Vitamíny navíc neuškodí? Kromě peněženky mohou ublížit i Vašemu zdraví, tvrdí odborníci

10.03.2016 07:26 | wa pe | Diskuze

Neuběhne snad den, abychom nebyli bombardováni reklamou na vitamíny a výživové doplňky všeho druhu, skutečně se však jedná o rozumné investice do zdraví, nebo je to jen mnohamiliardový byznys pro několik málo výrobců?

Foto: Clare Bell

 

Každý by se s nadcházejícími teplejšími měsíci rád dostal do formy a upevnil své zdraví, pravidelné poctivé cvičení je však pro některé příliš časově náročné a mnohým z nás, přiznejme si to, se zkrátka jen nechce. Také denní porce ovoce a zeleniny není pro příznivce tradiční české kuchyně to pravé ořechové. O to snáze poté člověk sáhne po snadné spáse ve formě multivitamínové tabletky či jiného doplňku stravy.

Podle oficiálních statistik užívá podobné preparáty asi polovina veškeré dospělé populace ve Spojených státech, což již můžeme označit za skutečně masové užívání. I u nás je polykání vitamínů součástí denní rutiny mnoha lidí, kteří jsou přesvědčeni, že tak dělají něco pro své zdraví. Tento dojem podporují i výrobci všemožných doplňků stravy pomocí promyšleného marketingu. A není se jim co divit, jen ve Spojených státech amerických se jedná o gigantický trh s ročním obratem 37 miliard USD. Celá řada medicínských studií z poslední doby však před podobným nadužíváním vitamínů varuje. Ačkoli nikdo nevylučuje jejich potřebu pro celkové zdraví organismu a v případech akutního nedostatku některých prvků a vitaminů mohou doplňky stravy dokonce zachránit život, závěry těchto studií se dají snadno shrnout do českého úsloví „všeho moc škodí.“ Kromě toho, že studie neprokázaly zpomalení či zabránění propuknutí chorob u lidí dlouhodobě užívajících tyto přípravky, dokonce se setkáme i s negativními následky plynoucími z nadbytku vitamínů a minerálů.

Například nedávno uveřejněná studie v mezinárodním medicínském časopise JAMA konstatuje značně vyšší riziko ztráty rovnováhy a pádu u osob nad 70 let v případě, že požívaly vysoké dávky vitamínu D. Přitom podle nutričních specialistů zcela postačí mít přiměřeně pestrou stravu, doplněnou o pravidelné cvičení. Tato kombinace stačí pro udržení dobrého zdraví a šetří i výdaje na nepotřebné výživové doplňky.

S jakými produkty se dnes můžeme na trhu s doplňky stravy setkat?

 

Multivitamíny

Asi nejznámnější a nejčastěji užívanou variantou jsou multivitamíny, za které v USA ročně utratí asi 5,7 miliardy USD, vyplývá z údajů Národního institutu pro zdraví (NSH). Multivitamíny jsou vnímány jako pojistka proti možnému nedostatku vitamínů, lékaři se však shodují v názoru, že lidé bez specifických potíží by se měli snažit získat vše potřebné z běžné stravy, například cereálií, předtím, než zavítají do lékárny nebo sáhnou po doplňcích v regálu supermarketu. Studie z roku 2013 publikovaná v Annals of Internal Medicine nezjistila u starších mužů dlouhodobě užívajících multivitamínové doplňky žádné zlepšení funkce mozku.

 

Vitamín B12

Vitamín B12 je v lidském organismu kromě jiného potřebný pro tvorbu červených krvinek a správnou funkci nervové soustavy. Jeho přirozeným zdrojem je maso a mléčné produkty. Jeho nedostatek se může projevovat sníženými mentálními schopnostmi, zapomnětlivostí, nízkou energii a depresí. Na tento vitamín by neměli zapomenout především striktní vegetariáni a vegani, stejně jako starší lidé. Absorpci vitamínu v těle snižuje také nadměrné požívání alkoholu. Časté je nadužívání vitamínu B12 jako domnělého zdroje energie, běžnému člověku však stačí zařadit do své stravy přiměřené množství masa a mléčných výrobků doplněné o cereálie.

 

Vápník

Vápník Nedostatek vápníku neboli kalcia v organismu se může projevit na špatném stavu kostí a může přispět k rozvoji osteoporózy. Dodatečný přísun kalcia se automaticky nedoporučuje a to ani ženám po menopauze. Klinické testy podávání vápníku v dávkách 1 000 miligramů denně vykázaly u testovaných osob zvýšený výskyt ledvinových kamenů a zvýšené riziko srdeční příhody. Přirozeným zdrojem vápníku jsou pro lidský organismus mléčné výrobky nebo například sója, sardinky, kapusta, špenát či brokolice, které bychom měli na talíři najít alespoň třikrát denně, uvádí odborníci z Central washington University.  

