Výběr zajímavostí minulého týdne. Většina světových indexů plně korigovala ztráty z Brexitu

02.07.2016 | 14:01 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Výsledek britského referenda o vystoupení z EU a jeho následky byly stále hlavními tématy uplynulého týdne. Je nutno podotknout, že došlo k mírnému uklidnění alespoň, co se míry výkyvů na akciových trzích týče. Většina světových indexů korigovala ztráty z předešlého týdne a pražská burza nebyla výjimkou, když si index PX připsal 0,6 % t/t na 824 bodů.

Foto: Public Domain

 

Z domácích informací nás zaujalo dění v Kofole. Skupina Kofola oznámila odstoupení od akvizice WAD Group, která vlastní 40 % Water Holdingu. Důvodem je jednání se slovenským antimonopolním úřadem. Již dříve byl obchod odložen, nicméně dokončení se očekávalo letos. S Water Holdingem, který je druhým největším výrobcem vod na Slovensku, by Kofola znatelně navýšila tržní podíl v tomto segmentu díky značkám jako Budiš, Fatra či Gemerka. Akcie zakončila týden na 435 Kč (+0,7 % t/t)

ČEZ bude od společnosti Škoda JS požadovat miliardy korun za neplánovaně dlouhé odstávky jaderné elektrárny Dukovany. Důvodem odstávek byly kontroly svárů potrubí. Podle ČEZ jen za minulý rok ztratil odstávkami 2,5 mld. Kč (4,6 Kč na akcii). Další ztráty zaznamená ČEZ v tomto roce a příštím roce. Škoda JS pochybení odmítá. Jakékoliv odškodné bychom vnímali jako pozitivní informaci. Titul zakončil páteční seanci na 430,9 Kč (+4,0 % t/t).

TMR oznámilo výsledky za 1H16. Všechny ukazatele v meziročním srovnání vzrostly. Za pozitivními výsledky stojí vyšší návštěvnost, tržby z prodeje realit a nová akvizice. Provozní zisk před odpisy EBITDA vzrostl meziročně o +10,9 % na 17,1 mil. EUR. Vedení TMR potvrdilo cíle na tento rok. Výnosy by měly dosáhnout 70 mil. EUR (+7,2 % r/r) a EBITDA 25 mil. EUR (+2,4 %). Titul zakončil páteční obchodování na 640 Kč (beze změny t/t).

Nejvíce klesající akcií týdne byla VIG (-5,2 % na 456 Kč). Na titulu nebyla žádná kurzotvorná informace. Investoři negativně reagují na výsledek britského referenda o setrvání země v EU, které mimo jiné pravděpodobně bude znamenat další monetární uvolnění a tedy dlouhodobě velmi nízké příjmy z finančních investic. Právě finanční investice jsou pro pojišťovací segment velmi důležité. Naopak nejvíce rostoucí akcií týdne byla Moneta (+7,1 % na 75,4 Kč). I pře to, že jde o banku, tak Moneta by neměla být nějak významně dotčena potenciálním Brexitem. Současně se jedná o dividendovou akcii. Titul profitoval rovněž z několika poměrně silných nákupních doporučení od významných investičních bank.

Zdroj:J&T, Atlantik

Podobná témata
vienna insurance group, tmr, pražská burza, burzovní trhy a indexy, čez

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Čas snížit pozici před čtvrteční ECB…

Říjnové obchodování přineslo poměrně pozitivní vývoj na akciových trzích, také po delší době se opět na domácí scéně zablýsklo na lepší časy. Pražská burza si od začátku měsíce připisuje přes 5%, výrazně se zadařilo Čezu i bankovním titulům.  Index PX tak překonává růstem za poslední měsíc akcie evropských titulů.

Společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, plánuje vstup na burzu

Podle denního tisku plánuje společnost Sonnen, ve které vlastní podíl ČEZ, vstup na burzu. Sonnen vyrábí baterie na skladování elektřiny. ČEZ v ní koupil podíl v létě 2015 za nižší stovky milionů. Nečekáme vliv na obchodování s akciemi ČEZu.

Photon Energy vstoupil na pražskou burzu

Výrobce solárních panelů Photon Energy vstoupil na pražskou burzu a obchodování by mělo začít v pondělí 17. října. Akcie budou obchodované na trhu Free Market, přičemž v současné době akcie lze obchodovat na i varšavské burze.Čti více

Jak dále s kvantitativním uvolňováním rozhodne ECB v prosinci?

ECB včera vůbec nediskutovala o tom, jak dále s programem kvantitativního uvolňování, se kterým aktuálně počítá do března. Jeho konec ze dne na den je ale velmi nepravděpodobný.

Eurozóna: ECB ponechala úrokové sazby beze změny v souladu s očekáváním

(Aktualizováno 16:18) Evropská centrální banka (ECB) dnes podle očekávání nechala své základní úrokové sazby beze změny a nepřikročila ani k úpravě programu nákupu cenných papírů.

Neshoda v ECB pozdrží další rozhodnutí

Poté, co béžová kniha ukázala na rostoucí ekonomickou aktivitu ve většině sledovaných amerických okrscích, se pozornost trhů přesune do Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.