Z Číny odtéká bilion dolarů, nejde jen o kontrolu kapitálu

28.01.2016 11:51 | V Z | Diskuze

Z Číny loni odtekl kapitál v celkové výši dosahující 1 bilionu dolarů. Investoři z celého světa nyní odhadují, jaké kroky se chystá podniknout ekonomický tým prezidenta Si Ťin-pchinga.

Foto: Public Domain

 

Jednou z možností je pokusit se ochránit čínskou ekonomiku, jejíž celková hodnota přesahuje 10 miliard dolarů, novými a důkladnými kapitálovými kontrolami, píše agentura Bloomberg. V podstatě jde o ekonomický ekvivalent zatažení za záchrannou brzdu – a tato myšlenka má nemálo vážených podporovatelů. Patří k nim i guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda, který minulý týden přilákal pozornost na Světovém ekonomickém fóru v Davosu svým návrhem kapitálových kontrol omezujících tok hotovosti ze země. 

Číně se v poslední době dostává spousty nevyžádaných rad. Její obchodní partneři, včetně Japonska, i výrobci komodit z celého světa, mají velký zájem na plynulém přechodu Číny z vysokorychlostní exportní ekonomiky na udržitelnější ekonomiku ukotvenou službami a utrácením spotřebitelů.

Tento přechod však není snadný. Čínská ekonomika roste nejpomalejším tempem od roku 1990. Akciové trhy v Šanghaji a Šen-čenu v lednu zažily masivní odprodeje vedoucí ke ztrátě 1,8 bilionů dolarů. Úřady, které již dříve zavedly přísná pravidla pro toky peněz, nemají k dispozici žádné jednoduché řešení.

Zastavit obchodování?

„Čína ve skutečnosti nemá moc možností, co udělat, s výjimkou úplného zastavení obchodování,“ říká Andrew Collier, nezávislý analytik zaměřující se na Čínu a někdejší prezident Bank of China International USA.

Odtok kapitálu rovněž odráží skutečnost, že v zahraničí jsou k dispozici lepší investiční možnosti. To nemusí být nutně jen špatně – pokud je odtok přiměřený. Čínské společnosti loni investovaly rekordních 61 miliard dolarů do zahraničních akvizic, které jim umožní expandovat na nové trhy a posunout se v nadcházejících letech vzhůru na inovačním žebříčku. V lednu 2016 Haier Group oznámila úmysl získat prostřednictvím své šanghajské pobočky za 4,5 miliardy dolarů divizi domácích spotřebičů General Electric.

Další druhy kapitálových odtoků jsou méně vítané: trvalé odtoky kapitálu mohou podporovat deflaci, zpomalovat růst a srážet ceny aktiv, od realit až po akcie.

 

Varování pro Sorose

Někteří čínští střadatelé přesouvají své úspory pryč ze země ze strachu z prudké devalvace juanu a nejistoty, co se týče záměrů čínské vlády. Čínská lidová banka tvrdí, že nechystá žádnou významnou změnu své monetární politiky. Loni utratila velkou část svých devizových rezerv na opatření podporu kurzu čínské měny. Státní média varovala spekulanty, včetně miliardáře Georga Sorose, aby nenakupovali čínskou měnu na krátkou pozici a nespekulovali na její propad.

Kurz juanu přesto nadále padá. Na začátku ledna dosáhl pětiletého minima a propad za poslední rok činí více než 5 %. Čínská lidová banka není ve svých krocích zcela autonomní a někdy se řídí pokyny vlády, která může podléhat pokušení stimulovat vývozy další devalvací juanu.

Důvěru čínských střadatelů podráží i výhled do budoucna, kdy bude nutné přijmout tvrdá politická rozhodnutí. Pokud zamýšlí vláda svou podporu pro juan vážně a chce se skutečně zbavit spekulantů, bude možná muset snížit devizové zásoby, které v současnosti dosahují 3,3 bilionu dolarů.

Analytici se obávají, že kapitálový polštář možná není tak likvidní, jak to vypadá, a část těchto prostředků již byla alokována na financování vládních projektů. Rezervní aktiva by v polovině roku 2016 mohla poklesnout na příliš nízkou úroveň, uvádí Bloomberg Intelligence.

