Vitamíny navíc neuškodí? Kromě peněženky mohou ublížit i Vašemu zdraví, tvrdí odborníci

10.03.2016 07:26 | wa pe | Diskuze

Neuběhne snad den, abychom nebyli bombardováni reklamou na vitamíny a výživové doplňky všeho druhu, skutečně se však jedná o rozumné investice do zdraví, nebo je to jen mnohamiliardový byznys pro několik málo výrobců?

Foto: Clare Bell

 

Každý by se s nadcházejícími teplejšími měsíci rád dostal do formy a upevnil své zdraví, pravidelné poctivé cvičení je však pro některé příliš časově náročné a mnohým z nás, přiznejme si to, se zkrátka jen nechce. Také denní porce ovoce a zeleniny není pro příznivce tradiční české kuchyně to pravé ořechové. O to snáze poté člověk sáhne po snadné spáse ve formě multivitamínové tabletky či jiného doplňku stravy.

Podle oficiálních statistik užívá podobné preparáty asi polovina veškeré dospělé populace ve Spojených státech, což již můžeme označit za skutečně masové užívání. I u nás je polykání vitamínů součástí denní rutiny mnoha lidí, kteří jsou přesvědčeni, že tak dělají něco pro své zdraví. Tento dojem podporují i výrobci všemožných doplňků stravy pomocí promyšleného marketingu. A není se jim co divit, jen ve Spojených státech amerických se jedná o gigantický trh s ročním obratem 37 miliard USD. Celá řada medicínských studií z poslední doby však před podobným nadužíváním vitamínů varuje. Ačkoli nikdo nevylučuje jejich potřebu pro celkové zdraví organismu a v případech akutního nedostatku některých prvků a vitaminů mohou doplňky stravy dokonce zachránit život, závěry těchto studií se dají snadno shrnout do českého úsloví „všeho moc škodí.“ Kromě toho, že studie neprokázaly zpomalení či zabránění propuknutí chorob u lidí dlouhodobě užívajících tyto přípravky, dokonce se setkáme i s negativními následky plynoucími z nadbytku vitamínů a minerálů.

Například nedávno uveřejněná studie v mezinárodním medicínském časopise JAMA konstatuje značně vyšší riziko ztráty rovnováhy a pádu u osob nad 70 let v případě, že požívaly vysoké dávky vitamínu D. Přitom podle nutričních specialistů zcela postačí mít přiměřeně pestrou stravu, doplněnou o pravidelné cvičení. Tato kombinace stačí pro udržení dobrého zdraví a šetří i výdaje na nepotřebné výživové doplňky.

S jakými produkty se dnes můžeme na trhu s doplňky stravy setkat?

 

Multivitamíny

Asi nejznámnější a nejčastěji užívanou variantou jsou multivitamíny, za které v USA ročně utratí asi 5,7 miliardy USD, vyplývá z údajů Národního institutu pro zdraví (NSH). Multivitamíny jsou vnímány jako pojistka proti možnému nedostatku vitamínů, lékaři se však shodují v názoru, že lidé bez specifických potíží by se měli snažit získat vše potřebné z běžné stravy, například cereálií, předtím, než zavítají do lékárny nebo sáhnou po doplňcích v regálu supermarketu. Studie z roku 2013 publikovaná v Annals of Internal Medicine nezjistila u starších mužů dlouhodobě užívajících multivitamínové doplňky žádné zlepšení funkce mozku.

 

Vitamín B12

Vitamín B12 je v lidském organismu kromě jiného potřebný pro tvorbu červených krvinek a správnou funkci nervové soustavy. Jeho přirozeným zdrojem je maso a mléčné produkty. Jeho nedostatek se může projevovat sníženými mentálními schopnostmi, zapomnětlivostí, nízkou energii a depresí. Na tento vitamín by neměli zapomenout především striktní vegetariáni a vegani, stejně jako starší lidé. Absorpci vitamínu v těle snižuje také nadměrné požívání alkoholu. Časté je nadužívání vitamínu B12 jako domnělého zdroje energie, běžnému člověku však stačí zařadit do své stravy přiměřené množství masa a mléčných výrobků doplněné o cereálie.

 

Vápník

Vápník Nedostatek vápníku neboli kalcia v organismu se může projevit na špatném stavu kostí a může přispět k rozvoji osteoporózy. Dodatečný přísun kalcia se automaticky nedoporučuje a to ani ženám po menopauze. Klinické testy podávání vápníku v dávkách 1 000 miligramů denně vykázaly u testovaných osob zvýšený výskyt ledvinových kamenů a zvýšené riziko srdeční příhody. Přirozeným zdrojem vápníku jsou pro lidský organismus mléčné výrobky nebo například sója, sardinky, kapusta, špenát či brokolice, které bychom měli na talíři najít alespoň třikrát denně, uvádí odborníci z Central washington University.  

