců?

Foto: Clare Bell

 

Každý by se s nadcházejícími teplejšími měsíci rád dostal do formy a upevnil své zdraví, pravidelné poctivé cvičení je však pro některé příliš časově náročné a mnohým z nás, přiznejme si to, se zkrátka jen nechce. Také denní porce ovoce a zeleniny není pro příznivce tradiční české kuchyně to pravé ořechové. O to snáze poté člověk sáhne po snadné spáse ve formě multivitamínové tabletky či jiného doplňku stravy.

Podle oficiálních statistik užívá podobné preparáty asi polovina veškeré dospělé populace ve Spojených státech, což již můžeme označit za skutečně masové užívání. I u nás je polykání vitamínů součástí denní rutiny mnoha lidí, kteří jsou přesvědčeni, že tak dělají něco pro své zdraví. Tento dojem podporují i výrobci všemožných doplňků stravy pomocí promyšleného marketingu. A není se jim co divit, jen ve Spojených státech amerických se jedná o gigantický trh s ročním obratem 37 miliard USD. Celá řada medicínských studií z poslední doby však před podobným nadužíváním vitamínů varuje. Ačkoli nikdo nevylučuje jejich potřebu pro celkové zdraví organismu a v případech akutního nedostatku některých prvků a vitaminů mohou doplňky stravy dokonce zachránit život, závěry těchto studií se dají snadno shrnout do českého úsloví „všeho moc škodí.“ Kromě toho, že studie neprokázaly zpomalení či zabránění propuknutí chorob u lidí dlouhodobě užívajících tyto přípravky, dokonce se setkáme i s negativními následky plynoucími z nadbytku vitamínů a minerálů.

Například nedávno uveřejněná studie v mezinárodním medicínském časopise JAMA konstatuje značně vyšší riziko ztráty rovnováhy a pádu u osob nad 70 let v případě, že požívaly vysoké dávky vitamínu D. Přitom podle nutričních specialistů zcela postačí mít přiměřeně pestrou stravu, doplněnou o pravidelné cvičení. Tato kombinace stačí pro udržení dobrého zdraví a šetří i výdaje na nepotřebné výživové doplňky.

S jakými produkty se dnes můžeme na trhu s doplňky stravy setkat?

 

Multivitamíny

Asi nejznámnější a nejčastěji užívanou variantou jsou multivitamíny, za které v USA ročně utratí asi 5,7 miliardy USD, vyplývá z údajů Národního institutu pro zdraví (NSH). Multivitamíny jsou vnímány jako pojistka proti možnému nedostatku vitamínů, lékaři se však shodují v názoru, že lidé bez specifických potíží by se měli snažit získat vše potřebné z běžné stravy, například cereálií, předtím, než zavítají do lékárny nebo sáhnou po doplňcích v regálu supermarketu. Studie z roku 2013 publikovaná v Annals of Internal Medicine nezjistila u starších mužů dlouhodobě užívajících multivitamínové doplňky žádné zlepšení funkce mozku.

 

Vitamín B12

Vitamín B12 je v lidském organismu kromě jiného potřebný pro tvorbu červených krvinek a správnou funkci nervové soustavy. Jeho přirozeným zdrojem je maso a mléčné produkty. Jeho nedostatek se může projevovat sníženými mentálními schopnostmi, zapomnětlivostí, nízkou energii a depresí. Na tento vitamín by neměli zapomenout především striktní vegetariáni a vegani, stejně jako starší lidé. Absorpci vitamínu v těle snižuje také nadměrné požívání alkoholu. Časté je nadužívání vitamínu B12 jako domnělého zdroje energie, běžnému člověku však stačí zařadit do své stravy přiměřené množství masa a mléčných výrobků doplněné o cereálie.

 

Vápník

Vápník Nedostatek vápníku neboli kalcia v organismu se může projevit na špatném stavu kostí a může přispět k rozvoji osteoporózy. Dodatečný přísun kalcia se automaticky nedoporučuje a to ani ženám po menopauze. Klinické testy podávání vápníku v dávkách 1 000 miligramů denně vykázaly u testovaných osob zvýšený výskyt ledvinových kamenů a zvýšené riziko srdeční příhody. Přirozeným zdrojem vápníku jsou pro lidský organismus mléčné výrobky nebo například sója, sardinky, kapusta, špenát či brokolice, které bychom měli na talíři najít alespoň třikrát denně, uvádí odborníci z Central washington University.  

 

Vitamín D

Vitamín D Tento vitamín je důležitý především kvůli jeho roli při vstřebávání vápníků v organismu. Podle některých studií může jeho kritický nedostatek vést k bolestem kostí, svalové slabosti a dokonce některým srdečním onemocněním. Naopak jeho nadbytek vede u některých skupin obyvatelstva, především u starších lidí ke zvýšenému riziku ztráty rovnováhy a pádům. Běžně člověk získává vitamín D pobytem na slunečním světle. Ve větší míře jsou jeho nedostatkem ohroženi lidé pracující v uzavřených prostorách a během zimních měsíců. Pokud nám chybí slunce a nemáme možnost se mu dostatečně vystavit, pomůže, když do jídelníčku zařadíme rybí maso, olej z tresčích jater, případně obohacené mléko, cereálie a některé druhy hub.

