Vysokofrekvenční obchodníci se brání přísnějšímu dohledu úřadů, bojí se o svá obchodní tajemství

06.10.2016 11:17 | wa pe | Diskuze

Regulační úřady v USA plánují zveřejňovat údaje vysokofrekvenčních obchodů s akciemi v USA, společnosti jako Citadel Securities a KCG Holdings se obávají úniku citlivých dat.

Foto: Gerd Altmann

Po zpřísnění podmínek pro vysokofrekvenční obchodování (HFT) se v USA volá již delší dobu. Podle zastánců větší regulace vnesli HFT obchodníci na trhy vyšší volatilitu a představují potenciální systémové riziko. Nejnovější vlna odporu proti regulaci HTF přichází v souvislosti s experimentálním programem nového způsobu obchodování na akciovém trhu v USA.

Komise pro cenné papíry v USA (SEC) zahájila v pondělí dvouletý experiment, který má za cíl zvýšit objem obchodování na akciových titulech s malou tržní kapitalizací.  Velikost jednoho ticku, tedy nejmenšího pohybu ceny akcie se pro 1200 malých společností zvýší z 1 centu na 5 centů. Tato strategie by měla zvýšit zisky takzvaných tvůrců trhu. Program počítá s tím, že obchodníci budou vykazovat data o provedených obchodech, tak aby bylo možné vyhodnotit úspěšnost celého experimentu. Tyto údaje budou poté regulačními úřady zveřejňovány na měsíční bázi.

 

Wall Street naplno zasáhla technologická revoluce. Počítače obchodují akcie lépe než lidé

 

Přestože údaje budou zveřejňována anonymně, podle některých brokerů není pro profesionální hráče na trhu problém rozpoznat v datech pohyby konkrétní konkurence. „Potřebujete přesně tři sekundy, abyste rozklíčoval kdo je kdo,“ prohlásil Jamil Nazarali, který vede úsek vykonávání příkazů v Citadel Securities. A to je pro vysokofrekvenční obchodníky hlavní kámen úrazu. Jejich obchodní model je založený na komplexních algoritmech, jejichž zveřejnění je učiní jednak nepoužitelnými a jednak může přivodit značné finanční ztráty.

Podle Douga Bordena z KCG může zveřejňování dat nejenom ukázat na slabiny obchodní strategie vlastní společnosti, ale především ohrozit obchody jejích klientů. „Naší hlavní obavou je fakt, že dojde k odhalení příkazů našich klientů,“ uvedl Borden doslova. V podobném duchu se vyjadřují i sdružení vysokofrekvenčních obchodníků, přičemž například Financial Information Forum (FIF) již v srpnu zaslala Komisi pro cenné papíry dopis, v němž varovala před zveřejňováním informací o obchodování soukromých subjektů.„Všichni účastníci trhu budou tímto krokem poškozeni a v případě úniku informací hrozí především u titulů s nízkou likviditou, že se budou společnosti zdráhat je obchodovat,“  uvádí se v dopise FIF.

 

Algoritmické obchodování vydělává i při nízkých cenách ropy

 

Minoritním názor má Doug Cifu, výkonný ředitel vysokofrekvenční obchodní společnosti Virtu financial Inc., který tvrdí, že odhalení obchodních strategií ze zveřejněných dat je velmi nepravděpodobné. Cifu se odvolává především na přílišné množství „šumu“ na trzích, který znemožňuje bližší identifikaci velmi subtilních obchodních strategií.

Podobné pozdvižení způsobil nedávno také požadavek Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), která po vysokofrekvenčních obchodnících požadovala zdrojové kódy jejich obchodních programů ve snaze zjistit příčiny kolapsů trhů.

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
technologie, vysokofrekvenční obchodování, komise pro cenné papíry, dohled a regulace, rsj, citadel, kcg holdings inc

Líbil se vám tento článek?
+1 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související

Chemičky Syngenta a ChemChina nereflektovaly na termín, čímž zvyšují riziko delšího vyšetřování regulačních úřadů EU

Akcie chemičky Syngenta (NYSE:SYT) dnes před zahájením obchodování v USA oslabily o -7,1 % poté, co se z úřadů Evropské unie ozvalo, že společnost ChemChina nedodala navrhovaná opatření, která měla rozptýlit případné antimonopolní obavy, které se týkaly plánované fúze těchto dvou chemických závodů.

Exxon Mobil je vyšetřována pro účetní praktiky. Akcie klesají

Generální prokurátor státu New York Eric Schneidermann vyšetřuje účetní praktiky největší veřejně obchodovatelné ropné společnosti na světě Exxon Mobil.

Nanošachy s atomy chlóru. Nová technologie slibuje až 100násobné zvýšení hustoty zápisu dat

Tým nizozemských výzkumníků z Delft University of Technology pod vedením doktora Sandera Otteho slibuje nový způsob zápisu dat, díky kterému by bylo možné uložit veškerý obsah Národní knihovny do prostoru, který zaujímá jediný prachový roztoč.Čti více
Ilustrační foto

Cena ropy Brent zpátky pod padesáti dolary, OPEC jedná s nečleny kartelu

Cena severomořské ropy Brent během dnešního obchodování sestoupila pod hranici 50 dolarů za barel.

Ilustrační foto

Německá inflace: ECB jásá, inflace v říjnu rostla více, než se čekalo, a ocitla se nejvýše za dva roky

Podle údajů harmonizovaných s výpočty Evropské unie se spotřebitelské ceny v říjnu ve srovnání se stejným měsícem loni zvýšily o 0,7 procenta, což byl nejvyšší údaj od října 2014. V září vzrostly o půl procenta.

Ilustrační foto

Americká ekonomika rostla ve třetím čtvrtletí nejrychleji za dva roky

Předběžné HDP q/q USA (Advance GDP q/q): Aktuální hodnota je 2,9 %. Analytici očekávali 2,5 %. Minulá hodnota byla 1,4 %. 

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.