 

Vitamín D

Vitamín D Tento vitamín je důležitý především kvůli jeho roli při vstřebávání vápníků v organismu. Podle některých studií může jeho kritický nedostatek vést k bolestem kostí, svalové slabosti a dokonce některým srdečním onemocněním. Naopak jeho nadbytek vede u některých skupin obyvatelstva, především u starších lidí ke zvýšenému riziku ztráty rovnováhy a pádům. Běžně člověk získává vitamín D pobytem na slunečním světle. Ve větší míře jsou jeho nedostatkem ohroženi lidé pracující v uzavřených prostorách a během zimních měsíců. Pokud nám chybí slunce a nemáme možnost se mu dostatečně vystavit, pomůže, když do jídelníčku zařadíme rybí maso, olej z tresčích jater, případně obohacené mléko, cereálie a některé druhy hub.

 

Přípravky na hubnutí

Odbornice na výživu Kelly Pritchettová z Central Washington University má v tomto případě jasno. Preparáty na hubnutí jsou v tom lepším případě jen zbytečně vyhozené peníze, v tom horším Vám mohou poškodit zdraví. Ve Spojených státech je dodnes známý případ již zakázaných preparátů vyráběných z chvojníků, např. Ephedra Sinica, které se nelegálně používají ve vrcholovém sportu na podporu metabolismu. V USA byly některé přípravky na hubnutí založené na efedrinu spojovány s případy několika úmrtí. I tentokrát odborníci spíše než náročné dietní plány a drahé doplňky stravy doporučují zmenšit porce a strávit více času cvičením a na čerstvém vzduchu.

  

 

Zdroj:MW, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+1 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články

Společnost BioLineRx koupila britského výrobce léčiv Agalimmune

Izraelská farmaceutická společnost BioLineRx (NASDAQ:BLRX) získala britského výrobce léčiv Agalimmune Ltd. za šest milionů dolarů.

Vláda nesouhlasí k elektronizaci zdravotnictví

Nesouhlasné stanovisko vlády dostali zákonodárci k předloze skupiny poslanců hnutí ANO, jež by měla v praxi umožnit vedení zdravotnické dokumentace v elektronické podobě.

Akcie provozovatelů nemocnic v USA oslabují v reakci na Trumpovy pokroky ve zrušení Obamacare

Podle předsedy Sněmovny reprezentantů, Paula Ryana, prezident Trump uspěl ve snaze přesvědčit republikánské reprezentanty o potřebě zrušení zákona o dostupné zdravotní péči jinak známého jako Obamacare.

Biotechnologické akcie pod tlakem poté, co Trump znovu kritizoval vysoké ceny léčiv

Zdá se, že trhy přestávají být do té míry citlivé k prohlášením Donalda Trumpa jako dříve, jistá reakce na jeho dnešní kritiku vysoké ceny léčiv je však stále patrná.

Společnost Pulmatrix má evropský patent na technologii inhalace léků

Společnost Pulmatrix (PULM +31,7 %) oznámila, že získala v Evropské unii patent na technologii podávání léčiv a její využití při léčbě řady nemocí. Podobné patenty firma již získala v USA a Japonsku.

Eli Lilly oznámila úspěšné dokončení studie léku abemaciclib při léčbě rakoviny prsu

Farmaceutická společnost Eli Lilly (NYSE:LLY) oznámila, že třetí fáze klinických testů látky abemaciclib (MONARCH 2) na pacientkách trpících relapsem rakoviny prsu dosáhla svého primárního cíle.Čti více

FDA povolil generikum od Medicure

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) udělil souhlas novému generiku, které vyvinula farmaceutická společnost Apicor, jejímž většinovým vlastníkem je Medicure (MCUJF).

Nejzajímavější akcie pro dnešní den, Teva, Wells Fargo, Nintendo, FireEye a další...

Které akcie dnes budou na trzích v USA přitahovat investice a od kterých se raději držet dál?

Ilustrační obrázek

3 biotechnologické společnosti se slibnými novými léky. Které akcie kupovat?

Počty nově schválených inovativních léků v biotechnologickém sektoru v minulém roce výrazně poklesly, je tak výrazně obtížnější najít akcie společností, které nabízejí potenciál růstu.

Ilustrační obrázek

DAX: technická analýza 23.3.2017

V případě DAX pozorujeme v posledních týdnech velice podobný příběh jako u amerického S&P. I zde došlo k prudké korekci a k propadu zpět pod svou rezistenci. Indikátory nejsou naladěny pro další dny zrovna pozitivně. S jednou výjimkou. SMI se nachází již blízko úrovní, z kterých následně zahajoval nárůst. Prostor pro další oslabování je tak omezený.

D. Nouyová připustila možnost uzavření některých bank

V případě, že některé banky v eurozóně nebudou ekonomicky životaschopné, budou muset být zřejmě uzavřeny, tvrdí šéfka bankovního dohledu Evropské centrální banky (ECB) Daniele Nouyová.

Vienna Insurance Group představila předběžné výsledky za rok 2016

Pojišťovna Vienna Insurance Group představila předběžné výsledky za rok 2016 a návrh dividendy. Zisk před zdaněním dosáhnul 406,7 mil. EUR, mírně tak překonal výhled i odhady.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.