Z Číny odtéká bilion dolarů, nejde jen o kontrolu kapitálu

28.01.2016 11:51 | V Z | Diskuze

Z Číny loni odtekl kapitál v celkové výši dosahující 1 bilionu dolarů. Investoři z celého světa nyní odhadují, jaké kroky se chystá podniknout ekonomický tým prezidenta Si Ťin-pchinga.

Foto: Public Domain

 

Jednou z možností je pokusit se ochránit čínskou ekonomiku, jejíž celková hodnota přesahuje 10 miliard dolarů, novými a důkladnými kapitálovými kontrolami, píše agentura Bloomberg. V podstatě jde o ekonomický ekvivalent zatažení za záchrannou brzdu – a tato myšlenka má nemálo vážených podporovatelů. Patří k nim i guvernér Bank of Japan Haruhiko Kuroda, který minulý týden přilákal pozornost na Světovém ekonomickém fóru v Davosu svým návrhem kapitálových kontrol omezujících tok hotovosti ze země. 

Číně se v poslední době dostává spousty nevyžádaných rad. Její obchodní partneři, včetně Japonska, i výrobci komodit z celého světa, mají velký zájem na plynulém přechodu Číny z vysokorychlostní exportní ekonomiky na udržitelnější ekonomiku ukotvenou službami a utrácením spotřebitelů.

Tento přechod však není snadný. Čínská ekonomika roste nejpomalejším tempem od roku 1990. Akciové trhy v Šanghaji a Šen-čenu v lednu zažily masivní odprodeje vedoucí ke ztrátě 1,8 bilionů dolarů. Úřady, které již dříve zavedly přísná pravidla pro toky peněz, nemají k dispozici žádné jednoduché řešení.

Zastavit obchodování?

„Čína ve skutečnosti nemá moc možností, co udělat, s výjimkou úplného zastavení obchodování,“ říká Andrew Collier, nezávislý analytik zaměřující se na Čínu a někdejší prezident Bank of China International USA.

Odtok kapitálu rovněž odráží skutečnost, že v zahraničí jsou k dispozici lepší investiční možnosti. To nemusí být nutně jen špatně – pokud je odtok přiměřený. Čínské společnosti loni investovaly rekordních 61 miliard dolarů do zahraničních akvizic, které jim umožní expandovat na nové trhy a posunout se v nadcházejících letech vzhůru na inovačním žebříčku. V lednu 2016 Haier Group oznámila úmysl získat prostřednictvím své šanghajské pobočky za 4,5 miliardy dolarů divizi domácích spotřebičů General Electric.

Další druhy kapitálových odtoků jsou méně vítané: trvalé odtoky kapitálu mohou podporovat deflaci, zpomalovat růst a srážet ceny aktiv, od realit až po akcie.

 

Varování pro Sorose

Někteří čínští střadatelé přesouvají své úspory pryč ze země ze strachu z prudké devalvace juanu a nejistoty, co se týče záměrů čínské vlády. Čínská lidová banka tvrdí, že nechystá žádnou významnou změnu své monetární politiky. Loni utratila velkou část svých devizových rezerv na opatření podporu kurzu čínské měny. Státní média varovala spekulanty, včetně miliardáře Georga Sorose, aby nenakupovali čínskou měnu na krátkou pozici a nespekulovali na její propad.

Kurz juanu přesto nadále padá. Na začátku ledna dosáhl pětiletého minima a propad za poslední rok činí více než 5 %. Čínská lidová banka není ve svých krocích zcela autonomní a někdy se řídí pokyny vlády, která může podléhat pokušení stimulovat vývozy další devalvací juanu.

Důvěru čínských střadatelů podráží i výhled do budoucna, kdy bude nutné přijmout tvrdá politická rozhodnutí. Pokud zamýšlí vláda svou podporu pro juan vážně a chce se skutečně zbavit spekulantů, bude možná muset snížit devizové zásoby, které v současnosti dosahují 3,3 bilionu dolarů.

Analytici se obávají, že kapitálový polštář možná není tak likvidní, jak to vypadá, a část těchto prostředků již byla alokována na financování vládních projektů. Rezervní aktiva by v polovině roku 2016 mohla poklesnout na příliš nízkou úroveň, uvádí Bloomberg Intelligence.