 

Přípravky na hubnutí

Odbornice na výživu Kelly Pritchettová z Central Washington University má v tomto případě jasno. Preparáty na hubnutí jsou v tom lepším případě jen zbytečně vyhozené peníze, v tom horším Vám mohou poškodit zdraví. Ve Spojených státech je dodnes známý případ již zakázaných preparátů vyráběných z chvojníků, např. Ephedra Sinica, které se nelegálně používají ve vrcholovém sportu na podporu metabolismu. V USA byly některé přípravky na hubnutí založené na efedrinu spojovány s případy několika úmrtí. I tentokrát odborníci spíše než náročné dietní plány a drahé doplňky stravy doporučují zmenšit porce a strávit více času cvičením a na čerstvém vzduchu.

  

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Evropská agentura pro léčiva poskytla přípravku PRX-OTC společnosti PhaseRx status sirotčího léku. Akcie posilují o 20 %

Akcie PhaseRx dnes posilují při 34násobku průměrného obchodního objemu o 19,80 % poté, co Evropská léková agentura označila lék PRX-OTC za takzvaný sirotčí lék.

Pozitivní výsledky testů léku Amantadine společnosti Adamas Pharma. Akcie posilují o 1,27 %

Společnost Adamas Pharmaceuticals představila výsledky třetí fáze klinických testů léku Amantadine proti Parkinsonově chorobě.

Lék G/P vyvinutý firmou AbbVie vykázal po osmi týdnech léčení pacientů trpících hepatitidou úspěšnost 95%

Výsledky třetí fáze studie ENDURANCE-3 ukázaly, že denní léčba látkou G/P vyvinutou firmou AbbVie (NYSE:ABBV) vykázala po osmi týdnech 95% úspěšnost léčby těžce léčitelných pacientů s genotypem 3 netrpících cirhózou jater.

bílé krviny

Vakcíny „na míru“ skýtají novou naději pro pacienty trpící rakovinou

Rakovina může mít mnoho podob, vyvinout univerzální lék je proto značně obtížné ne-li rovnou nemožné. Pacienti jsou často nuceni podstupovat sérii zdraví poškozujících terapií předtím, než některá z nich má pozitivní účinky. Nové personalizované vakcíny mohou představovat řešení, tvrdí vědci z Dana-Farber Cancer Institute.

Republikání v USA se znovu pokusí protlačit nový zákon o zdravotní péči

Podle plátku Washington Post se Republikánská strana v USA v sobotu pokusí dopilovat návrh zákona, který se týká zdravotní péče.

Jezdit do práce na kole snižuje riziko vzniku rakoviny

Dejte mi dostatek financí a vědecky vám podložím prospěšnost čehokoli! Ale teď vážně: Nová vědecká studie (pravděpodobně taktéž bicyklujících vědců) z University of Glasgow prý dokládá zdravotní prospěšnost každodenního dojíždění do práce na kole. Posuďte sami:Čti více

Známí shortaři z Citron Research útočí na akcie online prodejce nábytku Wayfair. Brzy bude čelit konkurenci ze strany Amazon

Analytici Citron Research doporučují prodat akcie Wayfair Inc. již od roku 2015, nyní však jejich nápor nabral na intenzitě.

Chystají se Albertsons Companies Inc. nabídnout své akcie v rámci IPO?

Dnešní informace ohledně jednání o akvizici Whole Foods Market ze strany Albertsons Companies Inc. mohou naznačovat blížící se IPO, jsou přesvědčeni někteří analytici.

Akcie McDonald's se před zítřejším zveřejněním výsledků pohybují na svých historických maximech

Společnost McDonald's (MCD +0,6 %) zítra před otevřením trhu zveřejní své hospodářské výsledky za první čtvrtletí.

Tesla výrazně rozšiřuje svou síť „čerpacích stanic“ v USA

Společnost Tesla Inc. oznámila, že plánuje rozšířit svou síť dobíjecích stanic Supercharger v USA na více jak 10 000 lokací.

Telefonica údajně zvažuje nabídnout v rámci IPO akcie britské O2

Telefonica podle agentury Bloomberg zvažuje Telefonica nabídnout akcie britské O2 někdy ke konci tohoto roku.

Francouzská prokuratura vyšetřuje v souvislosti s aférou Dieselgate také automobilku PSA

Francouzská prokuratura zahájila vyšetřování domácí automobilové skupiny PSA, kterou podezírá z podvodů s testy emisí naftových vozů. Agentuře Reuters to dnes sdělil zdroj z justičních kruhů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.