Vysokofrekvenční obchodníci se brání přísnějšímu dohledu úřadů, bojí se o svá obchodní tajemství

06.10.2016 11:17 | wa pe | Diskuze

Regulační úřady v USA plánují zveřejňovat údaje vysokofrekvenčních obchodů s akciemi v USA, společnosti jako Citadel Securities a KCG Holdings se obávají úniku citlivých dat.

Foto: Gerd Altmann

Po zpřísnění podmínek pro vysokofrekvenční obchodování (HFT) se v USA volá již delší dobu. Podle zastánců větší regulace vnesli HFT obchodníci na trhy vyšší volatilitu a představují potenciální systémové riziko. Nejnovější vlna odporu proti regulaci HTF přichází v souvislosti s experimentálním programem nového způsobu obchodování na akciovém trhu v USA.

Komise pro cenné papíry v USA (SEC) zahájila v pondělí dvouletý experiment, který má za cíl zvýšit objem obchodování na akciových titulech s malou tržní kapitalizací.  Velikost jednoho ticku, tedy nejmenšího pohybu ceny akcie se pro 1200 malých společností zvýší z 1 centu na 5 centů. Tato strategie by měla zvýšit zisky takzvaných tvůrců trhu. Program počítá s tím, že obchodníci budou vykazovat data o provedených obchodech, tak aby bylo možné vyhodnotit úspěšnost celého experimentu. Tyto údaje budou poté regulačními úřady zveřejňovány na měsíční bázi.

 

Wall Street naplno zasáhla technologická revoluce. Počítače obchodují akcie lépe než lidé

 

Přestože údaje budou zveřejňována anonymně, podle některých brokerů není pro profesionální hráče na trhu problém rozpoznat v datech pohyby konkrétní konkurence. „Potřebujete přesně tři sekundy, abyste rozklíčoval kdo je kdo,“ prohlásil Jamil Nazarali, který vede úsek vykonávání příkazů v Citadel Securities. A to je pro vysokofrekvenční obchodníky hlavní kámen úrazu. Jejich obchodní model je založený na komplexních algoritmech, jejichž zveřejnění je učiní jednak nepoužitelnými a jednak může přivodit značné finanční ztráty.

Podle Douga Bordena z KCG může zveřejňování dat nejenom ukázat na slabiny obchodní strategie vlastní společnosti, ale především ohrozit obchody jejích klientů. „Naší hlavní obavou je fakt, že dojde k odhalení příkazů našich klientů,“ uvedl Borden doslova. V podobném duchu se vyjadřují i sdružení vysokofrekvenčních obchodníků, přičemž například Financial Information Forum (FIF) již v srpnu zaslala Komisi pro cenné papíry dopis, v němž varovala před zveřejňováním informací o obchodování soukromých subjektů.„Všichni účastníci trhu budou tímto krokem poškozeni a v případě úniku informací hrozí především u titulů s nízkou likviditou, že se budou společnosti zdráhat je obchodovat,“  uvádí se v dopise FIF.

 

Algoritmické obchodování vydělává i při nízkých cenách ropy

 

Minoritním názor má Doug Cifu, výkonný ředitel vysokofrekvenční obchodní společnosti Virtu financial Inc., který tvrdí, že odhalení obchodních strategií ze zveřejněných dat je velmi nepravděpodobné. Cifu se odvolává především na přílišné množství „šumu“ na trzích, který znemožňuje bližší identifikaci velmi subtilních obchodních strategií.

Podobné pozdvižení způsobil nedávno také požadavek Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), která po vysokofrekvenčních obchodnících požadovala zdrojové kódy jejich obchodních programů ve snaze zjistit příčiny kolapsů trhů.

Zdroj:Bloomberg, Redakce

Podobná témata
technologie, vysokofrekvenční obchodování, komise pro cenné papíry, dohled a regulace, rsj, citadel, kcg holdings inc

Líbil se vám tento článek?
+1 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Akcie, které dnes přitahují pozornost investorů: Eli Lilly, Urban Outfitters, GameStop a další

Které akcie dnes přitahují pozornost investorů těsně před zahajovacím zvoněním na burzách v USA?.

Dow Jones roste, Nasdaq klesá. Je čas koupit technologické akcie nebo otevřít short na bluechips?

Ve včerejším obchodování byl Nasdaq Composite jako jediný z hlavních amerických indexů ve ztrátě, v posledních dnech se rozdíl mezi ním a např. Dow Jones rozšiřoval.

Chemičky Syngenta a ChemChina nereflektovaly na termín, čímž zvyšují riziko delšího vyšetřování regulačních úřadů EU

Akcie chemičky Syngenta (NYSE:SYT) dnes před zahájením obchodování v USA oslabily o -7,1 % poté, co se z úřadů Evropské unie ozvalo, že společnost ChemChina nedodala navrhovaná opatření, která měla rozptýlit případné antimonopolní obavy, které se týkaly plánované fúze těchto dvou chemických závodů.Čti více

Stříbrné mince American Eagle s letošním datem jsou vyprodány, zlaté mince míří k rekordu

Prodej stříbrných mincí American Eagle s letošním datem klesl z loňského rekordu o 20 procent na nejnižší hodnotu za čtyři roky a letošní zásoby jsou již vyprodány, uvedla americká mincovna.

Ilustrační foto

Co se očekává od dnešního setkání kartelu OPEC s nečleny?

Představitelé Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) se dnes ve Vídni setkají se zástupci nečlenských zemí, aby dokončili jednání o globální dohodě na omezení těžby. Podle agentury Reuters půjde o první takovéto setkání od roku 2002.

Ukrajina a Rusko se blíží shodě v otázce dodávek plynu

Rusko a Ukrajina učinily pokrok při dnešním jednání o dodávkách a tranzitu zemního plynu. Třístranné jednání zprostředkované Evropskou unií bylo první od loňského listopadu, kdy Kyjev přestal kupovat ruský plyn, uvedla agentura Bloomberg.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.