„Čína disponuje velkými rezervami, ale za současného tempa může být likvidní část rezerv spotřebována během několika měsíců, nikoliv let,“ tvrdí Victor Shih, profesor Kalifornské univerzity v San Diegu, který se zaměřuje na čínskou politiku a finance.

Další možností jsou drakoničtější opatření, jako je zvýšení úrokových sazeb nebo prudká jednorázová devalvace. Tyto kroky jsou však v prostředí zpomalující se ekonomiky vyžadující masivní restrukturalizaci zadlužených státních podniků velmi riskantní.

Nejpřísnější opatření – rozsáhlá nová omezení toku peněz – by byla popřením dřívějšího závazku provést reformu finančního sektoru.

„Neočekáváme zavedení striktních kapitálových kontrol, protože úřady nechtějí ohrozit pokrok směrem k internacionalizaci juanu a liberalizaci kapitálového účtu,“ uvedl ve svém prohlášení Institute of International Finance. „Snaha o ucpávání děr může být pošetilá.“

Tlak však nepolevuje. Odtok kapitálu v prosinci vzrostl a jeho celková hodnota v roce 2015 dosáhla podle odhadů 1 bilionu, tj. nejvyšší hodnoty od roku 2006, kdy agentura Bloomberg Inteligence začala sbírat údaje o čínské ekonomice.

Na rozsah problémů, kterým Čína čelí, nahlížet i jinak: pokud by pouze 5 % populace čínské populace dosahující 1,3 miliardy osob odeslalo ze země 50 000 dolarů, tj. nejvyšší povolenou částku, vyplenilo by to zcela rezervy ve výši 3,3 bilionu dolarů. Občané často tato pravidla obcházejí: sdílejí kvóty nebo využívají tzv. podzemních bank.

Čína má však i mnoho předností. Její ekonomika vykazuje známky odolnosti, především ve spotřebitelském sektoru a službách. A ne všechna odcházející hotovost jsou kapitálové toky: část peněz tvoří splátky zahraničních dluhů či investice.

„Nemyslím si, že by kapitálový odtok z Číny byl v současnosti závažným problémem," uvádí Derek Scissors z washingtonského American Enterprise Institute, který se zabývá čínskou ekonomiky. „Samozřejmě, pokud by tato situace pokračovala po další dva roky, byl by to problém.“.

Rozsah úkolů, s nimiž se bude muset potýkat čínská vláda, potvrdila data zveřejněná v úterý, která odhalila rozdíly mezi exportem do Hong Kongu vykazovaným Čínou a dodávkami zaregistrovanými v Hong Kongu. Tyto rozdíly v prosinci narostly. Výkyvy směnného kurzu pravděpodobně vedly k vyšší míře falešné fakturace. „Banky mají značný problém zjistit, které transakce jsou legitimní," říká Collier.

I další události tohoto týdne podtrhují výzvy, jimž zahraniční i domácí investoři čelí při vyhodnocování síly čínské ekonomiky. Šéf čínského statistického úřadu Wang Baoan se stal nejnovějším cílem protikorupční kampaně prezidenta Si Ťin-pchinga. Prezident své prohlášení vydal jen pár hodin poté, co Wang promluvil o ekonomických záležitostech.

Toto vyšetřování není třeba vnímat jako další důkaz problémů s věrohodností čínských ekonomických dat, ale „(ne)komunikace ohledně vyšetřování dokládá, že Čína ignoruje očekávání trhu,“ uvádí ekonomové Bloomberg Intelligence Tom Orlik a Fielding Chen.

Vhodných možností je na výběr skutečně málo. Čínská vláda nejpravděpodobněji bude pokračovat v tápání a ve snaze regulovat odtok kapitálu ze země směsí intervencí, vyhrožování dalšími regulacemi a postupného utahování měnové politiky. Náprava problémů však vyžaduje obnovení důvěry v ekonomický růst a schopnost čínských představitelů jasně informovat globální investory o svých cílech.

„Prvním krokem je jednoduše začít lidem říkat, co se chystají udělat," říká Scissors.