„Čína disponuje velkými rezervami, ale za současného tempa může být likvidní část rezerv spotřebována během několika měsíců, nikoliv let,“ tvrdí Victor Shih, profesor Kalifornské univerzity v San Diegu, který se zaměřuje na čínskou politiku a finance.

Další možností jsou drakoničtější opatření, jako je zvýšení úrokových sazeb nebo prudká jednorázová devalvace. Tyto kroky jsou však v prostředí zpomalující se ekonomiky vyžadující masivní restrukturalizaci zadlužených státních podniků velmi riskantní.

Nejpřísnější opatření – rozsáhlá nová omezení toku peněz – by byla popřením dřívějšího závazku provést reformu finančního sektoru.

„Neočekáváme zavedení striktních kapitálových kontrol, protože úřady nechtějí ohrozit pokrok směrem k internacionalizaci juanu a liberalizaci kapitálového účtu,“ uvedl ve svém prohlášení Institute of International Finance. „Snaha o ucpávání děr může být pošetilá.“

Tlak však nepolevuje. Odtok kapitálu v prosinci vzrostl a jeho celková hodnota v roce 2015 dosáhla podle odhadů 1 bilionu, tj. nejvyšší hodnoty od roku 2006, kdy agentura Bloomberg Inteligence začala sbírat údaje o čínské ekonomice.

Na rozsah problémů, kterým Čína čelí, nahlížet i jinak: pokud by pouze 5 % populace čínské populace dosahující 1,3 miliardy osob odeslalo ze země 50 000 dolarů, tj. nejvyšší povolenou částku, vyplenilo by to zcela rezervy ve výši 3,3 bilionu dolarů. Občané často tato pravidla obcházejí: sdílejí kvóty nebo využívají tzv. podzemních bank.

Čína má však i mnoho předností. Její ekonomika vykazuje známky odolnosti, především ve spotřebitelském sektoru a službách. A ne všechna odcházející hotovost jsou kapitálové toky: část peněz tvoří splátky zahraničních dluhů či investice.

„Nemyslím si, že by kapitálový odtok z Číny byl v současnosti závažným problémem," uvádí Derek Scissors z washingtonského American Enterprise Institute, který se zabývá čínskou ekonomiky. „Samozřejmě, pokud by tato situace pokračovala po další dva roky, byl by to problém.“.

Rozsah úkolů, s nimiž se bude muset potýkat čínská vláda, potvrdila data zveřejněná v úterý, která odhalila rozdíly mezi exportem do Hong Kongu vykazovaným Čínou a dodávkami zaregistrovanými v Hong Kongu. Tyto rozdíly v prosinci narostly. Výkyvy směnného kurzu pravděpodobně vedly k vyšší míře falešné fakturace. „Banky mají značný problém zjistit, které transakce jsou legitimní," říká Collier.

I další události tohoto týdne podtrhují výzvy, jimž zahraniční i domácí investoři čelí při vyhodnocování síly čínské ekonomiky. Šéf čínského statistického úřadu Wang Baoan se stal nejnovějším cílem protikorupční kampaně prezidenta Si Ťin-pchinga. Prezident své prohlášení vydal jen pár hodin poté, co Wang promluvil o ekonomických záležitostech.

Toto vyšetřování není třeba vnímat jako další důkaz problémů s věrohodností čínských ekonomických dat, ale „(ne)komunikace ohledně vyšetřování dokládá, že Čína ignoruje očekávání trhu,“ uvádí ekonomové Bloomberg Intelligence Tom Orlik a Fielding Chen.

Vhodných možností je na výběr skutečně málo. Čínská vláda nejpravděpodobněji bude pokračovat v tápání a ve snaze regulovat odtok kapitálu ze země směsí intervencí, vyhrožování dalšími regulacemi a postupného utahování měnové politiky. Náprava problémů však vyžaduje obnovení důvěry v ekonomický růst a schopnost čínských představitelů jasně informovat globální investory o svých cílech.