 

Vitamín D

Vitamín D Tento vitamín je důležitý především kvůli jeho roli při vstřebávání vápníků v organismu. Podle některých studií může jeho kritický nedostatek vést k bolestem kostí, svalové slabosti a dokonce některým srdečním onemocněním. Naopak jeho nadbytek vede u některých skupin obyvatelstva, především u starších lidí ke zvýšenému riziku ztráty rovnováhy a pádům. Běžně člověk získává vitamín D pobytem na slunečním světle. Ve větší míře jsou jeho nedostatkem ohroženi lidé pracující v uzavřených prostorách a během zimních měsíců. Pokud nám chybí slunce a nemáme možnost se mu dostatečně vystavit, pomůže, když do jídelníčku zařadíme rybí maso, olej z tresčích jater, případně obohacené mléko, cereálie a některé druhy hub.

 

Přípravky na hubnutí

Odbornice na výživu Kelly Pritchettová z Central Washington University má v tomto případě jasno. Preparáty na hubnutí jsou v tom lepším případě jen zbytečně vyhozené peníze, v tom horším Vám mohou poškodit zdraví. Ve Spojených státech je dodnes známý případ již zakázaných preparátů vyráběných z chvojníků, např. Ephedra Sinica, které se nelegálně používají ve vrcholovém sportu na podporu metabolismu. V USA byly některé přípravky na hubnutí založené na efedrinu spojovány s případy několika úmrtí. I tentokrát odborníci spíše než náročné dietní plány a drahé doplňky stravy doporučují zmenšit porce a strávit více času cvičením a na čerstvém vzduchu.

  

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Vakcína společnosti Merck proti pásovému oparu uspěla ve třetí fázi klinických testů

Společnost Merck oznámila, že její vakcína V212 uspěla ve třetí fázi klinických testů prevence pásového oparu pacientů s poškozenou imunitou.

Ilustrační obrázek

Virus HIV pod kontrolou. Očkovací terapie u testovaných pacientů zabírá

Vědci možná objevili účinnou terapii pro boj s virem HIV.

Bellicum Pharma zveřejnila pozitivní výsledky studie

Farmaceutická firma Bellicum Pharmaceuticals (NASDAQ:BLCM) uvedla, že fáze 1 klinického testování možného přípravku pro léčbu dětských pacientů, kteří prodělali určitý druh transplantace hematopoetických kmenových buněk, přinesla pozitivní výsledky.

FDA zrychlí přezkum žádosti společnosti Novartis o registraci přípravku pro léčbu NSCLC

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) přijal dodatečnou žádost společnosti Novartis (NYSE:NVS) o registraci nového léčivého přípravku Zykadia (ceritinib) pro léčbu první linie u pacientů s metastazujícím ALK-pozitivním nemalobuněčným karcinomem plic (NSCLC).

Klinické testy nepotvrdily účinek přípravku společnosti Cyclacel pro léčbu AML – akcie na premarketu prudce klesají

Farmaceutická společnost Cyclacel Pharmaceuticals (NASDAQ:CYCC) oznámila, že fáze 3 klinické studie zaměřené na hodnocení možného přípravku pro léčbu akutní myeloidní leukémie (AML) u nově diagnostikovaných starších pacientů neprokázala primární cílový účinek přípravku (sapacitabine).

Akcie Shire na premarketu stoupají v reakci na slibné výsledky studie možného přípravku pro léčbu hereditárního angioedému

Výsledky klinického hodnocení fáze 1b přípravku společnosti Shire plc. (NASDAQ:SHPG) (lanadelumab) určeného pro léčbu hereditárního angioedému vykazují slibný léčebný účinek bez vážných nežádoucích příhod či abstinenčních příznaků.Čti více

ViewRay získala v USA povolení pro svůj systém ozařování onkologických pacientů. Akcie posilují o 26 %

Společnost ViewRay (VRAY) uspěla v USA u Federálního úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) s registrací svého systému kombinujícího diagnostické a terapeutické zařízení pro pacienty s rakovinou.

Obavy z cenové války oslabují akcie maloobchodních prodejců v USA

Akcie maloobchodních řetězců a výrobců spotřebního zboží v USA oslabují poté, co agentura Reuters oznámila, že společnost Wal-Mart testuje nový způsob oceňování produktů ve svých 1200 pobočkách.

Umělá inteligence Google Assistant míří na chytré telefony napříč různými značkami

Prozatím jsme se mohli s Google Assistant setkat pouze na zařízeních Google, nyní však tato AI míří také na chytré telefony a další zařízení partnerských společností.

Akcie aerolinek v USA oslabují v reakci na výroky Warrena Buffetta, že v sektoru nehodlá dále navyšovat své investice

Warren Buffett dnes pro televizi CNBC prohlásil, že jeho Berkshire Hathaway pravděpodobně nebude kupovat další akcie aerolinií v USA.

Akcie La Jolla posilují o 75 % v reakci na úspěšné výsledky pozdní fáze klinických testů léku proti nízkému tlaku

Akcie La Jolla Pharmaceuticals (LJPC) dnes posilují při 44násobku průměrného obchodního objemu v reakci na úspěch léku LJPC-501 (angiotensin II) v pozdní fázi klinických testů.

Schvalování přístroje ImmunoPulse IL-12 od firmy OncoSec bude urychleno, akcie stoupají

Jen málo obchodované akcie OncoSec Medical (NASDAQ:ONCS) vykazují růst při obchodování díky zprávě, že americká FDA udělila jejímu přístroji ImmunoPulse IL-12 status Fast Track, který urychluje schvalovací proces.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.