Vysokofrekvenční obchodníci otevírají svá zastoupení v srdci Wall Street

25.02.2016 10:56 | wa pe | Diskuze

Wall Street obecně nemá minimálně od americké hypoteční krize v roce 2008 dobrou pověst, které příliš nepomáhají ani nejnovější hollywoodské filmy ze světa velkých financí. Existuje však část obchodního světa, na kterou se přes prsty dívají i samotní makléři, automatičtí obchodníci.

Foto: Public Domain

Automatizovaným obchodním programům se často zazlívá, že ve specifických situacích nejsou schopny adekvátně reagovat na situaci na trhu, a způsobují tak jeho nerovnováhu. Nepřítomnost lidského faktoru, která byla zprvu chápána jako hlavní výhoda takovýchto systému, se tak v některých případech zároveň ukazuje jako jejich největší slabina.

Dvě z předních společností provozujících automatické obchodní algoritmy se nyní rozhodly otevřít své zastoupení přímo v srdci finančního světa, v ikonické budově newyorské burzy cenných papírů na dolním Manhattanu. Citadel Securities a Global Trading Systems LLC se tak přidaly k Virtu Financial Inc. a IMC, jejichž počítače už také provádějí své vysokofrekvenční transakce bok po boku jejich lidských protějšků na parketu. Ačkoli fyzické obchodování na burze v digitálním věku dávno ztratilo své výsadní postavení, mnoho klíčových funkcí stále zastávají makléři v typickém modrém saku.

Podle některých analytiků se ze strany těchto firem jedná o symbolický krok, kterým se ujímají zodpovědnosti nejen vůči jejich klientům, ale také finančnímu systému jako celku. Jejich fyzická přítomnost na v burzovní hale je tak přibližuje jak veřejnosti, tak společnostem vydávajícím akcie, s nimiž obchodují.

Společnost RSJ, miliardáře Karla Janečka, která je v tomto odvětví známá především českému publiku, prozatím podobné kroky neplánuje a nadále bude řídit své strategie z Prahy. RSJ působí v největších světových finančních centrech: Londýně, Chicagu a Frankfurtu nad Mohanem. Na všech společnost obchoduje s futures kontrakty. 

V Londýně obchoduje RSJ s futures kontrakty na úrokové míry Euribor, Euroswiss, respektive Sterling Futures, a futures na britské vládní dluhopisy. 

V Chicagu sídlí největší derivátová burzovní skupina na světě, CME Group (v roce 2013 celkem 2,7 miliardy zobchodovaných kontraktů). Pod ní spadají tři velké burzy - CME (Chicago Mercantile Exchange), NYMEX (New York Mercantile Exchange) a CBOT (Chicago Board of Trade), která je nejstarší svého druhu na světě. Na všech je RSJ aktivní a obchoduje zde zejména s futures kontrakty na úrokovou míru Eurodollar (světově nejvíce obchodovaný úrokový derivát), dále futures na americké vládní dluhopisy a akciové indexy.

V Chicagu rovněž sídlí další dvě menší burzy, na kterých RSJ obchoduje. Jednou z nich je NYSE Liffe US (burza je ve skupině s londýnskou Liffe), kde také obchodujeme s futures kontrakty na úrokovou míru Eurodollar a futures na americké státní dluhopisy. Druhou burzou je ICE Futures Europe (součást Intercontinental Exchange Group). Zde obchodujeme s futures kontrakty na ropu a zemní plyn.

V německém finančním centru sídlí derivátová burza Eurex, která spadá pod Deutsche Börse. RSJ se v roce 2009 stala jejím členem jako vůbec první česká společnost. Eurex je jasnou evropskou jedničkou s více než 1,3 miliardami zobchodovaných kontraktů během roku 2013 (spolu s její dceřinou společností ISE je pak světovou čtyřkou). Přihlédneme-li k objemu otevřených pozic (srpen 2013), je Eurex dokonce největší derivátovou burzou na světě. RSJ ve Frankfurtu nad Mohanem obchoduje s futures kontrakty na německé vládní dluhopisy, Bund, Bobl a Schatz, a futures na akciové indexy DAX a Euro Stoxx 50. Člen představenstva RSJ Bronislav Kandrík byl v prosinci 2013 zvolen členem burzovní rady Eurexu (Eurex Exchange Council).

 

Zdroj:Bloomberg, RSJ, Redakce

Podobná témata
burza, investování, automatické obchodní systémy, nyse, technologie, vysokofrekvenční obchodování, wall street, usa, forex, akcie, finance, burzovní trhy a indexy, rsj

Líbil se vám tento článek?
+1 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Chystá se zemětřesení v maloobchodu, Amazon otevře 2 000 kamenných obchodů s potravinami

Podle portálu Business Insider se Amazon (NASDAQ:AMZN) chystá v USA v příštích deseti letech otevřít 2 000 svých obchodů s potravinami, Amazon Fresh.

Tento týden dojde k největší IPO letošního roku, své akcie nabídne investorům čínská ZTO Express

Čínská společnost ZTO Express zaměřující se na dodávku expresních zásilek nabídne své akcie již tento týden investorům v rámci IPO.

Federální soud kývl na navržené vyrovnání automobilky Volkswagen v aféře Dieselgate

Americký federální soudce Charles Breyer dnes schválil dohodu o urovnání Volkswagenu s americkými úřady a 475.000 majiteli naftových vozů automobilky kvůli skandálu s obcházením emisních testů v rekordní výši 14,7 miliardy USD (364,8 miliardy Kč).Čti více
Ilustrační foto

Německá inflace: ECB jásá, inflace v říjnu rostla více, než se čekalo, a ocitla se nejvýše za dva roky

Podle údajů harmonizovaných s výpočty Evropské unie se spotřebitelské ceny v říjnu ve srovnání se stejným měsícem loni zvýšily o 0,7 procenta, což byl nejvyšší údaj od října 2014. V září vzrostly o půl procenta.

Ilustrační foto

Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za dva roky

Předběžné HDP q/q USA (Advance GDP q/q): Aktuální hodnota je 2,9 %. Analytici očekávali 2,5 %. Minulá hodnota byla 1,4 %. 

Ilustrační foto

Ruská centrální banka ponechala na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny

Měnový výbor ruské centrální banky ponechal na dnešním zasedání úrokové sazby beze změny, naznačil však, že by úroky mohl snížit v prvním nebo druhém čtvrtletí příštího roku.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.