„Prvním krokem je jednoduše začít lidem říkat, co se chystají udělat," říká Scissors.

 

Zdroj:Bloomberg, WSJ, Redakce
Líbil se vám tento článek?
+0 / -0
Odeslat článek e-mailem
Diskuze
Vstoupit do diskuze
V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.


Související články
Ilustrační foto

Čína nervózně sleduje průběh brexitu, v sázce je spolupráce v oblasti jaderné energie

Odchod Británie z Evropské unie vzbuzuje nejistotu ve spolupráci Číny, Británie a Francie v oblasti jaderné energie. Agentuře Reuters to dnes sdělil člen vedení čínské státní společnosti China General Nuclear (CGN).

Akciové trhy v Číně a USA si jdou každý svým vlastním směrem

Zintenzivňující se zásahy proti pákovému efektu v největší asijské ekonomice minulý týden otřásly zatím vždy klidným indexem Shanghai Composite Index a poslaly ho na tříměsíční minimum. Trhy v USA naopak zažívají rally podporovanou francouzskými prezidentskými volbami, kdy S&P 500 Index nadále těží ze zisků reflačních obchodů zahájených listopadovým vítězstvím Donalda Trumpa.

Ilustrační foto

Čína plánuje do roku 2025 prodávat desítky milionů aut ročně, pětinu budou tvořit ekologické vozy

Čína hodlá prodávat do roku 2025 až 35 milionů automobilů ročně. Pětinu z nich budou tvořit ekologické vozy, sdělilo dnes čínské ministerstvo průmyslu.

Ilustrační foto

Summit o Hedvábné stezce se bude muset obejít bez lídrů západních mocností, prezident Zeman chybět nebude

Summitu, který se bude v květnu zabývat budováním novodobé Hedvábné stezky, se v čínské metropoli Pekingu zúčastní vůdci 28 zemí včetně prezidenta České republiky Miloše Zemana, většina představitelů západních států bude ale chybět.

Donald Trump nařídil vyšetřování dovozů levné čínské oceli, akcie amerických ocelářů rostou

Americký prezident Donald Trump nařídil vyšetřování levných dovozů oceli z Číny a dalších zemí.

Trump inicioval vyšetřování ohledně importované oceli

Americký prezident Donald Trump dnes nařídil vyšetřování, které má zjistit, zda dovoz oceli z Číny a dalších zemí neohrožuje národní bezpečnost Spojených států.Čti více
Ilustrační foto

Největší bankovní bankrot od finanční krize: First NBC Bank šla ke dnu

Americké úřady v pátek rozhodly o uzavření finančního ústavu First NBC Bank, náklady na její očištění se odhadují na jednu miliardu USD (24,6 miliardy Kč).

Ilustrační foto

Akcie ve Spojených státech na závěr týdne oslabily

K poklesu přispěla slabá zpráva o růstu americké ekonomiky. Za celý měsíc však všechny tři indexy díky příznivým hospodářským výsledkům vzrostly.

Ilustrační foto

Uplynulý týden byl ovlivněn prezidentskými volbami ve Francii, zasedáním ECB a výsledkovou sezónou

První kolo prezidentských voleb ve Francii, kde do druhého kola (7.5.) postoupili Macron a Le Penová,  přijaly trhy pozitivně. Trh již zaceňuje finální výhru umírněného Macrona a bylo to znát především na evropských bankovních titulech.

Co nyní očekávají forex analytici BofAML od centrálních bankéřů ECB, FED a BoJ? Dopady na kurz eura, dolaru a japonského jenu

Forex analytici Bank of America Merrill Lynch upozorňují, že pozornost investorů na deivzových trzích se po druhém kole prezidentských voleb ve Francii přesune zpět k politice centrálních bank.

Analytici varují před špatnými časy pro akcie Under Armour

Analytické týmy Stifel Nicolaus, Susquehann, FBR Capital a další se dnes blíže zaměžily na akcie Under Armour.

Foxconn plánuje investice ve Spojených státech ve výši více jak 7 miliard USD

Společnost Foxconn dodávající polovodičové součástky například pro Apple plánuje v USA stavbu továrny na výrobu displejů.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.