Výsledky hospodaření Pegasu nenaplnily tržní ani naše očekávání

26.11.2015 | 13:03 | Redakce Web4Trader | Diskuze

Výsledky hospodaření Pegasu nenaplnily tržní ani naše očekávání, když kromě tržeb byly na všech hlavních ukazatelích údaje ve srovnání s konsensem nižší.

Ilustrační foto, Pegas Nonwovens

Tržby ve třetím čtvrtletí meziročně klesly o 4,0 % na 58,0 mil. EUR, ukazatel EBITDA pak dosáhl 8,2 mil. EUR, což bylo o 31 % méně ve srovnání s třetím kvartálem loňského roku. Na hospodaření působily vývoj cen polymerů, kdy dopad přenosového mechanismu byl výrazně negativní, přecenění opčního plánu a nižší objem produkce z titulu pravidelných odstávek. Výše čistého zisku pak byla nepříznivě ovlivněna nerealizovanými kurzovými ztrátami a meziročně vyššími úrokovými náklady.

Fakta a události: (1) Objem produkce dosáhl ve třetím kvartále 23,7 tis. tun, což představuje meziroční pokles o 4,0 %. Zároveň však poklesly skladové zásoby. Tržby byly založeny na cenách polymerů z přelomu prvního a druhého kvartálu, od té doby však výrazně vzrostly, což by se mělo projevit na výši tržeb ve třetím kvartále. (2) Meziročně se za první tři kvartály nepatrně snížil podíl výrobků pro oblast hygieny, a to o 1,4 pb na 85,3 % (v polovině letošního roku 83,3 %). To souvisí především s vývojem cen polymerů ve druhém kvartále, kdy u výrobků pro oblast mimo hygienu došlo ke kratšímu zpoždění v přenosovém mechanismu než u výrobků pro hygienu. V prostředí rostoucích cen polymerů se tak podíl výrobků pro hygienu opticky snížil. (3) Management potvrdil svůj cíl pro EBITDA na letošní rok v rozmezí 44 až 48,5 mil. EUR s tím, že by se její úroveň měla pohybovat na spodní hraně tohoto pásma. (4) Celkové investice dosáhly ve třetím čtvrtletí 2,8 mil. EUR. Z této částky představovaly kapitálové výdaje na rozšíření výroby 2 mil. EUR, které zřejmě souvisely především s novou egyptskou linkou, zbytek byl vynaložen na běžné investice. Pegas počítá s celkovými letošními investicemi maximálně na úrovni 10 mil. EUR. (5) Čistý dluh se ve třetím kvartále zvýšil o téměř 12 mil. EUR na 154 mil. EUR. Pegas v tomto období emitoval nové dluhopisy, z kterých splatil všechny bankovní úvěry a dále ze získaných prostředků odkupuje vlastní akcie. Zvýšení čistého dluhu souvisí i s nárůstem pohledávek díky prodejům v závěru kvartálu, které se tak promítly na nižší hotovosti. Mírně se snížily i závazky z obchodních vztahů. Poměr čistého dluhu k EBITDA tak narostl na 3,59 (3,05 v polovině letošního roku).

Potenciální dopad na předpovědi: EBITDA za tři kvartály letošního roku dosáhla úrovně 29,7 mil. EUR. K dosažení stanoveného cíle alespoň na spodní hranici je tak zapotřebí EBITDA ve Q4 15 na úrovni minimálně 14,3 mil. EUR. To by představovalo historicky nejúspěšnější kvartál. Vývoj cen polymerů ve druhé polovině letošního roku bude působit na ziskovost firmy příznivě. Celkově EBITDA zaostala jen mírně za našim očekáváním, proto ponecháváme naše celoroční odhady pro EBITDA na úrovni 44 mil. EUR v platnosti, nicméně vnímáme rizika na spodní straně.

Potenciální dopad na cílovou cenu a doporučení: Výsledky hospodaření za Q315 považujeme za mírné zklamání, přestože management potvrdil svůj letošní cíl. Za pozitivum vidíme opětovné vyprodání téměř celé výrobní kapacity na příští rok. Akcie Pegasu v dnešním obchodování prozatím ztrácejí přes 1,5 %. Nadále držíme naše prodejní doporučení kvůli dnešním zveřejněným číslům, nicméně si myslíme, že k dalšímu výraznému propadu ceny akcií již není důvodu.

Očekávané události: Dnes odpoledne se uskuteční konferenční hovor ohledně zveřejněných údajů hospodaření. Celoroční výsledky by mohly být oznámeny v druhé polovině března příštího roku.

Zdroj:KB

Podobná témata
hospodářské výsledky, pegas nonwovens, pražská burza, akcie

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Tento týden dojde k největší IPO letošního roku, své akcie nabídne investorům čínská ZTO Express

Čínská společnost ZTO Express zaměřující se na dodávku expresních zásilek nabídne své akcie již tento týden investorům v rámci IPO.

Bayer hlásí za třetí čtvrtletí 19% nárůst čistého zisku

Německé farmaceutické a chemické společnosti Bayer vzrostl ve třetím čtvrtletí čistý zisk o 19 procent na 1,19 miliardy eur (32,2 miliardy Kč).

Společnost Airbus ohlásila hospodářské výsledky za čtvrtletí

Výrobce letadel Airbus oznámil výsledky hospodaření za čtvrtletí.Čti více

Budoucnost plynovodu Nord Stream 2 je nejistá. Gazprom údajně uvažuje o ukončení projektu

Ruská plynárenská společnost Gazprom zvažuje, že odstoupí od dohody o plánovaném plynovodu Nord Stream 2, který po dně Baltského moře obejde stávající tranzitní země východní a střední Evropy.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.