Vysokofrekvenční obchodníci otevírají svá zastoupení v srdci Wall Street

25.02.2016 10:56 | wa pe | Diskuze

Wall Street obecně nemá minimálně od americké hypoteční krize v roce 2008 dobrou pověst, které příliš nepomáhají ani nejnovější hollywoodské filmy ze světa velkých financí. Existuje však část obchodního světa, na kterou se přes prsty dívají i samotní makléři, automatičtí obchodníci.

Foto: Public Domain

Automatizovaným obchodním programům se často zazlívá, že ve specifických situacích nejsou schopny adekvátně reagovat na situaci na trhu, a způsobují tak jeho nerovnováhu. Nepřítomnost lidského faktoru, která byla zprvu chápána jako hlavní výhoda takovýchto systému, se tak v některých případech zároveň ukazuje jako jejich největší slabina.

Dvě z předních společností provozujících automatické obchodní algoritmy se nyní rozhodly otevřít své zastoupení přímo v srdci finančního světa, v ikonické budově newyorské burzy cenných papírů na dolním Manhattanu. Citadel Securities a Global Trading Systems LLC se tak přidaly k Virtu Financial Inc. a IMC, jejichž počítače už také provádějí své vysokofrekvenční transakce bok po boku jejich lidských protějšků na parketu. Ačkoli fyzické obchodování na burze v digitálním věku dávno ztratilo své výsadní postavení, mnoho klíčových funkcí stále zastávají makléři v typickém modrém saku.

Podle některých analytiků se ze strany těchto firem jedná o symbolický krok, kterým se ujímají zodpovědnosti nejen vůči jejich klientům, ale také finančnímu systému jako celku. Jejich fyzická přítomnost na v burzovní hale je tak přibližuje jak veřejnosti, tak společnostem vydávajícím akcie, s nimiž obchodují.

Společnost RSJ, miliardáře Karla Janečka, která je v tomto odvětví známá především českému publiku, prozatím podobné kroky neplánuje a nadále bude řídit své strategie z Prahy. RSJ působí v největších světových finančních centrech: Londýně, Chicagu a Frankfurtu nad Mohanem. Na všech společnost obchoduje s futures kontrakty. 

V Londýně obchoduje RSJ s futures kontrakty na úrokové míry Euribor, Euroswiss, respektive Sterling Futures, a futures na britské vládní dluhopisy. 

V Chicagu sídlí největší derivátová burzovní skupina na světě, CME Group (v roce 2013 celkem 2,7 miliardy zobchodovaných kontraktů). Pod ní spadají tři velké burzy - CME (Chicago Mercantile Exchange), NYMEX (New York Mercantile Exchange) a CBOT (Chicago Board of Trade), která je nejstarší svého druhu na světě. Na všech je RSJ aktivní a obchoduje zde zejména s futures kontrakty na úrokovou míru Eurodollar (světově nejvíce obchodovaný úrokový derivát), dále futures na americké vládní dluhopisy a akciové indexy.

V Chicagu rovněž sídlí další dvě menší burzy, na kterých RSJ obchoduje. Jednou z nich je NYSE Liffe US (burza je ve skupině s londýnskou Liffe), kde také obchodujeme s futures kontrakty na úrokovou míru Eurodollar a futures na americké státní dluhopisy. Druhou burzou je ICE Futures Europe (součást Intercontinental Exchange Group). Zde obchodujeme s futures kontrakty na ropu a zemní plyn.

V německém finančním centru sídlí derivátová burza Eurex, která spadá pod Deutsche Börse. RSJ se v roce 2009 stala jejím členem jako vůbec první česká společnost. Eurex je jasnou evropskou jedničkou s více než 1,3 miliardami zobchodovaných kontraktů během roku 2013 (spolu s její dceřinou společností ISE je pak světovou čtyřkou). Přihlédneme-li k objemu otevřených pozic (srpen 2013), je Eurex dokonce největší derivátovou burzou na světě. RSJ ve Frankfurtu nad Mohanem obchoduje s futures kontrakty na německé vládní dluhopisy, Bund, Bobl a Schatz, a futures na akciové indexy DAX a Euro Stoxx 50. Člen představenstva RSJ Bronislav Kandrík byl v prosinci 2013 zvolen členem burzovní rady Eurexu (Eurex Exchange Council).

 

Zdroj:Bloomberg, RSJ, Redakce

Podobná témata
burza, investování, automatické obchodní systémy, nyse, technologie, vysokofrekvenční obchodování, wall street, usa, forex, akcie, finance, burzovní trhy a indexy, rsj

Líbil se vám tento článek?
+1 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Vlastník Karlovarské Becherovky se svou nejnovější akvizicí vrací na americký trh

Druhý největší výrobce alkoholických nápojů na světě Pernod Ricard převezme většinu ve firmě Smooth Ambler Spirit. Francouzská likérka se tak vrací na americký trh s whisky, který opustila v roce 2009.

Akcie, které dnes přitahují pozornost investorů: Biogen, AT&T, 3M, Wells Fargo a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?Čti více

Stříbrné mince American Eagle s letošním datem jsou vyprodány, zlaté mince míří k rekordu

Prodej stříbrných mincí American Eagle s letošním datem klesl z loňského rekordu o 20 procent na nejnižší hodnotu za čtyři roky a letošní zásoby jsou již vyprodány, uvedla americká mincovna.

Ilustrační foto

Co se očekává od dnešního setkání kartelu OPEC s nečleny?

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dnes ve Vídni setkají se zástupci nečlenských zemí, aby dokončili jednání o globální dohodě na omezení těžby. Podle agentury Reuters půjde o první takovéto setkání od roku 2002.

Ukrajina a Rusko se blíží shodě v otázce dodávek plynu

Rusko a Ukrajina učinily pokrok při dnešním jednání o dodávkách a tranzitu zemního plynu. Třístranné jednání zprostředkované Evropskou unií bylo první od loňského listopadu, kdy Kyjev přestal kupovat ruský plyn, uvedla agentura Bloomberg.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.