 

Zdroj:Bloomberg, WSJ, Redakce

Podobná témata
čínská centrální banka, čína, čínská ekonomika, george soros, cny - čínský juan

Líbil se vám tento článek?
+0 / -0

Sdílejte článek na sociálních sítích
Odeslat článek e-mailem

Diskuze

V diskuzi zatím není žádný komentář. Buďte první, kdo bude komentovat.

Vstoupit do diskuze


Související články

Přímé zahraniční investice do Číny klesly o 9,2%

Čína v lednu přilákala přímé zahraniční investice v hodnotě 80,1 miliardy juanů (11,7 miliardy dolarů).

Čína bude v letošním Roce kohouta čelit ekonomickým rizikům

Analytici z Goldman Sachs uvedli, že čínská ekonomika sice letos nepředstavuje problém číslo jedna, nicméně varovali před tím, že určité významné riziko může být v čínské ekonomice stále ukryto, a to například v souvislosti s náhlým ukončením masivního rozmachu úvěrů či v případě celkově agresivní politické odezvy, pakliže by se inflace zrychlila.

Největší věřitelé pouštějí státní dluhopisy USA víc a víc k vodě

Ve Spojených státech nadešla éra Donalda Trumpa a největší zahraniční věřitelé, tedy ti mimo USA, náhle začínají stále víc zvažovat, zdali hodlají nadále financovat vládu USA skrze její dluhopisy.

Tchaj-wan vylepšil předpověď ekonomického vývoje v roce 2017

Tchaj-wan vylepšil předpověď ekonomického vývoje v roce 2017 a upravil některá data o čtvrtletním růstu díky silnější poptávce po technologických součástkách a zlepšené domácí spotřebě.

Ilustrační obrázek

Vzhledem ke zpomalení čínského realitního trhu lze brzké zotavení trhu s ocelí očekávat jen těžko

Podle manažera Academia Capital LLC a bývalého analytika Citigroup Ivana Szpakowského bude letos světový trh s ocelí ovlivněn především situací na čínském realitním trhu.

Ilustrační foto

Lednový prodej aut v Číně příliš neoslnil

Prodej aut v Číně se v lednu meziročně zvýšil o 0,2 procenta na 2,52 milionu vozů, což je nejpomalejší tempo růstu za téměř rok. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil čínský svaz výrobců automobilů (CAAM).Čti více

Írán plánuje do poloviny dubna zvýšit těžbu ropy

Írán předpokládá, že do poloviny dubna zvýší těžbu ropy na čtyři miliony barelů denně. Během příštích pěti let pak hodlá uskutečnit 500 nových ropných vrtů a dosáhnout produkce 4,7 milionu barelů denně.

Ilustrační foto

Akcie českých bank tíží návrh na novou daň

Akcie amerických bank žene, na rozdíl od těch českých, vzhůru očekáváné snižování daní. Trump plánuje snížení firemních daní z 35 na 15 %. Podle agentury Bloomberg by navrhované snížení daní mohlo přinést šesti největším americkým bankám úspory až 12 mld. USD.

Trh vnímá dosavadní vývoj výsledkové sezóny kladně. Zdá se, že nálada přetrvá

Příští týden se investoři zaměří na výsledkovou sezónu, pravidelná makroekonomická data a na pondělní zasedání Eurogroup.

Ilustrační foto

American Girl představil poprvé ve své historii panenku mužského pohlaví

Společnost American Girl poprvé ve své více než 30leté historii přichází s verzí svých drahých panenek, která je mužského pohlaví.

Švýcarská centrální banka umožní páru EUR/CHF dále klesat, tvrdí forex analytici Morgan Stanley

Forex analytici Morgan Stanley se ve své aktuální studii blíže zaměřili na měnový pár EUR/CHF a intervenční režim švýcarské centrální banky.

General Motors a Lyft plánují společně testovat „tisíce“ samořízených elektromobilů

Automobilka General Motors a alternativní taxislužba Lyft chtějí již v příštím roce začít testovat elektromobily vybavené systémem plně autonomního řízení.

Portál Web4Trader používá cookies s cílem zajistit co možná nejlepší zážitek při návštěvě těchto webových stránek. Dalším užíváním těchto webových stránek vyjadřujete souhlas s umístěním souborů cookies na vašem počítači / zařízení. Více informací naleznete zde.